Za dvostruko veći budžet EU za kulturu
Organizacija Culture Action Europe (CAE) pokrenula je kampanju za dvostruko povećanje budžeta Evropske unije za kulturu od 2020. godine, pozivajući ujedno sve aktere u kulturi da joj se pridruže u zagovaranju tog cilja kako na nacionalnom, tako i na regionalnom i evropskom nivou.
Budući da će odlazak Velike Britanije iz EU dovesti do godišnjeg manjka u evropskom budžetu od oko 12 milijardi evra, te da se on mora pokriti, kao i to što će novi prioriteti - uglavnom u oblasti odbrane, migracione politike i granične kontrole, zahtevati dodatna finansijska sredstva, CAE želi da istakne značaj kulture pre nego što počnu pregovori o novom Višegodišnjem finansijskom okviru (MFF).
Evropski komesarijat za budžet i ljudske resurse već je predložio kresanje budžeta svih programa EU, osim programa Erasmus+ i Horizon 2020.
U želji da skrene pažnju da kultura donosi EU dodatu vrednost i da stoga i zahteva dodatna evropska sredstva, CAE podseća da Kreativna Evropa, glavni program EU posvećen kulturi, čini tek 0,14 odsto ukupnog bdužeta EU za period 2014-2020. godine, te da je od toga samo jedna trećina (31%) namenjena kulturi.
Uprkos visokom nivou implementacije, program Kreativna Evropa suočava se i sa niskim i sve nižim stepenom uspešnosti aplikacija, s obzirom na veliku popularnost koju uživa i nedovoljna sredstva kojima raspolaže. Stoga veliki broj visokokvalitetnih projekata ostaje bez zaslužane podrške. Ujedno, ti veoma ograničeni resursi raspodeljuju se i na nove inicijative sve šireg spektra, navela je CAE, ukazujući na uticaj kulture na čitav niz politika EU – od zdravlja i životnog standarda, preko inovacija, zapošljavanja, spoljnih poslova, kohezije i migracije, do obrazovanja i afirmisanja demokratskih principa.
U svetlu novih trendova polarizacije unutar EU, potrebno je pojačati strukturalne i kohezione fondove kroz novi pristup kulturnom razvoju. Rastuća polarizacija na globalnom nivou takođe poziva na urgentnu implementaciju “Strategije za međunarodne kulturne odnose”, navela je CAE, ističući da aktuelni i budući izazovi zahtevaju investiranje u kulturu zbog njenog doprinosa rešavanju društvenih problema i ubrzanju inovativnosti, razvoja i zapošljavanja. Budućnost rada, koju sve više određuje digitalni razvoj, zahtevaće odlučan pritisak za jačanje sinergije kulture i obnrazovanja.
Evropske institucije i države članice trebalo bi stoga da osiguraju najmanje 1% sredstava namenjenih kulturi u budućem MFF-u, smatra CAE.
CAE poziva i druge organizacije da se uključe u kampanju i predstave je donosiocima odluka u svojim zemljama i regionima.
Za sve koji bi da doprinesu kampanji predloženi su i haštagovi #Double4Culture i #Commit1%
(SEEcult.org)