UTF-8 i individualnost
Najnovija predstava “UTF-8” Zagrebačkog plesnog ansambla, u koreografiji Sahara Azimija iz Izraela, ukazuje na teškoće današnjeg opstanka individualizma usred opšte unifikacije, a podrazumeva i scenografiju koja komunicira s plesačima i zadaje im zadatke poput Velikog brata u popularnom rialiti TV šou programu. “UTF-8”, čija je premijera bila sredinom septembra u Zagrebačkom kazalištu mladih, a ponovo se igra 15. i 16. novembra, donosi viđenje kompjuterskog unikoda u plesnom pokretu, plesnim oblicima i stilovima.
Najnovija predstava “UTF-8” Zagrebačkog plesnog ansambla, u koreografiji Sahara Azimija iz Izraela, ukazuje na teškoće današnjeg opstanka individualizma usred opšte unifikacije, a podrazumeva i scenografiju koja komunicira s plesačima i zadaje im zadatke poput Velikog brata u popularnom rialiti TV šou programu.
“UTF-8”, čija je premijera bila sredinom septembra u Zagrebačkom kazalištu mladih, a ponovo se igra 15. i 16. novembra, donosi viđenje kompjuterskog unikoda u plesnom pokretu, plesnim oblicima i stilovima.
Prema navodima ZPA, predstava “UTF-8” ukazuje, između ostalog, na površnost koja nastaje iz zajedničkog denominatora i izvanredni kod koji ostavlja malo prostora slobodi duha.
UTF-8 (Unicode Transformation Format 8) je način zapisa kodnih tačaka u standardu Unicode, uz pomoć 8-bitnog kodiranja s promenljivim brojem bajtova po znaku. Može predstaviti svaki znak u Unicode standardu, a uz to je i “unatrag” kompatibilan sa 7-bitnim ASCII standardom. Iz tih je razloga sve češći odabir u kodiranju elektronskih poruka, veb stranica i na drugim mestima gđe se znakovi/slova pohranjuju ili “streamiraju”.
Kodiranje zavisi od vrednosti kodne tačke. Sve kodne tačke koje se poklapaju s 7-bitnim ASCII imaju upravo ASCII kodiranje. U svim nizovima gde više bajtova predstavlja jednu kodnu tačku, svaki bajt ima najviši bit postavljen na 1. Prvi bajt u nizu od više njih uvek počinje s 11, a svi ostali počinju sa 10. Uzimajući u obzir dozvoljena područja kodnih tačaka, to daje veliku redudantnost, a opet kompaktnost.
Internet Engineering Task Force (IETF) zahteva od svih internet protokola da identifikuju kodiranje koje koriste i odobrena kodiranja moraju uključivati UTF-8. Internet Mail Consortium (IMC) preporučuje da svi programi elektronske pošte mogu prikazati i kreirati poruku koristeći UTF-8.
Predstava je nastala u saradnji sa ZeKaeM-om, uz podršku Suzanne Dellal Centra iz Izraela, a igraju Benjamin Bac, Sara Barbieri, Petra Chelfi, Darija Doždor, Petra Hrašćanec Herceg, Maša Kolar, Aleksandra Mišić, Ognjen Vučinić...
Koreograf Azimi, plesač, glumac i koreograf, započeo je profesionalnu karijeru 1994. godine, a bio je član nekih od najznačajnijih izraelskih plesnih kompanija. Kao koreograf radio je u više zemalja i na različitim festivalima, a dobitnik je, između ostalog, nagrade izraelskog Ministarstva kulture za najboljeg mladog koreografa 2005. godine, kao i podrške fondacija Mifal Hapais i Yehoshua Rabinovitć.
Držao je radionice savremenog plesa u Izraelu i na školama i platformama u Beogradu, Parizu, Lozani, Firenci....
Sajt ZPA je www.zagrebackiplesniansambl.hr, a ZeKaeM-a www.zekaem.hr
(SEEcult.org)