2 godine zatvora za Pusi Rajot
Članice ruskog pank benda Pusi Rajot osuđene su 17. avgusta na dve godine zatvora na osnovu optužnice za huliganizam motivisan verskom mržnjom, odnosno zbog antivladinog performansa koji su izvele u februaru u najvećoj moskovskoj crkvi. Na dan presude gotovo u celom svetu održani su protesti, odluku suda kritikovali su i Evropska unija, SAD i međunarodne organizacije za zaštitu ljudskih prava, a nekoliko desetina demonstranata privedeno je ispred suda u Moskvi. Među njima su i bivši svetski šahovski šampion Gari Kasparov i opozicioni političar Sergej Udalcov.
Članice ruskog pank benda Pusi Rajot osuđene su 17. avgusta na dve godine zatvora na osnovu optužnice za huliganizam motivisan verskom mržnjom, odnosno zbog antivladinog performansa koji su izvele u februaru u najvećoj moskovskoj crkvi.
Na dan presude gotovo u celom svetu održani su protesti, odluku suda kritikovali su i Evropska unija, SAD i međunarodne organizacije za zaštitu ljudskih prava, a nekoliko desetina demonstranata privedeno je ispred suda u Moskvi. Među njima su i bivši svetski šahovski šampion Gari Kasparov i opozicioni političar Sergej Udalcov.
Tužilaštvo je tražilo trogodišnju kaznu zatvora, a za delo za koje su optužene tri članice grupe Pusi Rajot zaprećena je zatvorska kazna od sedam godina.
Advokati benda Pusi Rajot najavili su da će uložiti žalbu na presudu, ali neće tražiti pomilovanje od predsednika Vladimira Putina, koji je nedavno u Londonu izjavio da članice Pusi Rajot ne bi trebalo “prestrogo kazniti”, ali je osudio njihov performans koji je i bio uperen protiv njega.
Ispred suda se bilo okupilo više stotina ljudi, od kojih su mnogi nosili raznobojne “fantomke”, kakve su i članice Pusi Rajot imale za vreme izvođenja sporne pesme protiv Putina.
S obzirom da presuda članicama Pusi Rajot preti da dovede do daljih ozbiljnih podela u ruskom društvu, čak je i Ruska pravoslavna crkva, koja se do sada nije izjašnjavala, pokazala znake spremnosti na kompromis.
Nakon izricanja presude, Ruska pravoslavna crkva je pozvala vlasti da pokažu “milost” prema članicama Pusi Rajot.
"Ne dovodeći u pitanje valjanost presude suda, pozivamo vlasti da pokažu milost prema osuđenicama, uz nadu da neće ponoviti bogohulne akte", saopštila je Ruska crkva.
Sudija Marija Sirova ocenila je, međutim, da je pank molitva protiv ponovnog izbora Putina, koju su članice Pusi Rajot izvele u februaru u crkvi Hrista spasitelja, bila “huliganizam usmeren na izazivanje verske mržnje”. Samo zatvorska kazna, kako je navela, može da ih “popravi”.
Advokati Nadežde Tolokonjikove, Marije Aljohine i Jekaterine Samucevič ponovili su da njihov performans nije bio antireligijski, već politički odgovor na podršku Ruske pravoslavne crkve Putinu uoči martovskih predsedničkih izbora.
Advokati su ocenili i da su “vlasti napisale same sebi presudu” i da “samo ulica može da pruži adekvatan odgovor” izrečenoj kazni.
I suprug Tolokonjikove, Pjotr Verzilov, izjavio je da samo jedna stvar može spasiti njegovu ženu i njihovo dete - revolucija.
Verzilov je, inače, član umetničke grupe Vojna, poznate po protestnim akcijama.
Predstavnici ruske opozicije nazvali su suđenje članicama Pusi Rajot primerom političke represije, a pojedini su, kako su preneli ruski mediji, ocenili i da presuda predstavlja rizik koji bi mogao da dovede do građanskog rata.
Lider Levog fronta Sergej Udalcov poručio je okupljenima da će sudija i tužioci da “goru u paklu”, ali je ubrzo priveden.
Među učesnicima protesta bio je i proslavljeni pisac krimi romana, takođe opozicionar Boris Akunjin, koji je rekao novinarima da su vlasti stvorile političku krizu hapšenjem i suđenjem članicama Pusi Rajot, a sada, umesto da traže kompromis i dijalog, “guraju jedan deo društva protiv drugog”.
Prema navodima policije, za vreme protesta bilo je više od 50 hapšenja, a privedeni su pušteni do večernjih sati.
Učesnici protesta skandirali su: “Sloboda za Pusi Rajot!” i “Dole policijska država!”.
Amnesti internešnel nazvao je presudu članicama Pusi Rajot “gorkim udarcem” na slobodu izražavanja u Rusiji.
I Bela kuća je osudila presudu, navodeći da su SAD ozbiljno zabrinute zbog načina na koji su tri mlade žene tretirane u ruskom pravosudnom sistemu.
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku Ketrin Ešton takodje je osudila presudu članicama grupe Pusi Rajot, ocenjujući da je “nesrazmerna”. Ona je dodala i da se postavlja "ozbiljno pitanje" o poštovanju prava u Rusiji koje se nastavlja na nedavni "porast zastrašivanja političkog karaktera i proganjanja aktivista opozicije".
Portparolka Stejt dipartmenta saopštila je da SAD pozivaju ruske vlasti da preispitaju ceo slučaj i osiguraju poštovanje prava na slobodu izražavanja.
I predsednik Parlamentarne skupštine Saveta Evrope Žan-Klod Minjon ocenio je kaznu nesrazmernom onome što su učinile Pusi Rajot. Izrazio je nadu da će će rusko pravosuđe ponovo razmotriti kaznu i uzeti u obzir standarde SE i Evropsku konvenciju o ljudskim pravima.
Protesti povodom izricanja presude članicama grupe "Pusi rajot" održani su, osim u nekoliko desetina gradova u Rusiji, i u mnogim gradovima širom sveta, uključujući i Beograd, gde se ispred ruske ambasade okupilo tridesetak ljudi.
Protesti su održani i u Kijevu, Njujorku, Parizu, Londonu, Dablinu, Barseloni, Sofiji, Sidneju…
U Kijevu je grupa feministkinja motornom testerom presekla ogroman drveni krst, kao “simbol represivnih verskih ubeđenja koje podržavaju diktaturu”. U Sofiji su okupljeni stavili raznobojne "fantomke" na spomenike iz sovjetskog doba.
Demonstrirali su i kritičari benda, koji smatraju da je akcija Pusi Rajot uvreda za Rusku pravoslavnu crkvu.
(SEEcult.org)