Život između svetova
Centar za kulturnu dekontaminaciju, koji proslavlja 28. decembra 24 godine postojanja, ujedno završava ovogodišnji program Muzičkog bioskopa razgovorom sa svestranom hrvatskom filmskom autorkom Ines Pletikos, čija se istraživanja bave naizgled različitim sudbinama, kulturnim fenomenima i kontinuitetima društvenih procesa u post-jugoslovenskoj situaciji.
Biće reči o njenom nagrađivanom filmu “Kako smo ušli u Europu – slučaj SEXA”, odnosno o projektu posvećenom generacijama koje su uoči ratnih sukoba u Jugoslaviji otišle u evropske zemlje i o njihovom pogledu na višedecenijski “život između svetova”.
Film “Kako smo ušli u Europu – slučaj SEXA” nastao je kao pilot projekt zamišljenog dokumentarnog serijala o urbanim umetnicima ovih prostora koji su odlučili da mesto svog formiranja i umetničkog delovanja zamene životom u slobodnom, demokratskom i socijalno funkcionalnom prostoru društava zapadne Evrope. Dvadeset godina pre pridruživanja Hrvatske Evropskoj uniji, neposredno uoči rata na području bivše Jugoslavije, u Amsterdam je stigla prva kolonija kulturnih emigranata iz Zagreba. U filmu su rekonstruisane životne priče članova kultne dark noise grupe SEXA, koji u društvenim turbulencijama u postpolitičkom vremenu, izazvanom padom Berlinskog zida i ratom u njihovoj domovini, gube okvir u kojem su se formirali i prema kojem su se umetnički odnosili. Njihova introspekcija o vlastitom (ne)snalaženju u novim uslovima daje neprocenjiv uvid o mogućnosti očuvanja vlastitog integriteta u poziciji večitih autsajdera.
Prema rečima Ines Pletikos, postoji čitav niz emigrantskih sudbina umetnika iz regiona zahvalnih za filmsku obradu. U pripremi su priče nekolicine urbanih heroja njene mladosti koji su trenutno u situaciji “između svetova”. Proces njihovog socijalnog i konceptualnog osvešćavanja izuzetno je zahvalan kako za sociološke analize, tako i za umetničke interpretacije raznovrsnih formata.
Film “Kako smo ušli u Europu – slučaj SEXA” nagrađen je na više regionalnih i međunrodnih festivala.
Program CZKD Bioskop realizuje se u 2018. godini uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije, a ima za cilj osvajanje prostora prikazivanja filma koji ne robuje imperativu samoodrživosti mašine kulturnih industrija, već evocira specifičnu tradiciju gledanja i filmske proizvodnje koju su negovali kino klubovi i filmske škole, utičući tom praksom na celokupnu filmsku kulturu upravo odnosom poštovanja prema svim učesnicima i elementima filmskog procesa.
(SEEcult.org)