Septembarske Dobre navike
Remont poziva na novu šetnju kroz savremenu umetnost u Beogradu, u nastavku projekta “Dobre navike”, u okviru kojeg će 17. septembra biti organizovana vođenja kroz izložbu “From Diaspora to Diversities” u samoj galeriji Remont, zatim kroz izložbu Slavena Tolja u galeriji Podroom Kulturnog centra Beograda, te izložbu Nenada Glišića u galeriji Menjačnica Gete instituta.
Kroz izložbu “From Diaspora to Diversities” u galeriji Remont, na kojoj učestvuju diSTRUKTURA, Verica Kovačevska, Mirko Nikolić i Rajko Radovanović, vodiće od 11 sati kustos Miroslav Karić.
Reč je o poslednjoj, trećoj u nizu izložbi realizovanih kroz projekat “From Diaspora to Diversities” koji predstavlja radove koje povezuju različita problemska istraživanja pejzaža - njegova šira sagledavanja ne samo kao geografskog, već i kao društvenog, kulturnog, ekonomskog i političkog pojma. Iz pozicije “nomada” ili doseljenika, odabrani autori sagledavaju problematike kao što su ekološka (ne)osvešćenost i potreba za odgovornijim mehanizmima u odnosima čovek - priroda; finansijske institucije, tehnokratski sistemi, instrumenti i regulative i njihova (ne)posredna intervenisanja na ljudska okruženja; vizije i politike urbanističkog planiranja i džentrifikacija; pejzaž kao kulturni i simbolički konstrukt.
Regionalni projekat “From Diaspora to Diversities” okupio je različite umetnike i umetnice iz zemalja sa prostora bivše Jugoslavije koji žive i rade van rodne zemlje. Kroz izložbe, radionice i prezentacije napravljen je delimičan uvid u njihovu umetničku produkciju i teme koje ih okupiraju.
Nakon Remonta, “Dobre navike” biće nastavljene u 12 sati obilaskom izložbe hrvatskog umetnika Slavena Tolja u Podroomu KCB-a, kroz koju će voditi kustoskinja Zorana Đaković.
Tolj je jedan od najznačajnijih hrvatskih savremenih umetnika, dugogodišnji voditelj Art radionice Lazareti i aktuelni direktor Muzeja moderne i savremene umetnosti (MMSU) u Rijeci, a poslednji put samostalno je izlagao u Beogradu 2004. godine u Remontu.
Kroz snažnu metaforu performativne instalacije, Tolj izložbom u galeriji Podrrom inicira pitanja da li jedni druge “bolje” vidimo samo sa distance i koliko splet ličnih doživljaja utiče na kreiranje slike o drugom. Osetljiv na aktuelne traumatične društvene teme, Tolj je preispitivao fenomene ličnih konflikata, unutrašnjih trauma i nesporazuma. Izlozba sadrži i dokumentarističke materijale koji prikazuju pojedinačne primere nacionalizama u obe države, koji se pokušavaju predstaviti kao opšti i uspostaviti kao modeli ponašanja.
U završnici septembarskih “Dobrih navika”, umetnik Nenad Glišić vodiće publiku kroz svoju izložbu “Autoportret” u galeriji Menjačnica Gete instituta, koja predstavlja deo projekta zamišljenog kao svojevrsna onlajn video-enciklopedija savremenih likovnih umetnika.
Njihov izbor vrši po preporuci kustosa, galerista, istoričara umetnosti i umetnika o kojima se snima film. Do sada je snimljeno više od stotinu umetnika, najrazličitijih generacija, pravaca i senzibiliteta.
Zainteresovani za učešće u novoj šetnji kroz odabrane izložbe treba da pošalju prijavu do 16. septembra u 17 sati na remont@remont.net ili da se jave telefonom na broj +38111 32 23 406
Projekat “Dobre navike” posvećen je svim ljubiteljima savremene umetnosti i drugim zainteresovanim građanima koji imaju potrebu i želju da poboljšaju kvalitet života i da se na kreativan način upoznaju sa savremenim kretanjima u vizuelnoj umetnosti. Svaka šetnja započinje uvodnim predavanjem o savremenoj umetničkoj sceni i predstavljanjem tekuće izložbe u Remont galeriji, a zatim slede posete izabranim izložbama gde goste dočekuje domaćin prostora (umetnik, kustos).
Remont time želi da animira građane da više posećuju izložbe, omogućavajući im da na stručan i jednostavan način upoznaju savremenu umetničku praksu.
Projekat se realizuje u saradnji sa Erste bankom i uz podršku Sekretarijata za kulturu Grada Beograda
(SEEcult.org)