Tasovac: Konkursi prava slika medijskih sloboda
Ministar kulture i informisanja Srbije Ivan Tasovac ocenio je 27. jula da su ovogodišnji konkursi Ministarstva kulture i informisanja za medije “sprovedeni besprekorno” u pogledu poštovanja zakonskih procedura i transparentnosti celokupnog procesa. Ujedno, Tasovac je ocenio da su istakli “u prvi plan nespremnost dela medijske zajednice da u sprovođenju medijskih zakona preuzme svoj deo odgovornosti”.
Navodeći da je od ukupno 898 prijava u oblasti informisanja, Ministarstvo na predlog stručnih komisija podržalo 348 projekata u iznosu većem od 255 miliona dinara, te da je među podržanim projektima i zavidan broj koje u predložili mediji i pojedinci koji su izuzetno kritični prema Vladi Srbije, Tasovac je ocenio u pisanoj izjavi da je to “jedno od merila uspeha ovog konkursa i prava slika medijskih sloboda u našoj zemlјi”.
Tasovac je naveo da su u devet slučajeva u kojima su “uočene drastične nepravilnosti i nelogičnosti”, predlozi komisije preinačeni: tri projekta su odbijena, četiri su dobila nešto niža sredstva, a dva projekta su dobila više od onoga što je komisija predložila.
“Tako je propao pokušaj pojedinih novinarskih udruženja, koji delegiraju svoje predstavnike i imaju većinu u konkursnim komisijama, da Ministarstvo kulture i informisanja uvuku u svoj dobro razrađen mehanizam međusobnog nagrađivanja i tapšanja po ramenu u stilu ‘ja tebi serdare, ti meni vojvodo’”, naveo je Tasovac.
Tasovac je ocenio i da su rezultati konkursa “ogolili licemernost dobro poznatih larmadžija na našoj medijskoj sceni, koji već dve godine, ne toliko iz ideoloških koliko iz finansijskih uverenja, kritikuju stanje medijskih sloboda u Srbiji i sve vreme se žale na tobož sveprisutnu cenzuru”.
“Vlada Republike Srbije je i kroz zakonski okvir i kroz projektno sufinansiranje na najbolјi način demantovala apsurdnost takvih tvrdnji. Medijski sadržaji koje svakodnevno čitamo ili gledamo — takođe. Stoga je razumlјiva nervoza dela srpske medijske čaršije. One iste čaršije koja je već decenijama spremna da menja sve i svakoga izuzev sebe samih. Lako je od komarca napraviti slona; a još lakše je sve vreme vikati ‘vuk!’ - ili, od milošte: ‘vučić!’ Lako je graditi javni profil na prvoboračkom statusu i staroj slavi. Ali ni transformacija insekata u sisare niti minuli rad ne mogu da budu održivo, profesionalno i društveno odgovorno rešenje za bilo koga”, izjavio je Tasovac.
Projektno finansiranje i izlazak države iz medija, kako je dodao, podrazumevaju da će svi akteri na javnoj sceni, a to uklјučuje i novinarska udruženja, urednike i same novinare - ozbilјno pristupiti svom poslu i posvetiti se javnom interesu.
“Javni interes, međutim, nikako ne proističe iz uravnilovke po principu ‘svima po malo (a našima malo više)’. Niti se javni interes može zastupati ako se neka novinarska udruženja pretvore u političko-finansijske interesne grupe”, naveo je Tasovac.
Ministarstvo kulture i informisanja i Vlada Srbije, kako je dodao, i dalјe čvrsto veruju u medijske reforme i u pluralizam na medijskoj sceni. Ali ako medijska udruženja i sami mediji ne preuzmu svoj deo odgovornosti, buka i dreka će uvek nađačati javni interes, što bi bilo pogubno za demokratiju u Srbiji, dodao je Tasovac.
Ministarstvo kulture i informisanja objavilo je 26. jula rezultate Konkursa za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja u oblasti javnog informisanja u 2016, prema kojima će podržati 176 projekata iznosom od 151,41 milion dinara.
Ministar je podržao predloge komisije za sve projekte u kategorijama štampanih medija i nezavisnih produkcija, kao i većinu u kategoriji elektronskih medija (televizijskih, radijskih i internet). U oblasti internet medija, podržao je 30 projekata koje je predložila Komisija, a izmenio je iznos sredstava za 9 projekata - za šest projekata su sredstva umanjena ili povećanja, a tri su odbijena, uz obrazloženje da ne ispunjavaju uslove za podršku u kategoriji internet medija.
Reč je o projektima Medija centra (Zloupotreba političkog uticaja: političke stranke kao najveći poslodavci u Srbiji), Nezavisnog društva novinara Vojvodine (Novinari protiv diskriminacije) i Nezavisnog udruženja novinara Srbije (Novinari pod pritiskom, pretnja demokratskom procesu).
Manji iznos sredstava za projekte nego što je predložila Komisija dobile su novinske agencije Beta i FoNet, PR agencija City marketing centar iz Nisa i Južne vesti iz Niša, a za dva projekta je povećan iznos - za produkciju dnevnog informativnog sadržaja portala SEEcult.org i za projekat udruženja Eutopija “Uzbunjivači protiv korupcije”.
(SEEcult.org)