• Search form

28.09.2009 | 10:03

Zahtevi za slobodu Polanskog

Hapšenje slavnog reditelja Romana Polanskog u Cirihu, na osnovu optužnice američkog izazvalo je burne reakcije njegovih kolega, ali i državnih zvaničnika Poljske i Francuske, koje nameravaju da zajedno traže od Švajcarske i UN njegovo oslobađanje iz pritvora.

Poljski ministar spoljnih poslova Radek Sikorski izjavio je poljskim medijima da će sa francuskim kolegom Bernarom Kušnerom tražiti od Švajcarske i UN oslobađanje Polanskog, te da planira da traži i od američke državne sekretarke Hilari Klinton pomilovanje.

Zahtevi za slobodu Polanskog

Hapšenje slavnog reditelja Romana Polanskog u Cirihu, na osnovu optužnice američkog izazvalo je burne reakcije njegovih kolega, ali i državnih zvaničnika Poljske i Francuske, koje nameravaju da zajedno traže od Švajcarske i UN njegovo oslobađanje iz pritvora.

Poljski ministar spoljnih poslova Radek Sikorski izjavio je poljskim medijima da će sa francuskim kolegom Bernarom Kušnerom tražiti od Švajcarske i UN oslobađanje Polanskog, te da planira da traži i od američke državne sekretarke Hilari Klinton pomilovanje.

Francuski ministar kulture Frederik Miteran izjavio je da je u kontaktu sa predsednikom Nikolom Sarkozijem koji “prati slučaj” Polanskog sa velikom pažnjom i “deli njegovu nadu da će situacija biti brzo rešena”.

Švajcarsko Ministarstvo pravde saopštilo je da će Polanski ostati u pritvoru u Cirihu do okončanje procesa ekstradicije, koji bi mogao da potraje i 60 dana - koliko je predviđeno američkim zakonima za ispunjavanje formalnog zahteva za izručenje.

I bugarska ambasadorka Irina Bokova, koja uskoro stupa na čelo UNESKO-a, izjavila je da je zaprepašćena hapšenjem Polanskog u Švajcarskoj, preneli su svetski mediji.

“To je šokantna vest”, rekla je ona, dodajući da, dok se god ne budu znali svi detalji u vezi sa tim neprijatnim događajem, ne zna da li će UNESKO tražiti osolobođenje slavnog režisera iz pritvora u Cirihu.

Poznati svetski filmski radnici i glumci potpisali su peticiju kojom zahtevaju “neodložno puštanje na slobodu” Polanskog, koji je u uhapšen 26. septembra u Cirihu, gde je došao na filmski festival na kojem je trebalo da mu bude uručena nagrada za životno delo. Peticiju su potpisali i brojni reditelji i glumci, među kojima su Vong Kar Vaj (Wong Kar-Wai), Etore Skola (Ettore Scola), Kosta Gavras (Costa), Fani Ardan (Fanny Ardant), Monika Beluči (Monica Bellucci)...

“Romanu Polanskom, državljaninu Francuske, režiseru svetske reputacije, nažalost, preti ekstradicija. Mi ćemo istrajati na što skorijem oslobođenju Polanskog”, ističe se u peticiji filmskih radnika sveta.

Advokati Polanskog istakli su da tužbu protiv slavnog reditelja, između ostalog, treba odbaciti i zbog novih okolnosti koje su rasvetljene u filmu “Roman Polanski: tražen i željen”, koji je prikazan ove godine Filmskom festivalu u Kanu.

Prema njihovom mišljenju, u tom filmu izneti su dokazi “sistematskih kršenja pravnih normi, kao i nenadležnih razmena informacija” tužilaštva i suda u procesu protiv Polanskog.

Pojedini stručnjaci ocenili su da hapšenje Polanskog, koje bi moglo da bude podignuto na međunarodni nivo, može zapravo da mu obezbedi put u slobodu.

Polanski je uhapšen po dolasku na aerodrom u Cirihu, iako je ranije više puta boravio u Švajcarskoj.

Organizatori Ciriškog festivala saopštili su da se uručenje nagrade jednom od najvećih filmskih reditelja današnjice odlaže do daljeg, dodajući da su šokirani vešću o njegovom hapšenju i da će omaž program emitovati kako je i planirano, da bi publika mogla da iskaže solidarnost sa Polanskim i proslavi još jednom njegovo veliko delo.

Polanski je 1977. godine okrivljen za intmnu vezu sa tada 13-godišnjom Samantom Gejmer (Samantha Geimer), a godinu dana kasnije napustio je SAD da bi izbegao robiju. Prvobitno je bio optužen za silovanje, a potom je optužba preinačena u nedozvoljeni seksualni odnos sa maloletnicom, nakon što je priznao to delo 1977. godine i nagodio se sa roditeljima maloletnice.

Polanski od tada živi u Francuskoj, ne odlazi u SAD i izbegava putovanja u Veliku Britaniju, plašeći se moguće ekstradicije.

Poslednjih godina pokušavao je da izdejstvuje odbacivanje presude i diskvalifikovanje celog sistema Okružnog suda u Los Anđelesu, ali je je njegov zahtev formalno odbijen u maju, uz obrazloženje da bi trebalo lično da preda zahtev za poništenje presude Vrhovnom sudu.

I sama Samanta Gejmer obratila se sudu u Los Anđelesu, tražeći oslobađanje Polanskog od krivice. U obrazloženju, navela je da su istražni organi i tužilaštvo “naneli štetu ne samo njoj, nego i njenom mužu, majci, a posledice trpe i njihovo troje dece”.

Rođen u Parizu, Polanski je već u četvrtoj godini dospeo u svoju otadžbinu Poljsku. Roditelji su mu odvedeni u koncentracione logore, pri čemu je otac uspeo da preživi u Mauthauzenu, a majka se nije vratila iz Aušvica. Polanski je uspeo da se izvuče iz jevrejskog geta u Krakovu, a ratne godine proveo u izbeglištvu, a 60-ih je emigrirao iz Poljske.

Tokom studija snimio je više kratkih filmova koji nisu bili zapaženi, a prvi igrani film “Nož u vodi” snimio je početkom 60-ih. Tim filmom o potisnutom seksualnom nasilju i sukobu muža, žene i mladog stranca, izazvao je i niz polemika, ali je i sledećim filmom “Odvratnost”, koji je snimio u Engleskoj, nastavio da se bavi pomerenom seksualnošću. Filmom “Ćorsokak” osvojio je Zlatnog medveda u Berlinu 1966. godine.

Nakon “Bala vampira” (1967), snimio je klasik “Rozmarina beba”.

Polanskom se 1969. godine desila i velika porodična tragedija, kada su njegovu suprugu Šeron Tejt (Sharon Tate) i još četvoro ljudi brutalno ubili u Los Anđelesu članovi sekte Čarlsa Mensona (Charles Manson). Šeron Tejt je bila u osmom mesecu trudnoće, a Polanski je posle te tragedije, prešao u Evropu, gde je nastavio da snima filmove, a 1974. ponovo se vraća u SAD, gde snima “Kinesku četvrt” s Džekom Nikolsonom u glavnoj ulozi.

Među njegovim filmovima su i “Pirati”, “Ludilo”, “Gorki mesec”, “Devojka i smrt”, “Deveta kapija” i drama “Pijanista” iz 2002. godine o proslavljenom Vladislavu Špilmanu koji je preživeo holokaust, za koju je osvojio Zlatnu palmu i Oskara za najbolju režiju 2003.

B. Rakočević / SEEcult.org

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.