Marković u Hilandaru
Ministar kulture, informisanja i informacionog društva Srbije Predrag Marković i gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović obišli su 23. maja manastir Hilandar na Svetoj Gori, za čiju je obnovu ove godine izdvojeno 60 miliona dinara (oko 60.000 evra). Od 60 miliona dinara, koliko je Ministarstvo ove godine izdvojilo za obnovu Hilandara, 28,8 miliona je namenjeno za završetak grubih radova i pokrivanje zapadnog krila Velikog konaka.
Ministar kulture, informisanja i informacionog društva Srbije Predrag Marković i gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović obišli su 23. maja manastir Hilandar na Svetoj Gori, za čiju je obnovu ove godine izdvojeno 60 miliona dinara (oko 60.000 evra).
Od 60 miliona dinara, koliko je Ministarstvo ove godine izdvojilo za obnovu Hilandara, 28,8 miliona je namenjeno za završetak grubih radova i pokrivanje zapadnog krila Velikog konaka.
Tokom ove godine planiran je i nastavak konzervatorsko-restauratorskih radova na crkvi Svete trojice, kao i završetak konzervacije, rekonstrukcije i restauracije ikonostasa mitropolita Simeona iz 1635. godine, saopštilo je Ministarstvo kulture.
Obnova Velikog konaka podrazumeva potpunu rekonstrukciju požarom uništenih delova, uz konstruktivno ojačanje i obnovu sačuvanih elemenata. Veliki konak bi trebalo da, nakon rekonstrukcije, odgovara po obliku onome kako je izgledao pre požara, ali i da funkcionalnom revitalizacijom prostora odgovara duhu aktuelnih i trajnih potreba manastira.
Prema navodima Ministarstva, najznačajniji rezultati u dosadašnjoj obnovi Velikog konaka su izvršena rekonstrukcija, osnovno opremanje i predaja u upotrebu središnjeg krila objekta, kao i izvršen najveći deo grubih građevinskih radova na zapadnom krilu objekta (prema konaku Dohija).
Radovi su izvršeni na takav način da će, po okončanju grubih radova i završnih zanatsko-instalaterskih radova, on biti funkcionalno upotrebljiv bez obzira na stanje susednog objekta izgorelog u požaru i stepen izvršenja radova na istočnom krilu.
Takođe, izvršeni su pripremni radovi i deo grubih građevinskih radova na istočnom krilu objekta.
Pripremljeno je funkcionalno i bezbedno gradilište koje će opsluživati rad na Velikom konaku, ali i na drugim objektima stradalim u požaru (Dohija, Igumenarija), kao i projektu osiguranja jugozapadnih temelja i bedemskih zidova i rekonstrukcije Trpezarije.
Primenjeni su tehnološki i tehnički napredni i savremeni sistemi u izvođenju radova koji doprinose trajnosti i svrsishodnosti obnove, uz očuvanje autentičnosti graditeljskog nasleđa i obezbeđeno održanje sačuvanog nasleđa.
Izvršena je nabavka ključne građevinske opreme i mehanizacije i uspostavljena prerada drveta i proizvodnja stolarskih elemenata, prilagođena specifičnim zahtevima rekonstrukcije objekta, koja dugoročno može da pruži doprinos održivom razvoju Hilandara.
Manastir Hilandar teško je oštećen u martu 2004. u velikom požaru, a kako je krajem januara rekao glavni arhitekta obnove Marko Kovačević, prilikom potpisivanja novog ugovora o sufinansiranju obnove sa Ministarstvom kulture, sredstva od države, kao i od Srpske pravoslavne crkve i od grčkih institucija, troše se na “najoptimalniji mogući način.
U Velikom konaku, inače, pre požara bili su smešteni manastirska administracija, gostoprimnica, veći broj kelija i knjižara.
Ministarstvo kulture je prošle godine odvojilo za obnovu Hilandara 80 miliona dinara, dok je 2009. godine izdvojeno 50 miliona, a 2008. godine sufinansiranje obnove je zaostalo zbog krize.
Rekonstrukcija Velikog konaka realizuje se u sklopu investicionog programa koji je započet aktivnostima na izradi idejnog projekta u 2006. i 2007. godine, kao i pripremama i radovima na ispunjenju Elaborata o uređenju gradilišta u jesen 2007. Tokom 2008. godine započeti su, a u 2009. nastavljeni radovi na rekonstrukciji središnjeg krila objekta kako bi u što kraćem roku bio završen i predat u upotrebu. To je realizovano 2010. U 2009. godini započeti su, a u 2010. gotovo dovršeni grubi građevinski radovi na zapadnom krilu objekta.
Sajt Hilandara je www.hilandar.org
(SEEcult.org)