Retrospektiva Milije Pavićevića
Retrospektivna izložba Milije Pavićevića, koja predstavlja četvorodecenijski opus tog crnogorskog umetnika - od prvih radova početkom 70-ih do najnovijih, biće otvorena 16. maja u Crnogorskoj galeriji umetnosti “Miodrag Dado Đurić” na Cetinju.
Izložba ne samo što zbirno i izborno tematizuje Pavićevićev rad, već doprinosi i smeštanju njegovog opusa u šire kontekste, najpre onaj koji se tiče njegovog važnog i posebnog mesta u istoriji savremene crnogorske umetnosti.
Povodom retrospektive, štampana je reprezentativna monografija čiji je izdavač Centar savremene umetnosti Crne Gore, a suizdavač Narodni muzej Crne Gore. U monografiji u tekstovi Petra Ćukovića, kustosa izložbe, te Jerka Denegrija, Jovana Čekića, Svetlane Racanović i Vladimira Đurišića, kao i oko 200 reprodukcija u boji.
Ćuković u uvodnom tekstu navodi, između ostalog, da je Pavićević svojevremeno izjavio da “bez drame nema umetnosti”, što je ostalo njegovo “osnovno umetničko vjeruju”.
“Time je iskazan ne samo njegov odnos prema sopstvenom umetničkom delovanju, već i prema umetničkom poslanju uopšte. A tamo gde je drama, tamo su dakako polja otuđenosti, teskobe, egzistencijalnog straha, nelagode bića u svetu, polja Crne Žuči i Crnog Sunca. Rastući iz ovih crnih polja Pavićevićeva umetnost, uprkos izrazitom medijskom i formalno-jezičkom nomadizmu, uvek je počivala u tami i metafizici izraza, ne vodeći preveć računa o semiološkoj distribuciji znakova, pa ni onda kada se, u ‘geometrijskim’ radovima, slikama, sliko-objektima i objektima, činilo da se upravo u njihovom ‘hladnom’ raspoređivanju ‘zaključava’ smisao njegovog rada”, naveo je Ćuković, koji je sa Pavićevićem osmislio postavku retrospektivne izložbe.
Prema njegovim rečima, pokazalo se da je ta “hladnoća” samo prividna, a da je “upravo u ‘rasporedu’ znakova, koji se otima logičkom, racionalnom, sistemskom poretku, otvorena neka nemirna egzistencijalna “šupljina”, kao otvorena rana iz koje svejedno curi onaj isti egzistencijalni nemir što ga pokreću crnilo žuči i crnilo sunca”.
Milija Pavićević, rođen 1950. godine na Cetinju, do sada je imao više od 20 samostalnih izložbi.
Predstavljao je Crnu Goru na Bijenalu u Veneciji 2001. godine.
Njegovi radovi su selektovani za brojne domaće i međunarodne relevantne izložbe, među kojima su: Jugoslovenska dokumenta 1989, Cetinjski bijenale (1991,1994, 2002, 2004), Bound/Less borders (2002/2003), Susedstva na daljinu - Nova približavanja (2004), Montenegrin Beauty (2005), I Bijenale u Konjicu - No Network (2011), Kolekcija Podgorica za muzej Ars Aevi, Fluidentiteti (2012).
Organizator retrospektivne izložbe je Centar savremene umetnosti Crne Gore, a suorganizator je Narodni muzej Crne Gore.
Izložba će biti otvorena do 10. juna.
(SEEcult.org)