Završnica 5. KotorArta
Međunarodni festival Kotor Art završava se 16. avgusta repriznim izvođenjem predstave “Njegoš za djecu - Kako rastu veliki ljudi”, nakon 125 programa realizovanih u proteklih mesec i po dana, u kojima je nastupilo oko 2.500 umetnika iz 30 zemalja, a videlo ih je više od 35.000 gledalaca.
Peti KotorArt bio je u celini posvećen obeležavanju 200 godina od rođenja Petra II Petrovića Njegoša, pa su okosnicu činili programi direktno inspirisani njegovim životom i delom.
KotorArt je od 1. jula predstavio Festival pozorišta za decu, kojim je i počeo, Don Brankove dane muzike, KotorArtTeatar, Festival klapskog pevanja, KotorAPSS i program Pisanje grada.
Organizatori su posebno istakli da je, pored činjenice da je Festival pozorišta za decu dobio finansijska sredstva od jednog evropskog fonda, iznedren i novi kvalitet, budući da su mladi Kotorani, koji su odrasli uz taj festival, honorarno angažovani ove godine u organizacionim i kreativnim poslovima na KotorArtu.
Tokom 12. Don Brankovih dana muzike održano je 12 koncerata, a posećenost je bila gotovo 100 odsto, od čega je 40 odsto bilo inostrane publike. Uspešno je realizovana i akcija “Umetnost deci” kojom je obezbjeđena donacija od više od 4.000 evra za potrebe adaptacije Dečjeg odeljenja kotorske bolnice.
Kotor ArTeatar je, otkrivajući nove pozorišne ambijente, realizovao tri premijere, dve u koprodukciji sa CNP-om i Kraljevskim pozoristem Zetski dom, a jednu sopstvenu produkciju dečje predstave. Sve festivalske produkcije nastavljaju repertoarski život tokom godine. Osim premijernih, odigrane su i tri reprize ranijih produkcija za koje se, kako ističu organizatori, tražila karta više.
Iz Festivala klapa kao poseban kvalitet izdvojena je renesansa bokeljske pesme, tj. 38 novih aranžmana notnih zapisa Ludvika Kube koji su objavljeni u prvom izdanju festivalskog časopisa “Lirica” i premijerno izvođenje 23 nova arnažmana, rekordan broj prijavljenih klapa i prva pobeda jedne crnogorske klape i to u tri kategorije.
Iz Kotor ApSS-a naglašavaju sve veće interesovanje institucija kao što su Ministarstvo održivog razvoja i turizma i Opštine Kotor koji su stali iza rezultata i koncepta novog Grand hotela Fjord I istakli važnost takvog tretmana prostora. Najavljeni su i internacionalni APŠ susreti koji će se specifičnim pristupom baviti temom planiranja na primorju i konkretno u Kotoru.
U okviru programa Pisanje grada - laboratorije studenata cetinjskih akademija dramskih i likovnih umetnosti, realizovan je projekat edukativnih radionica na temu marketinga umetnosti i to na konkretnom zadatku KotorArt festivala. Pokazalo se zašto je važno vezivati studente, buduće umetnike za festival, kao i da su novim idejama i prisutnošću u samom gradu mogu pojačati i otvoriti nove komunikacije sa publikom.
Programski urednici festivala KotorArt Petar Pejaković, Ratimir Martinović, Janko Ljumović, Dijana Vučinić i Milan Kovačević najavili su za oktobar i javnu raspravu o tom festivalu povodom petogodišnjeg jubileja, uz analizu i rezime dosadašnjih umetničkih, programskih, finansijskih i drugih aspekata postojanja i funkcionisanja KotorArta.
KotorArt je petu godinu zaredom održan pod pokroviteljstvom UNESKO-a, uz podršku Ministarstva kulture Crne Gore sa 320.000 evra i Opštine Kotor sa 188.000 evra, dok je 50.000 evra obezbeđeno iz međunarodnog fonda EACEA i oko 120.000 evra od komercijalnih sponzora, kroz usluge i koprodukcije sa drugim institucijama (Crnogorsko narodno pozorište, Kraljevsko pozorište Zetski dom, Muzički centar).
Festivalski sajt je www.kotorart.me, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)