• Search form

24.02.2012 | 20:18

Veterani otvorili 40. FEST

Veterani otvorili 40. FEST

Skromnom svečanošću i podsećanjem na bogatu istoriju FEST-a, 24. februara u Sava centru otvoren je jubilarni, 40. beogradski međunarodni filmski festival, čije su najveće zvezde holivudski reditelj i glumac srpskog porekla Piter Bogdanovič i češki oskarovac Jirži Mencl.

“FEST je otvoren!”, horski su uzviknuli Bogdanovič i Mencl u rasprodatoj Velikoj dvorani Sava centra, na kraju svečanosti na kojoj je prikazan kratki dokumentarni vremeplov o bogatoj istoriji beogradskog međunarodnog filmskog festivala, prvi put održanog u januaru 1971. godine.

Publika u Sava centru, a i gledaoci RTS-a, koji je direktno prenosio ceremoniju, imali su priliku da upoznaju i neke od najzaslužnijih ličnosti iz istorije FEST-a, koji je u protekle četiri decenije prikazao više od 4.000 filmova, a imao je više od četiri miliona gledalaca.

Otvaranju je prisustvovao, uz mnogobrojne predstavnike kulturnog i javnog života, i predsednik Srbije Boris Tadić, pokrovitelj 40. FEST-a, na kojem će do 5. marta biti prikazana 73 premijerna naslova, počev od vizuelno upečatljive porodične drame “Drvo životaTerensa Malika, pobednika Kana 2011.

Uoči proglašenja FEST-a otvorenim, Mencl je podsetio publiku da je prvi put bio na FEST-u još 1977. godine, a na srpskom je poručio da je srećan što je ponovo tu, da mu je velika čast i da je zahvalan na pozivu.

I Bogdanovič je pozdravio publiku na srpskom, dodajući da je prilično zaboravio svoj prvi jezik. Na engleskom je dodao da je srpski nekada dobro znao, a podsetio je da je prvi put bio na FEST-u još 1973. godine, kada je učestvovao filmom “Poslednja bioskopska predstava”.

Bogdanovič je jedva uzdržao suze pominjući svog oca, Srbina iz Rume koji je emigrirao 30-ih u SAD.

“Moj otac je bio Srbin. Bio je sjajan slikar. Voleo bih da je večeras ovde. Bilo bi mu drago da vidi sina koji je tako dočekan i počastvovan”, rekao je Bogdanovič, koji ima i retrospektivu u Muzeju Jugoslovenske kinoteke, a dobiće i njeno najviše priznanje - Zlatni pečat.

FEST nije održan samo u vreme sankcija 1993. i 1994. godine, a među gostima je imao i velikane kao što su Bernardo Bertoluči, Federiko Felini, Frensis Ford Kopola, Miloš Forman, Piter Fonda, Denis Hoper, Piter Justinov, Robert De Niro, Marčelo Mastrojani, Džek Nikolson, Harvi Kajtel, Liv Ulman, Nikita Mihalkov, Sofija Loren, Antonio Antonioni, Džim Džarmuš, Džoni Dep, Miloš Forman, Katrin Danev, Vim Venders, Abaz Kjarostami, Hana Šigula, Folker Šlendorf, Bob Rafelson...

Kratki dokumentarni omaž povodom jubileja FEST-a, u produkciji RTS-a, podsetio je publiku na najznačajnije ličnosti iz festivalske istorije, među kojima su pokojni Milutin Čolić (jedan od osnivača i prvi umetnički direktor 1971-1980), Nebojša Đukelić (selektor FEST-a 1990-92), reditelj Dejan Đurković (član Inicijativnog odbora i šef protokola, koji je i predložio ime festivala), reditelj Aleksandar Saša Petrović (predsednik Saveta 1971-73. i 1989-91), Vladimir Pogačić (direktor Kinoteke, zaslužan za Vidike i FEST-ov simpozijum), Milan Žmugić (direktor Centra filma i Čolićev saradnik u prvim godinama FEST-a), Slobodan Novaković (tvorac Hronika FEST-a), Dejan Obradović (direktor Jugoslavija filma), Ilija Milutinović (direktor Avala filma), kao i Bogdan Tirnanić, Predrag Golubović, Irma Flis, koji su bili članovi Selekcione komisije, te Vojislav Voki Kostić (predsednik Organizacionog odbora 1987-92) i Kosta Carina (šef prevodilačke službe 1971-99).

Povodom jubileja, istaknuta je zasluga još tridesetak ličnosti iz istorije FEST-a, a većina njih se i poklonila publici sa bine.

