• Search form

23.01.2013 | 13:05

Za opštu podršku plakatu i osudu Bandića

Za opštu podršku plakatu i osudu Bandića

Povlačenje plakata predstave “Fine mrtve djevojke” pozorišta Gavella u Zagrebu, zbog negodovanja verskih organizacija i na zahtev gradonačelnika Milana Bandića, ne prestaje da izaziva burne reakcije u javnosti u Hrvatskoj, a grupa od gotovo 200 kulturnih radnika pozvala je najširu javnost da se pridruži u podršci ansamblu i svim umetnicima angažovanim u tom projektu.

Optužujući Bandića za zloupotrebu političke moći, potpisnici protestne izjave posebno ukazali na dva problema na principijelnom nivou, navodeći da je u slučaju Gavelle posebno problematično “eklatantno kršenje zakonskih i podzakonskih propisa od strane zagrebačkog gradonačelnika u čiji zakonski delokrug upravo spada zaštita i promocija tih normi”.

“Nasuprot tome, on je na temelju vlastite procene i samovolje, mimoilazeći opšte zakonske akte i formalno propisane protokole, preskočio Gradsku skupštinu kao nadležnu instancu i dekretom naredio uklanjanje 'problematičnog' plakata za predstavu. Takvo direktno kršenje postojeće legislative, kao i elementarno nepoštovanje delokruga vlastite funkcije nije ponašanje koje se u demokratskih funkcionalnim sistemima može ili sme tolerisati”, navedeno je u protestu.

Bandić je, kako je navedeno, grubim nasrtajem na konkretno umetničko rešenje plakata prekršio i član 68. hrvatskog Ustava koji garantuje slobodu kulturnog i umetničkog stvaralaštva.

“U širem smislu, takva intervencija negira elementarno načelo umetničke autonomije, civilizacijsku tekovinu koju nominalno i u svakom konkrentnom slučaju štite sve demokratske zemlje sveta”.

Potpisnici izjave su dodali i da taj čin gradonačelnika predstavlja i svojevrsni presedan time što “osoba na visokoj političkoj funkciji direktno onemogućuje umetnički rad, otvoreno kršeći važeće zakonske i podzakonske propise, te prekim ukidanjem slobode izražavanja legitimiše radikalne reakcije i lične napade na umetnike. Niko, pa ni gradonačelnik, nema pravo iz perspektive osećanja da jednostrano donosi nezakonite odluke o slobodi izražavanja. Niko, a najmanje političar, ne može kršiti zakone na osnovu osećanja. Mi, potpisnici, smatramo to nedopustivim i pozivamo na najširu podršku ansamblu i svim umetnicima angažovanim u ovom projektu”.

Potpisivanje protestne izjave, koju je podržalo gotovo 200 kulturnih radnika i umetnika, inicirali su nastavnici sa Odseka za dramaturgiju Akademije dramskih umetnosti u Zagrebu, a prikupljanje podrške nastavljeno je elektronskim putem i preko medijskih sajtova i portala.

Među potpisnicima su Goran Sergej Pristaš, Sibila Petlevski, Tomislav Zajec, Borut Šeparović, Branko Brezovec, Sanja Iveković, Mani Gotovac, Vlasta Delimar, Dalibor Martinis, Biserka Cvjetičanin, Dejan Kršić, Boris Postnikov, Ivor Martinić, Emina Višnić, Selma Banić, Sanja Fruehwald, Goran Ferčec, Nikolina Pristaš, Vesna Vuković, Maroje Mrduljaš, Siniša Labrović, Vitomira Lončar, Damir Karakaš, Zvonimir Dobrović, Krešimir Mikić, Aleksandar Popovski, Ivana Sajko, Dana Budisavljević, Mario Kovač, Marijan Crtalić, Vili Matula, Tomislav Medak, Lala Raščić, Nika Radić...

Pozorište Gavella povuklo je plakat za predstavu “Fine mrtve djevojke” Mate Matišića, u režiji Dalibora Matanića, zbog, kako je zvanično saopštio upravnik Darko Stazić, neviđenog pritiska, podstaknutog od jedne verske organizacije.

Vernicima je zasmetalo to što, kako su naveli, plakat prikazuje Gospu u lezbijskom zagrljaju.

Povodom povlacenja plakata, Hrvatsko dizajnersko društvo izrazilo je ozbiljnu zabrinutost i istovremeno punu podršku autoru plakata, Studiju Cuculić.

U znak protesta, nagrađivani reditelj Oliver Frljić otkazao je saradnju sa Gavellom na dve predstave, a potom se oglasio i deo ansambla tog pozorišta, ocenjujući da je reč o cenzuri i upozoravajući da od zabrane plakata do zabrane predstave malo ostaje.

I ministarka kulture Andrea Zlatar usprotivila se povlačenju plakata, ali je gradonačelnik Bandić, koji namerava ponovo da uđe u trku za tu funkciju, uveren da je ispravno postupio.

"Gradonačelnik mora voditi računa da se ne vređaju verska osećanja i zato sam reagovao", izjavio je Bandić.

U međuvremenu je riječki gradonačelnik Vojko Obersnel pozvao Frljića da režira u Rijeci dva projekta koja je planirao u Gavelli - dramu “Zločin i kazna” prema romanu Fjodora Mihajloviča Dostojevskog, te autorski projekat “Aleksandra Zec” o ubistvu devojčice srpske nacionalnosti od strane pripadnika Hrvatske vojske.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r