Avangarde će uvek postojati
Književno veče “Avangarde će uvek postojati”, zasnovano na ideji o subverzivnosti umetnosti i filozofije, biće održano 11. maja u Kući Đure Jakšića u Beogradu, a okupiće grupu pesnika koji će recitovati i čitati svoje pesme i dela autora koji ih inspirišu.
Skup pesnika “Avangarde će uvek postojati” bi, prema najavi organizatora, trebalo da preraste u događaj koji će se redovno održavati u maju i novembru u Kući Đure Jakšića, a okupljaće autentične i samosvojne pesnike, autore i esejiste koji će govoriti o svom viđenju umetnosti, te recitovati svoje pesme i čitati druge autore, pesnike, psihologe, filozofe, sociologe, esejiste i prozne pisce koji ih inspirišu.
Učesnici majskog skupa biće Duško Novaković, Sanda Ristić Stojanović, Sergej Beuk, Milana Ivković, Marijana Jovelić, Eva Rančić i Ivana Kekić, a osim svojih pesama, čitaće i odlomke iz dela Silvije Plat, Oskara Daviča, Hansa Magnusa Encensbergera, Hermana Hesea, Milorada Pavića, Žan-Pola Sartra, Ivana V. Lalića, Vislave Šimborske, Čarlsa Bukovskog, Pabla Nerude...
Okosnicu skupa, uz Duška Novakovića, čine pesnici Sanda Ristić Stojanović, Sergej Beuk i Milana Ivković, autori zajedničke knjige “Iz senke stiha” (Gramatik, 2012), koja je promovisana 2012. u Srpskom književnom društvu. Pesnicima zastupljenim u toj knjizi, rođenim 70-ih i 80-ih godina, podršku je dao upravo Novaković, koji je i vodio književno veče u SKD-u.
Skup “Avangarde će uvek postojati” organizuje se u skladu sa idejom o subverzivnosti umetnosti i filozofije koju određuje kritički odnos prema kulturnom miljeu čiji su integralni deo. Umetnost i filozofija su, prema rečima Sande Ristić Stojanović, na istom zadatku - da raskrinkavaju i urušavaju nevrednosti kulturnog miljea, a da podržavaju vrednosti. Ako se otupi oštrica subverzivnosti umetnosti i filozofije, preovladavaće nevrednosti datog kulturnog prostora na koje se ne ukazuje.
Organizatori skupa “Avangarde će uvek postojati” ukazuju i na pitanje književne i umetničke kritike danas, smatrajući da je većina književnih i likovnih kritičara organizovana danas po principu interesnih sfera.
“Estetičari zastupaju stav da književni kritičar i pesnik moraju imati intuiciju, to im je zajedničko, samo što pesnik ima i stvaralačku snagu, a daroviti književni kritičar - intuicijom pre svega, treba da pronikne u pesničko delo. Danas je na književnoj sceni prisutno na desetine književnih kritičara, od kojih većina ne poseduje intuiciju, osećaj za poeziju. Stav većine savremenih estetičara je i da je današnja umetnost previše potonula u pojmovnost, da umetnost ne može biti izraz pojma ili ideje. Hegel je umetnost smatrao najnižom formom apsolutnog duha i smatrao je da umetnost mora biti forma čulnosti. Pitanje kraja umetnosti, koju je Hegel razmatrao, podrazumeva da umetnost i njena forma ne predstavljaju više najvišu potrebu duha. Uzimajući u obzir i Kantovu teoriju o daru, genijalnosti, zaključićemo da je za poeziju, umetnost potreban dar, talenat. Treba ukazati i na to da najveći broj darovitih mladih pesnika, podršku i pomoć na književnoj sceni dobija od starijih i darovitih pesnika”, navela je Sanda Ristić Stojanović, koja je diplomirala filozofiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu, a autorka je devet knjiga poezije čiji su izdavači Svetovi, KOV, Adresa i Gramatik.
Takođe, prevodi poeziju sa engleskog, piše i objavljuje prikaze poezije (Oskar Davičo, Petru Krdu, Branko Miljković, Duško Novaković...). Bila je urednica u izdavačkoj kući Beletra i glavna urednica književnog časopisa Kovine (KOV). Objavila je i niz filozofskih eseja u zbornicima Estetičkog društva Srbije. Članica je SKD-a, Udruženja književnika Srbije i Estetičkog društva Srbije.
(SEEcult.org)