Među njima su i jedan od inicijatora FEST-a Milan Vukos, slavni reditelj Dušan Makavejev, član Inicijativnog odbora i selektor programa “Konfrontacije”, prvi izvršni direktor FEST-a Petar Volk, dizajner Slobodan Mašić, zaslužan za prepoznatljiv logotip FEST-a, zatim direktor Jugoslovenske kinoteke Radoslav Zelenović, koji je radio Vidike i Forum mladih, te Mića Milošević, Ljubomir Radičević, Milan Vlajčić, Boro Drašković, članovi selekcionih komisija u različitim periodima istorije FEST-a.

Istaknuta je i uloga dosadašnjih predsednika Saveta FEST-a, među kojima su Radivoj Cvjetičanin, Đoko Stojčić, Gordan Mihić, Emir Kusturica, Dinko Tucaković, Goran Paskaljević, Milutin Petrović, Srdan Golubović, Darijan Mihajlović, te Vesna Marjanović, članica Gradskog veća zadužena za kulturu, koja je na čelu Saveta FEST-a od 2011. godine.

Odato je priznanje i dugogodišnjoj operativnoj direktorki Neveni Đonlić, inače urednici filmskog programa Sava centra, umetničkom direktoru 1995/96. Nenadu Dukiću, koselektoru 1999. Draganu Jeličiću, v.d. direktora 2000/01. Draganu Jeličiću, višegodišnjem koselektoru, selektoru i umetničkom direktoru Miroljubu Vučkoviću, kao i Milošu Paramentiću, direktoru FEST-a od 2003. godine, te umetničkom direktoru Borislavu Anđeliću i selektoru Ivanu Karlu, koji su na tim funkcijama od 2010. godine.

Istorija FEST-a, pokrenutog s podnaslovom “Hrabri novi svet”, počela je 1971. godine američkim filmom “MešRoberta Altmana.

FEST je zamišljen kao godišnji presek najboljih filmova sezone, a izrastao je u jednu od najznačajnijih filmskih smotri i postao jedan od glavnih događaja u kulturnom životu Beograda, uz koji su odrasle mnoge generacije. U međuvremenu je dobio konkurenciju u nizu festivala i u zemlji i regionu, a prema mišljenju mnogih, pretvorio se u filmsku reviju bez jasne koncepcije.

Poslednjih godina, velikim delom i zbog finansijske krize, FEST ne uspeva da dovede u Beograd posebno atraktivne goste, pa je prošle godine Rejf Fajns bio najveća zvezda, kao što je bio i dve godine ranije.

Program 40. FEST-a je, kao i ranijih godina, podeljen na više programskih celina, uključujući Glavni program, Holivud, Panoramu svetskog filma, takmičarski program “Evropa van Evrope”, zatim selekciju “Evropa u Evropi” i izabrane dokumentarce, kao i dva specijalna programa “Britanika” i “Kanada”.

Prve festivalske večeri, osim Malikovog filma “Drvo života”, sa Bredom Pitom, Šonom Penom i Džesikom Častejn u glavnim ulogama, na programu je i film Paola SorentinijaOvo mora da je to mesto”, u kojem takodje igra Šon Pen. Oba filma premijerno su prikazana u Kanu u maju 2011. godine, a reprize na FEST-u imaju 25. februara u Sava centru.

Otvaranju FEST-a Malikovim filmom prisustvovao je i srpski kompozitor Arsenije Jovanović, jedan od autora muzike za taj film, koji poslednjih godina živi i radi na relaciji Rovinj-Beograd, a osim po radijskoj umetničkoj muzici, poznat je i po režiji pozorišnih predstava i televizijskih emisija. Malik i Jovanović sarađivali su i na filmu “Tanka crvena linija” iz 1998. godine, u koji je ukomponovano Jovanovićevo “Kremansko proročanstvo”.

Publika FEST-a videće i filmove Romana Polanskog, Dejvida Kronenberga, Gas van Santa, Stivena Spilberga, Akija Kaurismakija, Nanija Moretija, Larsa fon Trira, Klinta Istvuda, Pedra Almodovara, Džordža Klunija, Džodi Foster, ali i mnoga druga ostvarenja manjih nacionalnih kinematografija. U poslednjem trenutku je nabavljen i nagrađivani “Glumac” (The Artist), do sada prevođen kao “Umetnik”, koji će biti prikazan 5. marta, pa je i FEST produžen za jedan dan.

FEST će se posebno baviti domaćim filmom, pa je za formalno zatvaranje 4. marta najavljena premijera filma Dinka TucakovićaDoktor Rej i đavoli” o legendarnom američkom reditelju Nikolasu Reju kome je priređen omaž i na 39. FEST-u, povodom stogodišnjice rođenja.

