Nepoznate pesme Nerude
Fondacija Pabla Nerude (1904-1973) pronašla je više od 20 dosad nepoznatih pesama čileanskog nobelovca, a to otkriće književni istoričari smatraju najvećim na španskom govornom području poslednjih godina.
Nerudine poeme pronađene su u jednoj od kutija sa arhivskim materijalom tog južnoameričkog pesnika, a stručnjaci su potvrdili njihovu autentičnost.
Novopronađene pesme, od kojih je većina napisana posle 1956. godine, biće objavljene kasnije ove godine u Latinskoj Americi, a 2015. u Španiji, preneli su svetski mediji, navodeći da su neki delovi pesama napisani rukom, a neki otkucani na pisaćoj mašini.
Šest pesama posvećeno je ljubavi, a ostale se bave različitim temama.
Pablo Neruda, čije je pravo ime Neftali Rikardo Rejes, preminuo je 1973. godine, neposredno posle vojnog puča u Čileu, pa se dugo smatralo da su ga otrovale Pinočeove vlasti. Nedavno ekshumacijom je utvrđeno da je veliki pesnik preminuo prirodnom smrću.
Rođen 1904. godine u Paralu, još kao student u Santijagu počeo je da se bavi književnošću, a 1924. objavljena je i njegova najpoznatija pesnička zbirka “Dvadeset ljubavnih i jedna očajna pesma”.
Objavio je više od 30 zbirki pesama, a prevođen je na veliki broj svetskih jezika i čitan širom sveta.
Nobelovu nagradu dobio je 1971. godine.
Neruda se aktivno bavio i politikom, bio je diplomata, senator i visoki funkcioner Komunističke partije Čilea.
Nakon učešća u Španskom građanskom ratu i Lorkine smrti, priključio se Republikanskom pokretu u Španiji i Francuskoj, a po povratku u Čile, 1943. godine, postao je član Komunističke partije. Nekoliko godina kasnije bio je, međutim, primoran da napusti Čile, upravo zbog komunističke aktivnosti i protesta protiv politike Gonsalesa Videla. Povratak mu je dozvoljen 1952. godine i od tada obilazi socijalističke zemlje, među kojima i bivšu Jugoslaviju 1965, baveći se istovremeno književnim radom.
Branko Rakočević / SEEcult.org