VOĐENJE: Antinomije autonomije
Antinomije autonomije, Umetnički paviljon “Cvijeta Zuzorić”, 16. septembar – 14. oktobar 2021.
Kroz izložbu vode kustos Vladan Jeremić, autor koncepcije (sa Umetničkim savetom ULUS-a) i umetnici: Miloš Tomić, Saša Stojanović, Andrej Bunuševac, Jelena Aranđelović i Jana Stojaković.
Izložba "Antinomije autonomije" posvećena je pitanju autonomije umetnosti i položaju umetničkog u odnosu na ostale vrste rada, a obuhvata radove 44 autora i grupa, predstavljajući i svojevrsni nastavak napora Udruženja likovnih umetnika Srbije da se osvetli pitanje statusa samostalnih umetnika i, uopšte, materijalnih uslova rada u kulturi.
U okviru pratećeg programa, u završnici izložbe 14. oktobra u “Cvijeti” i na Zoom platformi biće održan “Pesnički Underworld” – razgovor o autonomiji umetnosti i savremenim pesničkim praksama sa teoretičarem kulture Draganom Đorđevićem, a potom i performativni pesnički nastup Jovana Jakšića “Pušenje Korone! (pesme i drugi simptomi)”.
Prvi segment izložbe čine radovi koji se eksplicitno bave lokalnim kontekstom cenzure i korišćenja umetničke autonomije kako bi govorili o traumatičnim mestima srpskog društva. U okviru tog segmenta nalaze se radovi čiji su autori/ke: Bojan Radojčić, Dejan Atanacković, Dragana Nikoletić, Goran Delić, Jovan Jakšić, Milan Ćuk, Radivoje Marković, Veljko Zejak, Saša Stojanović, Udruženi glasovi protiv otimačine, Vladimir Komarica, Vladimir Miladinović i Živko Grozdanić Gera.
Drugi segment izložbe čine radovi koji se bave fundamentalnim pitanjem autonomije umetničke forme, pitanjima autorskih prava i autorstva, ali i kritičkim preispitivanjem funkcije institucije umetnosti, muzeja, na primer. U tom segmentu izložbe mogu se videti istorijski primeri analitičke i konceptualne umetnosti i preinačenja dominantnog evropskog narativa istorije umetnosti, kao i primeri drugih neoavangardnih radikalnih praksi koje dovode u pitanje samu umetničku formu i njenu povest. U okviru ovoga segmenta nalaze se radovi čiji su autori i autorke: Boris Demur, Jusuf Hadžifejzović, Nova Evropa/NEP, Jelena Bokić, Predrag Miladinović, OPA, Chto Delat i Zoran Tairović.
Treći segment je možda i najilustrativniji jer problematizuje status umetnika i borbu oko njega, pronalaženje nove uloge umetnica i umetnika u ekološkim i društvenim borbama, brisanje autonomije ili njenu rekreaciju kroz liberalni imperativ slobode. U tom segment izlažu: Aleksandar Jestrović Jamesdin, Andrej Bunuševac, Anita Bunčić, Dragan Stojmenović, Federico Geller, Jelena Aranđelović, Jovan Jović, Klaudija Šarić-Marić i Jana Stojaković, Maja Beganović, Marko Golub, Miloš Tomić, Nena Skoko Snežana, Nenad Bogdanović, Oliver Ressler.
Četvrti segment izložbe tematizuje pitanje novog jezika koji funkcioniše izvan već spomenutog procepa između participativnog i digitalnog, u kojem su obe tendencije opterećene standardizacijom. U tom smislu, radovi pokušavaju da prevaziđu autonomiju umetničke oblasti koristeći, doduše, sva istorijski poznata sredstva, kako bi izgradila sopstveni jezik, ili se pak, nasuprot tome, potpuno utapaju u standardne okvire i prakse. U okviru četvrtog segmenta izlažu: Babi Badalov, Aleksandra Mirimanov, Aleksandra Vasović, Milica Živadinović, Mirjana Petrović, Sanja Ždrnja i Snežana Vujović-Nikolić.
_ _ _
VOĐENJE - produkcija: SEEcult.org, 2021.
Glavni urednik: Miroljub Mima Marjanović; urednica produkcije: Vesna Milosavljević; snimatelj: Milan Nešić, montažerka: Marija Aranđelović
SEEcult.org realizuje projekat “Vođenje” od 2012. godine, u saradnji sa galerijama-izlagačkim prostorima, odnosno umetnicima i kustosima odabranih izložbi. Svratite na vođenje kroz bogatu arhivu od više od 120 izložbi koje smo ovekovečili za sve koji su ih propustili, ali i za one koji nisu :)
Podrška: Ministarstvo kulture i informisanja Srbije
(SEEcult.org)