• Search form

20.06.2018 | 23:53

Značaj kulture za odnose Zapadnog Balkana i EU

Značaj kulture za odnose Zapadnog Balkana i EU

Forum Kreativna Evropa, posvećen u četvrtom izdanju Godini kulturnog nasleđa, kojom je na evropskom nivou proglašena 2018, kao i novim perspektivama odnosa Evropske unije i Zapadnog Balkana, svečano je otvoren 20. juna u Kolarčevoj zadužbini u Beogradu, a naredna dva dana okupiće više stotina učesnika koji će razmotriti mogućnosti jačanja saradnje i afirmisanja uloge kulture u društvu.

Šef Delegacije Evropske komisije u Srbiji ambasador Sem Fabrici istakao da mu je zadovoljstvo što može da otvori Forum KE zbog toga sto se događa u Godini kulturnog nasleđa i u vreme potvrđene opredeljenosti EU za perspektivu evrointegracija zemalja Zapadnog Balkana.

Ističući da program program Kreativna Evropa sadrži u sebi dva važna elementa, a to su Evropa i kreativnost, Fabrici je naglasio i značaj dimenzije različitosti koju podrazumeva oblast kulture.

“Kada govorimo o kreativnosti, govorimo i o politikama. EU ima jasnu ideju o tome šta je uloga politika u cilju razmene mišljenja i zaštite kulturnog nasleđa, o tome šta možemo da uradimo sa tim blagom, kako možemo da ga koristimo...”, rekao je Fabrici, koji je kao drugi važan element Foruma KE, uz razgovor o opštim pitanjima, istakao i razmenu stavova o stvarima koje se događaju u praksi.

Ističući da je Srbija veoma aktivna u programu Kreativna Evropa i da na tome treba čestitati Desku KE Srbija i Ministarstvu kulture, Fabrici je naveo da je ta aktivnost naročito izražena ove godine, koja je posvećena kulturnom nasleđu, te da su toj oblasti podržana tri projekta čiji su nosioci institucije u Srbiji i šest u kojima su partneri.

Kao posebnu važnost Foruma, na kojem učestvuju i zvaničnici Evropske komisije, Fabrici je naveo to što će biti prilika da se čuje šta još može biti urađeno u vezi sa programom za kulturu u periodu 2021-2027. Posebno je pomenuo i druge programe EU koji mogu da budu važni i za kulturno nasleđe, kao što su Erasmus, Horizon 2020 i Evropa za građane.

Takođe, istakao je da je uz podršku EU obnovljena Sinagoga u Subotici i da predstoji otvaranje obnovljene Tvrđave Bač.

“Srbija je zemlja koja ima bogato kulturno nasleđe koje treba učiniti vidljivim velikom broju ljudi, građanima, turistima… Srećni smo što smo deo tih napora da učinimo dostupnim te dragulje što većem broju ljudi”, rekao je Fabrici na otvaranju četvrtog Foruma KE, koji DKES organizuje u saradnji sa ambasadom Bugarske, predsedavajuće EU.

Predstavnica Generalnog direktorata EU za obrazovanje i kulturu Karmela Kotunjo (Carmela Cutugno), koja će 22. juna u Muzeju savremene umetnosti predstaviti novi program Kreativna Evropa za period od 2021. do 2027. godine i njegovu međunarodnu dimenziju, takođe je istakla značaj saradnje zemalja Zapadnog Balkana i EU u oblasti kulture, podsećajući na reči Nikole Tesle: “Ako želite da otkrijete tajne Univerzuma, razmišljajte o njima kao o energiji, frekvenciji i vibraciji”.

“Ovaj čovek nije bio pravi pesnik, više je bio inženjer, pronalazač, ali je bio i pesnik na neki način. Bio je veoma konkretan, ali istovremeno i poetičan. Mislim da je ta kombinacija konkretnog i poetičnog i jedan od naših zajedničkih ciljeva”, rekla je Karmela Kotunjo.

Navodeći da cilj Foruma svakako nije da otkrije tajne univerzuma, jer bi to bilo previše ambiciozno, ona je izrazila uverenje da svi učesnici dele isto interesovanje za rad na unapređenju razmene, saradnje i zajedničkog rasta.

“I zajednički rast iz kulturne, socijalne i ekonomske perspektive zahteva energiju, frekvenciju i vibraciju, tako da ovaj citat nije bio slučajan”, rekla je Karmela Kotunjo.

Napominjući da je prvi put u Srbiji, Karmela Kotunjo rekla je da je već upoznata sa nizom odličnih projekata ovdašnje kulturne scene, koju je opisala kao izuzetno živu i energičnu.

