Novi bibliotečki zakoni
Skupština Srbije usvojila je 14. jula tri zakona u oblasti bibliotečke delatnosti radi usaglašavanja sa evropskim standardima i savremenim informacionim okruženjem. Usvojeni su Zakon o staroj i retkoj bibliotečkoj građi, Zakon o bibliotečko-informacionoj delatnosti i Zakon o obaveznom primerku publikacija, saopštilo je Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva, na čiji je predlog Vlada Srbije i predložila parlamentu njihovo usvajanje.
Skupština Srbije usvojila je 14. jula tri zakona u oblasti bibliotečke delatnosti radi usaglašavanja sa evropskim standardima i savremenim informacionim okruženjem.
Usvojeni su Zakon o staroj i retkoj bibliotečkoj građi, Zakon o bibliotečko-informacionoj delatnosti i Zakon o obaveznom primerku publikacija, saopštilo je Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva, na čiji je predlog Vlada Srbije i predložila parlamentu njihovo usvajanje.
Novina je i uvođenje obaveze stalnog stručnog usavršavanja zaposlenih na poslovima iz oblasti koje se uređuju tim zakonima.
Zakon o staroj i retkoj bibliotečkoj građi uvodi obavezu stručne zaštite stare i retke bibliotečke građe za sve sopstvenike tih pokretnih kulturnih dobara, a ne samo za biblioteke i ustanove, kao što je to bilo do sada.
Proširen je krug biblioteka koje su uključene u procese efektivne zaštite stare i retke bibliotečke građe, koji je obuhvatao samo Narodnu biblioteku Srbije i Biblioteku Matice srpske kao depozitne biblioteke.
Zakon je, prema navodima Ministarstva, unapređen i sa stanovišta potrebe za podsticanjem upotrebe novih tehnologija u oblasti zaštite stare i retke bibliotečke građe, naročito informacionih tehnologija i digitalizacije, što Zakonom o kulturnim dobrima nije bilo predviđeno.
Novine u Zakonu su i kriterijumi za procenu stare i retke bibliotečke građe, kao i to da sopstvenik građe u privatnoj svojini ima pravo da od određene biblioteke zahteva besplatno stručno mišljenje o staroj i retkoj bibliotečkoj građi.
Zakon o bibliotečko-informacionoj delatnosti uvažava potrebu za podsticanjem primene novih tehnologija u bibliotečkoj delatnosti, naročito informacionih tehnologija i digitalizacije, što ranije nije bilo zakonski uređeno.
Tim zakonom reguliše se formiranje nacionalnog Centra za uzajamnu katalogizaciju, kao vitalnog institucionalnog i funkcionalnog oblika ostvarivanja obaveze potpune evidencije svega što se nalazi u bibliotekama s jedne strane, i prava svih građana na neograničen pristup informacijama, znanjima i kulturnim vrednostima.
Zakonom se prvi put uvažavaju oblici bibliotečke građe nastali na bazi novih tehnologija, kao što su elektronske, kombinovane i multimedijalne publikacije i računarski programi u javnoj upotrebi.
Primenom Zakona o obaveznom primerku publikacija, ostvariće se opšti interes očuvanja, evidencije i pune dostupnosti celokupne izdavačke produkcije u Srbiji i na srpskom jeziku bilo gde u svetu.
Novina je i da obaveza dostavljanja obaveznih primeraka prelazi sa štampara na izdavače, broj obaveznih primeraka se prepolovljuje, uvodi se jedan obavezan primerak u elektronskoj formi, ravnopravno se tretiraju svi vidovi klasičnog štampanog izdavaštva i svi vidovi digitalnog izdavaštva, uključujući i internet u okviru srpskog domena.
(SEEcult.org)