• Search form

22.03.2013 | 13:55

Urbani Inkubator u Savamali

Urbani Inkubator u Savamali

Projekat razvoja i oživljavanja Savamale 'Urbani inkubator', zvanično počinje 23. marta ispred “Španske kuće” pored Kulturnog centra Grad, a narednih godinu dana okupiće u tom živopisnom, a godinama već zanemarenom delu Beograda brojne umetnike, arhitekte i aktiviste različitog profila, koji će ulagati napore u revitalizaciju te značajne gradske četvrti.

Početak realizacije projekta “Urbani inkubator: Beograd”, koji je pokrenuo Gete institut u Beogradu, ozvaničiće gradski arhitekta Dejan Vasović, predsednik opštine Savski venac Dušan Dinčić, direktor Gete instituta Matijas Miler-Viferig i kurator projekta, arhitekta i urbanista Tim Rinic, u prisustvu autora nekih od desetak ključnih projekata u oblasti umetnosti, kulture i socijalnih pitanja, izabranih na međunarodnom konkursu “Urban Incubator: Belgrade Savamala - a City-Quarter Re-invents Itself”.

Program otvaranja obuhvata radionicu kuvanja delikatesne riblje čorbe i degustaciju vina u bašti KC Grad, vođene ture kroz staru i novu Savamalu (Urban Incubator Walks), počev od “Španske kuće”, te muzičko popodne uz bend Bicikl u KC Grad, u kojem će potom biti održana i žurka.

Osnovni projekti u okiviru “Urban inkubatora” su “Španska kuća” (Tim Rinic i Nikola Banković), „Mikrofabrike“ (raumlaborberlin), “Biro Savamala” (Rihard Volf, Jirgen Krusse - Univerzitet umetnosti u Cirihu i Dobrica Veselinović), “Kamenzind” (BSHF arhitektii Kamenzind iz Ciriha), “Mi volimo i umetnost drugih” (Treći Beograd), “Nextsavamala” (Julijan Petrin/Sintija Vagner, internetska platforma Nexthamburg), “Savamalski dizajn studio” (Jesko Fezer/Marijetica Potrč, Akademija likovne umetnosti u Hamburgu), “Model za Savamalu” (Maja Popović i Boba Stanić), “School of Urban Practices” (Ivan Kucina, Arhitektonski fakultet u Beogradu), “Slušaj Savamala!” (izvođački sastav Đumbir Ansambl), kao i “Urban Incubator featuring...” i “Goethe-Guerilla 2013”.

Projekat “Urban Incubator: Belgrade” teži tome da unapredi kvalitet života gradskog stanovništva, zalaže se za grad po meri čoveka i trudi se da i same žitelje Savamale podstakne na to da uzmu stvari u vlastite ruke. U prvom planu pritom nisu lukrativni poslovi s nekretninama, a ni bilo kakvi drugi komercijalni interesi, već kulturne i socijalne vrednosti te četvrti.

Kako ističu organizatori, projekat podržava razvoj Savamale sa otvorenim ishodom, u koji će se uključiti i njeni žitelji, a i brojni drugi učesnici. U tom smislu Savamala bi trebalo da posluži kao uzor za celu Srbiju, pa i za čitavu Jugoistočnu Evropu.

Projekat “Urban Inkubator” pokrenuo je Goethe-Institut u Beogradu, a regionalna centrala Goethe-Instituta za Jugoistočnu Evropu proglasila ga je projektom izuzetne vrednosti i značaja. Pored toga, uživa i podršku Grada Beograda i Gradske opštine Savski venac.

Među učesnicima pojedinačnih lokalnih i međunarodnih projekata iz oblasti umetnosti, arhitekture, urbanizma i socijalnog angažmana, koji su deo projekta “Urban inkubator”, našli su se arhitektonski tim Raumlabor iz Berlina, Univerzitet tehničkih nauka u Cirihu (ETH), umetnički kolektiv Treći Beograd, akademije likovnih umetnosti u Hamburgu i Cirihu, internet platforma Nexthamburg, Đumbir Ansambl, alternativni arhitektonski časopis “Kamenzind”, arhitektonski duo koji čine Maja Popović i Boba Stanić (Beograd/Amsterdam), Goethe-Guerilla i mnogi drugi koji će delovati u Savamali tokom čitave 2013. godine.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.