Od domaćih filmova, 40. FEST će prikazati i dokumentarac veterana Puriše ĐorđevićaPlašim se, da li se sve razume” o Menclu i njegovoj režiji opere “Zaljubljen u tri narandže” Sergeja Prokofjeva u Narodnom pozorištu u Beogradu.

Među premijerama 40. FEST-a najavljen je i kratki igrani film “Zalet” mladog Miroslava Stamatova, koji je sufinansirala i Direkcija FEST-a. U tom filmu igraju: Zoran Cvijanović, Milena Predić, Maša Dakić, Emir Kusturica, Garsija Bernal, Miloš Samolov, Sergej Trifunović...

Među filmovima u Glavnom programu su, i "Dečak sa biciklom" braće Darden, dobitnik kanskog Gran prija, te "Avr" Akija Kaurismakija, dobitnik nagrade FIPRESCI u Kanu, kao i nagrađivana "Melanholija" Larsa fon Trira i "Koža u kojoj živim" Pedra Almodovara.

Glavni program predstavlja i filmove “Ovo mora da je to mestoPaola Sorentina, "Krvoproliće" Romana Polanskog, "Martovske ide" Džordža Klunija, "Opasan metod" Dejvida Kronenberga, "Nespokojni" Van Santa, “Imamo papuNanija Moretija, “360Fernanda Merielesa...

Sekcija “Holivud” predstaviće, između ostalog, filmove “DabarDžodi Foster, “J. Edgar” Klinta Istvuda, “Ratni konjStivena Spilberga, “PotomciAleksandera Pejna i “Između svetovaFrensisa Forda Kopole, dok će u “Panorami svetskog filma” biti prikazani “LožačAlekseja Balabanova, “Poslednji dan na ZemljiEjbela Ferare, “Život bez principa Džonija Toa...

Takmičarski program “Evropa van Evrope”, koji predstavlja ostvarenja evropskih zemalja van EU, obuhvata filmove “Restaurator” (Joseph Madmony) iz Izraela, “Budućnost je večna” (Özcan Alper), koprodukciju Turske, Francuske i Nemačke, “Beduin” (Igor Vološin) iz Rusije, “Lokalni vampir” (Branko Baletić) iz Crne Gore, “Fleke” (Aldo Tardozzi) iz Hrvatske, “Bela so” (Ketevan Machavariani) iz Gruzije i “Maja” (Pluton Vasi) iz Albanije.

Među filmovima u programu “Evropa u Evropi” najavljeni su “Žena iz susedstva” (Pawel Pawlikowski), “Lovci na glave” (Morten Tyldum), “One” (Malgoska Szumowska) sa Žilijet Binoš, “Voir la mer” (Patrice Leconte), “Pobuna” (Mathieu Kašovitz), te “Stanje šoka”, koprodukcija Slovenije, Bugarske, Srbije, BiH i Makedonije, u režiji Andreja Košaka, u kojoj igra regionalna grupa glumaca, među kojima su Martin Marion, Urška Hlebec, Nikola Kojo, Aleksandra Balmazović, Emir Hadžihafisbegović, Vlado Novak... Najavljen je i film “Odlazak” pokojnog češkog pisca, disidenta i bivšeg šefa države Vaclava Havela.

Od ukupno sedamdesetak premijernih naslova na FEST-u, 30 su nabavili distributeri, a nešto više od 40 Direkcija FEST-a.

FEST obeležava jubilej i brojnim pratećim programima, uključujući izložbu u Sava centru sa šezdesetak fotografija velikih formata na kojima su predstavljeni najistaknutiji gosti iz protekle četiri decenije. U Domu omladine priređena je izložba plakata sa dosadašnjih izdanja FEST-a.

Povodom jubileja, Odbor i Direkcija FEST-a, u saradnji sa Službenim glasnikom, objavili su obimnu i luksuznu monografije “Snovi otvorenih očiju, 1971- 2011. godine”, čiji je autor Ivan Karl. To dvojezično izdanje na oko 300 strana velikog formata sadrži gotovo 500 fotografija.

Program 40. FEST-a održava se u Sava centru, Domu omladine Beograda, Dvorani Kulturnog centra i Muzeju Jugoslovenske kinoteke.

Cena karte je od 150 do 300 dinara.

Do sada je prodato oko 62.000 karata, što garantuje da će 40. FEST imati između 90.000 i 100.000 posetilaca.

Sajt FEST-a je www.fest.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r