• Search form

25.11.2022 | 12:14

Uzbudljiv program 20. HRFF-a

Uzbudljiv program 20. HRFF-a

Jubilarni, 20. Human Rights Film Festival (HRFF) u Zagrebu prikazaće od 4. do 11. decembra 26 igranih i dokumentarnih filmova koji su obeležili ovu godinu, a otvara ga lični dokumentarac francuske nobelovke za književnost Arni Erno (Annie Ernaux) “Godine super osmice”.

Jubilarno izdanje HRFF-a, posvećenog ljudskopravaškim temama i autorskom filmu, obuhvata filmski program u bioskopima Tuškanac i Kinoteka, kao i diskurzivni u Dokukinu KIC, te muzički u klubu Močvara.

Među filmovima 20. HRFF-a ističu se dobitnik nagrade žirija Filmskog festivala u Veneciji “Saint Omer” rediteljke Alis Diop (Alice), igrana “Sparta” jakog dokumentarnog naboja reditelja Ulriha Zajdla (Ulrich Seidl), “Nema medveda” Džafara Panahija (Jafar), proslavljenog reditelja koga je iranska vlast osudila na šestogodišnju zatvorsku kaznu kako bi ga sprečila da snima filmove, te najnoviji dokumentarni filmovi Sergeja Loznice “Prirodna povest uništavanja” i “Kijevski proces”, raskošni kolonijalni triler Alberta Sere (Serra) “Priča s Pacifika”, te najznačajniji naslovi regionalnih autora koje predvode medicinski dokumentarni triler “Još jedno proleće” Mladena Kovačevića i na Mostri premijerno prikazana igrana drama “Da li ste videli ovu ženu?” Matije Gluščevića i Dušana Zorića iz Srbije sa istaknutom hrvatskom glumicom Ksenijom Marinković u glavnoj ulozi, koji je na programu i aktuelnog 28. Festivala autorskog filma u Beogradu.

U organizaciji Multimedijalnog instituta - MaMa i URK Močvara, 20. HRFF počinje 4. decembra u Tuškancu filmom “Godine super osmice” dobitnice Nobelove nagrade za književnost Ani Erno koji autorski potpisuje sa sinom Davidom Ernaux-Briotom. Film čine porodični filmovi snimljeni između 1972. i 1981. godine koji predstavljaju više od puke lične arhive i funkcionišu kao ogledalo načina života i društva u deceniji nakon 1968. godine, te direktno utiču na teme kojima se autorka bavi u svom 60-godišnjem stvaralačkom životu.

Godine super osmice, Annie Ernaux

Proslavljena rediteljka dokumentarnih filmova Alis Diop za svoj igrani prvenac, sudsku dramu “Saint Omer”, inspirisala se istinitom pričom o čedomorstvu u kojoj je žena navodno ostavila svoju 15-mesečnu kćerku na francuskoj plaži, prepustivši je klimi i smrti. I sama trudna u vreme tog slučaja koji je potresao Francusku, Alis Diop nastoji istražiti "veliko univerzalno pitanje" našeg odnosa s majčinstvom, kao i dekonstruisati kontinuirano nasilje nad crnkinjama u francuskom društvu.

Premijerne projekcije imaće najnoviji igrani filmovi reditelja specifičnog prosedea: Ulriha Zajdla, Džafara Panahija i Alberta Sere.

Zajdlov film “Sparta” prati pedofila koji odlazi u najsiromašnije delove Rumunije, gde pod krinkom učitelja džudoa iskorišćava decu i njihove neobrazovane roditelje. Panahijev “Nema medveda” dirljiva je meditacija o nezaustavljivoj umetničkoj kreativnosti na granici misteriozne metafikcije i slepstik komedije. Najambiciozniji film Alberta Sere dosad, “Priča s Pacifika”, eliptičan je politički i kolonijalni triler prožet protivurečnostima, nagađanjima i moralnom dvosmislenošću, kojima autor ukazuje na imperijalističku korupciju i ispraznost velikih političkih diskursa.

U posebnom programskom fokusu 20. HRFF-a su četiri dokumentarna filma Mantasa Kvedaravičiusa, litvanskog redatelja koga su ubili ruski vojnici dok je snimao u ukrajinskom Mariupolju početkom aprila ove godine: Barzah, Mariupolis, Mariupolis 2 i Partenon, te dva najnovija dokumentarna filma ukrajinskog reditelja Sergeja Loznice iz 2022. godine: “Prirodna povest uništavanja” o neadekvatnom odgovoru nemačke posleratne književnosti na stradanja vlastitog naroda u vreme britanskog tepih-bombardiranja gradova koji nisu mogli biti ratni ciljevi – naročito Drezdena, te “Kijevski proces” o “kijevskom Nirnbergu” 1946, jednom od prvih sudskih procesa koji naciste i njihove saradnike drži odgovornima za zločine počinjene tokom Drugog svetskog rata. Propagande radi, produkcijski tim Moskovskog središnjeg dokumentarnog studija popratio je događaje, ali snimljeni materijal ipak nigde nije prikazivan sve do sada.

Programski poslovično snažno prisutnu autorsku filmsku produkciju regiona, kako su istakli organizatori, predstavlja novi film Mladena Kovačevića koji se, nakon šljokicama posute kapitalističke more u filmu “Sretan Božić, Yiwu” (2020), vraća na HRFF medicinskim dokumentarnim trilerom “Još jedno proleće” o epidemiji variole vere (velikih boginja) u Jugoslaviji 1972. godine.

Još jedno proleće, Mladen Kovačević

“Da li ste videli ovu ženu?” Matije Gluščevića i Dušana Zorića imao je svetsku premijeru na Mostri, a priča je o sredovečnoj ženi Draginji (Ksenija Marinković) koja kroz tri različita života pokušava “da iskoči iz svoje kože”. Tu su i “Mekani brodovi”, film o preminulom multimedijalnom umjetniku Željku Zorici Šišu koji će biti premijerno prikazan na njegov rođendan, 9. decembra.

Svojim drugim dugometražnim filmom “Afterwater”, prikazanim na Berlinalu ranije ove godine, na HRFF se vraća i Dane Komljen (Svi severni gradovi), a hrvatsku premijeru imaće nagrađivani dokumentarni film “Pomrčina” (Pomračenje) Nataše Urban u kojem se uz pomoć očevih dnevnika bavi recentnom srpskom istorijom. Domaća premijera tog filma bila je na nedavnoj Slobodnoj zoni.

Na 20. HRFF-u će svetske premijere imati kratki filmovi Nebojše Slijepčevića “Banija” i Vladislava Kneževića “Refrakcije”.

Uaz na sve programe 20. HRFF-a, osim muzičkog, besplatan je.

*Foto: HRFF

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.