• Search form

03.04.2017 | 12:05

O Letnjoj školi kao školi u Rexu

O Letnjoj školi kao školi u Rexu

Umetnička i obrazovna platforma “Letnja škola kao škola”, projekat koji  Stacion – centar za savremenu umetnost u Prištini realizuje sa partnerima iz regiona i sveta, biće predstavljena 4. aprila u Beogradu, a to će biti prilika i za više informacija o učešću u ovogodišnjem programu za koji je poziv otvoren do kraja meseca.

Prezentaciju “Letnje škole kao škole” održaće u 19 sati u Rexu inicijator tog projekta i suosnivač Staciona Albert Heta, kao i Branimir Stojanović, Branislav Dimitrijević i Nebojša Milikić, neki od mnogobrojnih predavača tog programa koji je stacioniran u Prištini, a realizuje se sa partnerima u Ljubljani, Njujorku, Beogradu, Beču, Oslu, Skoplju i Sarajevu.

Program “Letnja škola kao škola” započet je 2015. godine u nameri da se formira progresivni razvojni model internacionalne kolaborativne obrazovne platforme sa sedištem u Prištini, kao i da se razvije interdisciplinarni kurikulum i uključe praktičari i teoretičari umetnosti i kulture iz regiona i šire radi podele znanja i ekspertize sa internacionalnim polaznicima i publikom.

Program za 2017. godinu, predstavljen nedavno i u Berlinu i Moskvi, sastoji se od devet kurseva, koji kombinuju časove teorije i produkcije, javna predavanja i prezentacije, vođene ture, izložbe i performanse.

Inicijalno inspirisana slučajem Kosova, gde je umetnički obrazovni sistem uspostavljen sredinom 70-ih za vreme Jugoslavije, “Letnja škola kao škola” je koncipirana tako da objedini i deli kritička znanja i okrene se izazovima današnjice, primenjujući nova znanja i mogućnosti u umetničkoj edukaciji i saradnji umetnika.

Nastavne aktivnosti “Letnje škole kao škole” vodiće ove godine Boris Buden, Triple Canopy, Beatriz Colomnia, Keti Chukhrov, Adrian Deva, Patricia Falguieres, Rike Frank, Boris Grozs, Felix Gmelin, Vjollca Krasniqi, Christian Rattemeyer, Jovana Stokić, Nebojša Milikić, Miran Mohar, Edi Muka, Marina Otero, Renaud Proch, Besa Shahini, Igor Štiks, Branimir Stojanović i drugi.

Program čine kursevi: U muzeju istorije (Boris Buden), Performativnost i njena institucionalna etika (Keti Chukhrov), Kuratorstvo i globalni feminizmi (Jovana Stokić), Izlaganje: (Pre)sretanje temporalnosti (Rike Frank), Retrovizor (Felix Gmelin), Slikarstvo (pre)ramljeno (Adrian Deva), Publikacija kao medij (Triple Canopy), Iščezavajuće institucije: Izložbe arhitekture i politike temporalnosti (Marina Otero) i Memorija i tipografija (Toledo i Dertschei).

Program je organizovan u saradnji sa Allianz Cultural Foundation i podržan od Trust for Mutual Understanding, kao i drugih partnera i donatora.

*Foto: The Bather, 2013, kolekcija Muzeja američke umetnosti u Prištini, vizuelni materijal sa Letnje škole kao škole 2016.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r