“Kultura je ono što smatramo da je ključ za otvaranje vrata za razmenu, saradnju i za rast – ekonomski i društveni… Kultura je ključ za sve vrste odnosa - lične, institucionalne i profesionalne”, rekla je Karmela Kotunjo, ističući i da je kultura ključ za nedavno usvojenu Strategiju EU za međunarodne odnose, koja naglašava ulogu kulture kao ključnog faktora za društveni i ekonomski razvoj, za izgradnju mira i za interkulturni dijalog,

U tom smislu naglasila je i značaj učešća svih šest zemalja Zapadnog Balkana u programu Kreativna Evropa.

“Program je moguće unaprediti, ali je važno da ste tu. To nije slučaj sa drugim regionima u Evropi. To je veoma značajno”, rekla je ona, ističući kao još jedan posebno važan politički dokument u kojem kultura ima bitnu ulogu – Strategiju EU za Zapadni Balkan.

“Ona je mnogo šira od same kulture, ali se delom odnosi na jačanje uloge kulture u međunarodnim odnosima Zapadnog Balkana i EU. Moramo da radimo zajedno da bismo zaštitili predivno kulturno nasleđe i da bismo podržali zajedničke kulturne vrednosti”, rekla je Karmila Kotunjo.

Program četvrtog Foruma KE, organizovanog pod sloganom “Gledaj prošlost, stvaraj budućnost!”, biće nastavljen 21. i 22. juna panelima, predavanjima i  radionicama u više prostora, a glavne teme koje će biti razmotrene su: kulturna saradnja, međunarodni odnosi i repozicioniranje Zapadnog Balkana; Evropska godina kulturnog nasleđa; kultura sećanja, istorija, evropsko kulturno nasleđe i njegovi kulturni, društveni i ekonomski potencijali i doprinosi; arhiviranje nasleđa: internet, izvođačke umetnosti, kolekcije, te praktična znanja: razvoj projekata i konkurisanje.

Na otvaranju Foruma, uz doborodošlicu direktorke Kolarčeve zadužbine Jasne Dimitrijević, o značaju kulture i saradnje govorio je i bugarski ambasador Ratko Vlajkov, a nastupio je muzički DJ duo Vitesse iz Brisela.

U holu Kolarca otvorena je i dokumentarna izložba o 37 godina Bijenala umetnosti u Pančevu.

Kulturno-umetnički deo programa Foruma obuhvata vođenja kroz Legat Franklin i antičko, osmansko i jevrejsko nasleđe Beograda.

Na zatvaranju Foruma, nakon predstavljanja mladih književnika iz Hrvatske, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Srbije u klubu Polet, natupiće umetnik Neomodern iz Subotice.

Forum KE bio je posvećen 2017. godine repozicioniranju Jugoistočne Evrope kroz kulturu, a učesnici su bili gotovo jednoglasni u tome da je neophodna snažnija saradnja kako za razvoj kulture u pojedinačnim državama, tako i za celinu regije. Ostala su otvorena pitanja kako to postići i na koji način iskoristiti zajedničko kulturno nasleđe iz perioda socijalističke Jugoslavije, posebno zato što zapravo nikada nije kritički valorizovano, već je postalo svojevrstan mit.

Sajt DKES-a je kultura.kreativnaevropa.rs, a program Foruma nalazi se i u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u prilogu (pdf).

(SEEcult.org)

  • 03.02.2024 | 10:00

    UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor

    SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)

    http://www.ugm.si

    21.02.2024 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)

    Marina Abramović

    Jurij Avakumov

    Manca Bajec

    Maja Bajević

    Walter De Maria

    Vlasta Delimar

    György Galántai

    Alla Georgieva

    Igor Grubić

    Dejan Habicht

    Jusuf Hadžifejzović

    Boštjan Hladnik

    Jenny Holzer

    Sanja Iveković

    Zofia Kulik

    Vladimir Kuprijanov

    Siniša Labrović

    Katalin Ladik

    Natalia LL

    David Maljković

    Vlado Martek

    Goranka Matić

    Slavko Matković

    Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)

    Novi kolektivizem

    OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Dan Perjovschi

    Darinka Pop Mitić

    Tone Stojko

    Bálint Szombathy

    Škart

    Jane Štravs

    Slaven Tolj

    Milica Tomić

    Konstantin Zvezdočotov

    Življenja spomenikov

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...

