Prosleđena nagrada
Nagrada Šok zadruge za najperspektivnijeg studenta završnih godina Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu i novosadske Akademije umetnosti dodeljena je Slavici Obradović, koja je diplomirala 2015. na FLU, a iako je nedavno imala već i prvu samostalnu izložbu u Galeriji Doma omladine, smatra da je položaj mladih umetnika izuzetno težak i da je potrebno da to shvati i vrh države da bi došlo do promena na bolje.
Povodom nagrade koja joj je dodeljena 16. februara na otvaranju izložbe “Perspektive 14” u Magacinu u Kraljevića Marka, Slavica Obradović rekla je za portal SEEcult.org da joj to priznanje znači, jer je već 14-godišnja tradicija.
Šok zadruga je, suočena sa nedostatkom sredstava, odlučila da najperspektivnijem učesniku izložbe “Perspektive 14” ustupi novčani deo svoje nagrade koju je dobila 2015. godine na 19. Prolećnom analu u Čačku “Proleće. Umetnost i društvo”.
Uz Slavicu Obradović, na izložbi “Perspektive 14” učestvuju i Jelena Mijić, Aleksandar Krnić, Dušan Marino, Samra Šabanović i Sanja Stojilković, koji su odabrani na osnovu završnih godišnjih izložbi FLU i Akademije umetnosti.
Prema rečima Slavice Obradović, mladi umetnici su danas u veoma nezgodnom položaju, jer je za sve potreban novac, a njega najčešće nema.
“Mladi umetnici često nemaju novac ni za život, a kamoli za produkciju radova”, rekla je Slavica Obradović, koja je diplomirala vajarstvo na FLU u klasi profesora Mrđana Bajića.
Prema njenom mišljenju, potrebno je da se mladi umetnici više promovišu, ali ne samo da se on njima više priča, već da imaju veću podršku.
Slavica Obradović ujedno smatra da je problem i način na koji mladi umetnici percipiraju scenu i shvataju probleme sa kojima se suočavaju, odnosno zašto odustaju od bavljenja umetnošću. “Uvek postoje različiti razlozi, jer zavisi od osobe do osobe”, ali često su to finansijski problemi.
Slavica Obradović ne očekuje mnogo od institucionalne scene kakva je danas, jer smatra da je mnogo plodnija vaniinstitucionalna, koja nudi više mogućnosti mladima nego što to čine institucije.
“Trebalo bi više da se oslonimo na stvaranje nekih novih, inovativnih, alternativnih stvari, nego što treba da ocekujemo od institucija pomoć”, rekla je ona, ocenjujući da bi problemi na umetničkoj sceni mogli da se reše ako bi se iz korena sve preokrenulo.
“Čak i institucije koje se bave umetnicima ne mogu mnogo da utiču na scenu, već ona više zavisi od celog političkog sistema… Verovatno bi, kada bi sam vrh drzave obvratio veću pažnju, možda postojala neka šansa za promene – sama umetnička scena ne može sebi da pomogne više nego što to radi”, rekla je Slavica Obradović, koja se nedavno predstavila u Galeriji DOB-a izložbom “The less I know the better” koja je bila posvećena kontekstualizaciji pitanja slobode i izbora, kao i čovekove odgovornosti i (ne)mogućnost da je preuzme.
Žiri za dodelu nagrade za najperspektivnijeg mladog umetnika na izložbi “Perspektive 14” činili su istoričari umetnosti Miroslav Karić, Marija Radoš (Remont) i Miroljub Mima Marjanović (SEEcult.org) i umetnici Aleksandar Rafajlović iz Beograda i Milan Nešić iz Novog Sada.
Izložba “Perspektive” jedan je od retkih vidova podrške mladim umetnicima koji tek stupaju na scenu.
Za "Perspektive 14" uvedeno je nekoliko izmena, pa su radove sa godišnjih studentskih izložbi u Beogradu i Novom Sadu birali prethodni perspektivni (Vuk Vučković, Vendel Vaštag, Gojko Dutina, Milan Nešić, Nora Mesaroš, Jasna Damnjanović i Slobodan Stošić).
Za razliku od ranijih godina, izbor nije baziran na selekciji po departmanima fakulteta, već isključivo na izloženim radovima i uvidu u dosadašnji rad odabranih pojedinaca zastupljenih na izložbama završnih godina novosadske Akademije umetnosti i beogradskog FLU.
Manji izbor autora, samim tim i kritičnost u odabiru, skreće pažnju na problematiku rada na akademijama umetnosti, profesore, njihov uticaj na studente i postavlja pitanja koji vid podrške pružiti autorima koji tek završavaju akademije i stupaju na scenu, te kako formulisati "Perspektive" da bi se pratio socijalni status kroz smenu generacija.
Prethodne "Perspektive" održane su 2014. godine u koferima zbog materijalne oskudice u kojoj se našla Šok zadruga. Koferi su bili odluka i odgovor kolektivnog rada i praktični istup naspram uticaja i promena kulturnih politika, te stava da se projekat "Perspektive" - kao vid podrške mlađim umetnicima, mora nastaviti uz izmenjeni izlagački oblik i koncepciju radi repozicioniranja i preispitivanja sistema vrednovanja, kako institucija, tako i samih izlagačkih praksi i učesnika.
Novosadska publika imala je već priliku da vidi radove autora odabranih za “Perspektive 14” - izložbi koja je održana krajem decembra u Šok zadruzi.
Projekat “Perspektive” promovisao je od 2001. godine, kada je pokrenut, više od sto mladih umetnika i postao jedna od najrelevantnijih inicijativa za podsticaj i podršku vidljivosti i boljem profesionalnom i društvenom pozicioniranju mladih likovnih autora.
Osnovna misija tog projekta je da se istraži uloga i pozicija mlađih autora savremene vizuelne umetnosti i sagleda njihov razvojni potencijal, kao i da se kategoriše socijalna karta u nedefinisanom sistemu odnosa institucija, prekarnog rada i savremene umetnosti.
Uprkos stalnim i nužnim promenama u koncepciji “Perspektiva”, postoji kontinuitet u različitom pristupu mogućnostima izlagačkih praksi, podrške i protesta.
Izložba “Perspektive 14” biće otvorena u Magacinu do 29. februara.
(SEEcult.org)