Basarina Hipertenzija
Svetislav Basara, priznati prozni i dramski pisac, prvi put će se pojaviti u ulozi reditelja sopstvenog komada “Hipertenzija”, koji će premijerno biti izveden 10. aprila u produkciji Kulturnog centra Inđije, a bavi se dvema Srbijama - navodno pravovernom i patriotskom i drugom - navodno mondijalisitičkom, globalističkom i izdajničkom. Premijera tragikomične duodrame “Hipertenzija”, u kojoj igraju Predrag Ejdus i Branislav Bane Trifunović, biće izvedena u Sokolskom domu iz 1936. godine, koji je opština Inđija obnovila pre sedam godina.
Svetislav Basara, priznati prozni i dramski pisac, prvi put će se pojaviti u ulozi reditelja sopstvenog komada “Hipertenzija”, koji će premijerno biti izveden 10. aprila u produkciji Kulturnog centra Inđije, a bavi se dvema Srbijama - navodno pravovernom i patriotskom i drugom - navodno mondijalisitičkom, globalističkom i izdajničkom.
Premijera tragikomične duodrame “Hipertenzija”, u kojoj igraju Predrag Ejdus i Branislav Bane Trifunović, biće izvedena u Sokolskom domu iz 1936. godine, koji je opština Inđija obnovila pre sedam godina.
Jedan od najznačajnijih savremenih srpskih književnika, sa već sada antologijski priznatim dramaturškim opusom, u komadu “Hipertenzija” na autentičan, duhovit, ironičan, oštro kritički intoniran i, u najboljem smislu te reči, angažovan način, bez banalne dnevno-političke aktuelizacije, donosi “apsurdno-istinitu” priču, žanrovsko-stilske usmerenosti ka apsurdnom, grotesknom i paradoksalnom humoru.
Komad „Hipertenzija“ bavi se dvema Srbijama od kojih je jedna, kako kaže autor, “bajagi, pravoverna i patriotska”, a druga, “navodno mondijalisitička, globalistička i izdajnička”.
“Verbalni i tekstualni građanski rat između te dve Srbije vodi se već godinama u medijima sa promenljivom ratnom srećom, a komad se, kako i dolikuje pozorištu, bavi (crno)humornim i (tragi)komičim aspektima te borbe sa vetrenjačama”, naveo je Basara.
Komad se pritom ne zadržava isključivo na savremenim srpsko-srpskim bitkama, već se kroz prisećanja ražalovanog udbaša Mitra Kurdulije vraća u prošlost, u sedamdesete i osamdesete godine prošlog veka i ulazi u dijalog sa, sada već klasičnim delom Duška Kovačevića “Profesionalac”.
Basara je u “Traktatu o paranoji”, pratećem tekstu komada “Hipertenzija”, objasnio da “ima već više od 20 godina otkako živimo u uslovima povišenog društvenog pritiska”.
“Budući da je naša realnost još uvek mešavina mitologije tajnih službi, velikih političkih priča i uličnih viceva i sprdačina, to su u komadu kao ravnopravni segmenti scenske realnosti postavljeni vicevi, aforizmi i opšta mesta patriotskog novinarstva. Možda gledaocu neće biti lako da se snađe u fantazmagoričnom svetu Mitra Kurdulije i njegovog oponenta Igora Furtule, možda se nekome učini da je autor preterao. Pravo govoreći, bila mi je namera da pretaram. Ali, ma koliko preterivao, sve je to bledelo pred stvarnošću u kojoj se, na primer, žirafe dočekuju sa najvišim državnim počastima i nepodeljenom pažnjom takozvanih ozbiljnih medija. Pozorište, uostalom, nije tu da menja realnost nego da ukazuje na stvari koje bi trebalo promeniti. Ako se pri tom nasmejemo, dobro je. Još ako nas se sete za Dan bezbednosti, našoj sreći neće biti kraja”, naveo je Basara.
Direktor Kulturnog centra Inđija Saša Milivojević podsetio je da je taj centar, u cilju decentralizacije kulture, već predstavio “Nenagrađeni ljubavni trud” i “Rozenkranc i Gildenstern su mrtvi”, u koprodukciji s Bitef teatrom, Pozorištem mladih i Centrom za kulturu Tivat.
V. T. (SEEcult.org)