• Search form

21.02.2018 | 19:05

Preobražaji inteligencije

Preobražaji inteligencije

Francuska filozofkinja Katrin Malabu (Catherine Malabou) gostovaće 26. februara u Zagrebu, pa 27. i 28. februara u Beogradu, a predstaviće svoja promišljanja inteligencije, plastičnosti mozga, konflikta biološke i simboličke strane života, veštačke inteligencije, spajanja života i mašine…

Osovinu filozofskog rada Katrin Malabu, koja radi u Centru za istraživanja moderne evropske filozofije na Univerzitetu Kingston u Londonu i na Kalifornijskom univerzitetu u Irvineu, čini pojam plastičnosti i razvoj plastične ontologije. Pojam plastičnosti podjednako označava sposobnost preuzimanja forme i stvaranja forme. Malabu je taj termin preuzela od Hegela, kreativno ga razvila premošćujući brojne postojeće jazove između filozofije, psihoanalize i neuronauka i pritom transformisala svaku od tih disciplina. Trenutno istražuje zajedničko uporište antiteleoloških tendencija u filozofiji, politici i biologiji.

Naslov predavanja koje će Katrin Malabu održati u Zagrebu i Beogradu, u organizaciji Multimedijalnog instituta i Fakulteta za medije i komunikacije (FMK),  poigrava se izrazom “dolina sablasnosti” [uncanny valley], do kojeg je došao poznati robotičar Masahiro Mori u cilju opisivanja odnosa između stepena sličnosti robota i ljudskog bića, i osećaja koji robot izaziva kod posmatrača. Taj koncept pretpostavlja da humanoidni roboti, koji izgledaju gotovo isto kao prava ljudska bića, izazivanju osećaj nelagode i jezovitosti. Dolina pritom označava procep u ljudskom pogledu na sopstvenu repliku. Što je sličnost veća, to je jači osećaj odbojnosti (podnožje doline).

Katrin Malabu će se u predavanju osvrnuti, izmeđ ostalog, i na našu poziciju u toj dolini, imajući u vidu poslednje pomake u veštačkoj inteligenciji, a kao primer će joj poslužiti Hansonovi roboti Sofija i Filip K. Dik. Takođe, nadovezaće se na sličnosti i razlike između osećaja ovakve “odbojnosti” i “kvira”.

Katrin Malabu će u Zagrebu 26. februara održati predavanjeNa putu u drugu dolinu queera” na Akademiji dramske umetnosti, a u Beogradu će 27. februara održati na FMK-u predavanjeFilozofsko propitivanje veštačke inteligencije – na putu ka dolini sablasnosti”, te da kasnije učestvovati u razgovoru u Francuskom institutu, uz filozofe Jovana Čekića i Antu Jerića, prevodioca Srđu Jankovića, te i filozofa Petra Milata iz Zagreba u ulozi moderatora.

Multimedijalni institut tim povodom, u saradnji sa FMK-om, objavljuje prevod najnovije knjige Katrin Malabu “Preobražaji inteligencije”, nakon što su u protekle dve godine objavljena njena “Ontologija nezgode” (Pariz, 2009 [Multimedijalni institut, 2016]) i “Šta da radimo sa našim mozgom?” (Pariz, 2004 [FMK, 2017]).

Njene najvažnije knjige su i “Budućnost Hegela: plastičnost, temporalnost i dijalektika” (Pariz, 1996); “Hajdeger i promena: o fantastičnom u filozofiji” (Pariz, 2004);  “Novi ranjenici: od neuroze do oštećenja mozga” (Pariz, 2007) i “Pre sutra: epigeneza i racionalnost” (Pariz, 2014).

Gostovanje Katrin Malabu u Zagrebu organizovano je u saradnji Multimedijalnog instituta sa Kurzivom i Kulturtregerom.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.