Zubun u Etnografskom
Etnografski muzej u Beogradu proslaviće 21. septembra 108. rođendan izložbom zubuna iz svojih kolekcija iz 19. i prve polovine 20. veka, a uoči njenog otvaranja, biće dodeljena i nagrada “Borivoje Drobnjaković” za najbolji diplomski studenata etnologije i antropologije, kao i Nagrada za životno delo u oblasti etnologije i etnografske muzeologije.
Etnografski muzej u Beogradu proslaviće 21. septembra 108. rođendan izložbom zubuna iz svojih kolekcija iz 19. i prve polovine 20. veka, a uoči njenog otvaranja, biće dodeljena i nagrada “Borivoje Drobnjaković” za najbolji diplomski studenata etnologije i antropologije, kao i Nagrada za životno delo u oblasti etnologije i etnografske muzeologije.
Na savremeno likovno koncipiranoj izložbi, čija je autorka Mirjana Menković, a otvoriće je ministar kulture Srbije Nebojša Bradić, prvi put će biti predstavljen novi izložbeni prostor u Etnografskom muzeju, koji želi da ukaže tom izložbom na dinamične veze prošlosti i sadašnjosti i ponudi nov pogled na prepoznatljiv deo srpskog kulturnog identiteta.
U muzičkom delu programa otvaranja izložbe “Zubun - Kolekcija Etnografskog muzeja u Beogradu iz XIX i prve polovine XX veka” nastupiće Divna Ljubojević i ansambl Melodi.
Naziv zubun je u tradicionalnoj kulturi odevanja srpskog naroda iz perioda XIX i prve polovine XX veka bio široko rasprostranjen na južnoslovenskom balkanskom prostoru za gornji odevni predmet tipa dugog prsluka, koji je najčešće bio bez rukava, spreda celom ivicom razrezan i različite dužine.
Izrađivan je od domaće vunene tkanine, sukna, pretežno bele boje. Iako se vezuje i za muški odevni asortiman, zubun je, dominantno, ženski odevni predmet.
Iz XIX i prve polovine XX veka, po načinu izrade, pre svega, deo je ženske domaće radinosti, ali i umeća seoskih i gradskih majstora.
Zubun je i jedan od najstarijih odevnih elemenata na južnoslovenskom balkanskom prostoru (i šire), ali, i jedan od temeljnih, najvažnijih i obaveznih odevnih predmeta u srpskoj narodnoj nošnji, posebno, u strukturi ženskog odevnog obrasca.
Korišćen tokom cele godine, i leti i zimi, nesporno praktičan, pažnju istraživača s kraja XIX i u XX veku privlači još jednom njegovom osobinom: u likovno-estetskom smislu, to je jedan od najreprezentativnijih odevnih predmeta u srpskoj narodnoj nošnji.
U muzejskim zbirkama zubun se ubraja u najzastupljeniji predmet.
Kolekcija Etnografskog muzeja u Beogradu, na osnovu podataka sakupljenih u centralnoj kartoteci, broji 622 predmeta.
U toku pripreme izložbe i izrade kataloga, u obzir je uzeto 574 predmeta iz muzejskih zbirki narodnih nošnji Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije, koji se mogu vezati za stanovništvo različite konfesionalne i etničke pripadnosti.
Cilj izložbe je da predstavi Kolekciju koja je izuzetna kako po broju sačuvanih primeraka, tako i po formalnim, funkcionalnim i stilskim karakteristikama.
To je najveća i najbolje očuvana Kolekcija iz XIX veka s južnoslovenskog balkanskog prostora i njeno prvo predstavljanje u ovom obimu pružiće posetiocima nova saznanja iz kulturne istorije srpskog naroda, ali i kulture odevanja s šireg balkanskog prostora.
Etnografski muzej u Beogradu želi tom izložbom da promoviše i drugačiji pristup u radu, kako unutar same kuće, tako i sa posetiocima.
Prenamenom izložbenog prostora i multimedijalnom prezentacijom izložbi namera je da se zainteresuje i privuče što širi krug posetilaca, a bogat i neiscrpan fond Etnografskog muzeja, izlaganjem manjeg broja originalnih predmeta, zapravo učini što dostupnijim.
(SEEcult.org)