    11.04.2024 | 10:00

    Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana

    OD KORZETA DO ŽAKETA - Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850-1950 - razstava (10.4.2024.-23.2.2025.)

    https://mgml.si/sl/mestni-muzej

    19.04.2024 | 10:00

    RITAM FRANCUSKE KULTURE 2024 (18.4.-8.12.2024.)

    PROGRAM

    http://www.institutfrancais.rs

    24.05.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    OZVEZDJA MNOGOTERIH ŽELJA: OB VZHODNEM OBZORJU - razstava (23.5.-24.11.2024.)

    Ala Younis

    Alia Farid

    Basim Magdy

    Essa Grayeb

    Free Palestine Poster Project

    KURS (Miloš Miletić & Mirjana Radovanović)

    Larry Achiampong

    Mona Rouhana Benyamin

    Nika Autor

    Laboratorij zbirke umetnosti neuvrščenih držav (Omar Bsoul, Kareem Dabbah, Inji Efflatoun, Mamdouh Kashlan, Choukri Mesli, Khudhair Shakirji)

    kustosinji: Bojana Piškur (Moderna galerija) in Angelina Radaković (The Mosaic Rooms)

    organizacija: Moderna galerija, The Mosaic Rooms London

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3931/ozvezdja-mnogoterih-zelja-ob-vzhodnem-obzo...

    22.06.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    10. TRIENALE SODOBNE UMETNOSTI - U3: PROTI TOKU ČASA (21.6.-17.11.2024.)

    Nika Autor

    Jaka Babnik

    Nataša Berk

    Viktor Bernik

    Maxime Berthou &  Mark Požlep

    Martin Bricelj Baraga

    Jasmina Cibic

    Ana Čavić

    Lana Čmajčanin

    DNLM

    Aleksandra Domanović

    name:

    Vadim Fishkin

    Jošt Franko

    Tomaž Furlan

    Ištvan Išt Huzjan

    Sanela Jahić

    Staš Kleindienst

    Andrea Knezović

    Polonca Lovšin

    The Nonument Group

    Gala Alica

    Marjetica Potrč

    Tobias Putrih

    Tjaša Rener

    Peter Rauch

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Luka Savić

    Maja Smrekar

    Robertina Šebjanič

    Andrej Škufca

    Igor Štromajer

    Apolonija Šušteršič

    Ulay

    Tao G. Vrhovec Sambolec

    Matej Andraž Vogrinčič

    Nana Wolke

    Neja Zorzut

    Kustos: Tevž Logar

    https://www.mg-lj.si/si

    12.07.2024 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ADRIANA MARAŽ (1931-2015): RETROSPEKTIVA - razstava (11.7.-10.11.2024.)

    kustosinji razstave: mag. Breda Škrjanec in dr. Nadja Zgonik

    oblikovanje razstave: Mina Fina

    http://www.mglc-lj.si

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg Srpskih Junaka 2, Banja Luka

    NEW ERA: UMJETNIČKI DISKURSI O DRUŠTVENIM I KLIMATSKIM PROMJENAMA - grupna intermedijska izložba (5.9.-5.11.2024.)

    Igor Bošnjak

    Isidora Branković

    Jovan Došenović

    Dejan Marković

    Marija Marković

    Danilo Milovanović DNLM

    Bojan Mrđenović

    Helena Tahir

    Nikola Tomić

    Adrien Ujhazi

    Umjetnička grupa diSTRUKTURA

    Umjetnička grupa PLATEAURESIDUE

    Kustosi izložbe: Mladen Banjac (MSURS), Miha Colner (GBJ), dr Sanja Kojić Mladenov (MSUV)

    organizacija: Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzej savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Galerija Božidar Jakac - Muzej moderne i savremene umjetnosti iz Kostanjevice na Krki

    http://msurs.net

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Ciklus izložbi: Umetnost i ličnost - skulptorke iz kolekcije MSU

    MAGIČNOST DREVNOG - VENIJA VUČINIĆ TURINSKI (1934, Kolašin) - izložba (5.9.-23.11.2024.)

    autorka: dr Rajka Bošković

    https://www.msub.org.rs

    11.09.2024 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    MISTERIJ MAJSTORA FORTEZZE - EUROPSKA BAŠTINA ŠIBENSKOGA GRAVERA - izložba (10.9.-10.11.2024.)

    Autorice izložbe: Marina Lambaša, Flora Turner Vučetić

    Organizacija izložbe: Galerija Klovićevi dvori i Muzej grada Šibenika

    Kustosice izložbe: Jasmina Bavoljak, Marina Lambaša

    Likovni postav izložbe: Dinko Uglešić

    https://gkd.hr

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.