• Search form

01.10.2013 | 12:05

Ključna reč - umetnost

Ključna reč - umetnost

Korišćenje reči 'umetnost' na internetu tema je doktorskog umetničkog rada Vesne Opavsky na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, koji će biti predstavljen 1. oktobra u foajeu Doma omladine izložbom digitalnih grafika i rezultata istraživanja, uz poziv publici da i sama doprinese tom nesvakidašnjem projektu dajući svoje mišljenje o umetnosti.

Vesna Opavsky prikazuje unutar grafika svog likovnog serijala “Ključna reč – Umetnost” umetničke poruke iskazane putem ključnih reči koje su jedan od najsažetijih vidova komunikacije na internetu.

Izborom motiva i tekstura iz prirode i njihovim preklapanjem na kompjuteru, umetnica naglašava kontrast digitalnog i naturalnog. Istaknuta je i veza spoljašnjeg i unutrašnjeg - navođenjem i obradom digitalnih reči na osnovu ličnih afiniteta i ukusa.

Postavka u foajeu DOB-a obuhvata šest umetničkih dela velikog formata (2x2 metra) i nekoliko kompjutera na kojima će publika moći da pregleda detaljne rezultate istraživanja o korišćenju reči “umetnost” na internetu.

Javnost je uključena u projekat Vesne Opavsky, koji govori o važnosti umetnosti i njenom položaju u Srbiji, putem sajta opavsky.net i Fejsbuk stranice facebook.com/Vesna.Opavsky.art, gde će moći, u galeriji ili sa druge lokacije, da unese pojmove koji je asociraju na umetnost. Sabiranjem tih odgovora, rezultati će biti automatski, u realnom vremenu, grafički prikazivani u vidu oblaka reči (word cloud), tj. skupa reči različitih veličina u skladu sa odnosom njihove zastupljenosti. Cilj saradnje sa publikom je povezivanje iskustva čitanja i pretraživanja interneta sa galerijskim iskustvom posmatranja umetničkog dela, a na osnovu konačnih rezultata ankete, Vesna Opavsky kreiraće još jednu od grafika iz ciklusa “Ključna reč - umetnost”.

Na monitorima će biti uporedo prikazana još dva oblaka reči - prvi sa pojmovima najzastupljenijim u pretragama na temu umetnosti na Guglu i drugi sa istaknutim rečima koje se već nalaze uz reč “umetnost”. Uporedni prikaz na pojednostavljen način predstavlja odnos ponude i potražnje umetnosti na internetu.

Proizvod istraživanja je i Adresar umetnosti na internetu koji izlistava adrese sto sajtova na srpskom jeziku na kojima se reč umetnost najčešće pominje.

Na prvom mestu je Portal za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, a ukupno je pretraženo 1.485 sajtova na srpskom jeziku koji sadrže reč “umetnost”.

Među prvih deset su internet izdanje “Blica”, zatim Art magazin, B92, Naslovi.net, B92 blog, Forum Krstarice, Aladin.info, YouTube i Vesti.rs.

Podaci su prikupljeni namenski izrađenim programom koji svakodnevno pretražuje oko 1.000 stranica i beleži one koji pominju reč “umetnost”. Prikazani su naziv i adresa sajta, koliko puta je reč "umetnost" pomenuta na pretraženim stranicama i odnos tih reči sa ukupnim brojem stranica.

Publika će na izložbi u DOB-u moći i da kupi digitalne grafike Vesne Opavsky, a pritom će dobiti i umetničko delo u elektronskoj formi na CD-u, licencirano licencom Creative Commons Autorstvo-Nekomercijalno-Bez prerada 3.0 Srbija koja podrazumeva neograničeno umnožavanje i korišćenje u nekomercijalne svrhe, bez prerade.

Kako je naveo Dejan Grba u katalogu izložbe “Ključna reč - Umetnost”, projekat Vesne Opavsky posvećen je ispitivanju izražajnih mogućnosti infografičkog procesiranja teksta, a ideja je da ukaže na pojmovne i društvene aspekte umetnosti u preseku sa informatičkom fenomenologijom. Nasuprot uobičajenim tekstualnim intervencijama u likovnom delu, koje često signaliziraju frustraciju umetnika da realizuje namere apstraktnim likovnim sredstvima, “Ključna reč - Umetnost” pretvara tekst - njegovo generisanje, konzumiranje i implikacije - u tematsko-poetičku platformu koristeći apstrakciju programskog koda koji je na određenom nivou takođe tekstualan.

Razrađen formalno-proceduralni tretman kompjuterske i štampane prezentacije odražava entuzijazam umetnice za digitalno preispitivanje intimnih motiva, ali se može prepoznati i kao ironični komentar fetišizacije tehnologije kroz koncept omnipotentne informacije, istakao je Grba.

Izbor infografičkog rešenja u vidu oblaka reči ukazuje da se savremeni doživljaj interneta prvenstveno prelama u fokusu društvenih mreža. Takođe, projekat ukazuje da internet pripada kompanijama koje poseduju infrastrukturu i kontrolišu protokole značajnih (društvenih) servisa, a ne korisnicima koji ih održavaju u životu dobrovoljnim dodavanjem sadržaja i besplatnim učešćem u komercijalizovanom posredovanju interakcijama. Drugim rečima, “otvaranje” medijskih sistema na internetu označava prelazak na nov način strukturisanja informacija i materijalnih resursa koji nalazi odgovarajući režim u umetnosti, poglavito u digitalnoj infografici, naveo je Grba.

Vesna Opavsky je diplomirala je i magistrirala grafiku na FLU u Beogradu.

Direktorka je sajta beogradskog Medija centra i predavač u oblasti internet komunikacija.

Magistarski rad na temu “Raskorak i sinteza digitalnog i naturalnog”, koji je pratila izložba grafika “Windows u prirodu” odbranila je 2009.

Kroz umetnički rad bavi se temama ekologije, komunikacije i digitalnog zapisa, istražujući problem savremenog društva u urbanom okruženju. Kombinovanom, digitalnom tehnikom, u maglovitoj igri preklapanja motiva i tekstura iz prirode, naglašava kontrast sa tehnikom i pokušava da ukaže na značaj povratka prirodi i ljudskoj unutrašnjosti.

Učesnica je više od 30 samostalnih i grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu.

Članica je Udruženja likovnih umetnika Srbije, Nezavisnog udruženja novinara Srbije i jedan od osnivača udruženja Women in Tech Serbia, koje promoviše i podržava žene u tehnološkim strukama.

Izložba u DOB-u biće otvorena do 13. oktobra.

(SEEcult.org)

Narodna bibl Stefan Prvovencani Kraljevo
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.