• Search form

20.04.2015 | 19:41

Umreženi poremećaji

Umreženi poremećaji

Izložba “Umreženi poremećaji” u Muzeju moderne i savremene umetnosti (MMSU) u Rijeci problematizuje isprepletenost odnosa umetnosti, haktivizma i poslovnog sveta, a biće otvorena 23. aprila u okviru festivala “Moje, tvoje, naše” koji organizuje Drugo more.

Izložba povezuje radove i kolektive koji kao način podsticanja kritike primenjuju poslovnu strategiju “poremećaja”.

Globalni fenomeni zasnovani na poigravanju identitetom, kao što su pokreti Anonymous i Neoizam, njima bliske prakse preuzimanja imena Luther Blissett, Anna Adamolo i Janez Janša kao novih oznaka ličnosti, te kolektivi kao što su Peng! i Telekommunisten, koji humorističkim pristupom usvajaju ozbiljnost poslovnih organizacija u svrhu njihovog ismejavanja, biće podrobnije predstavljeni na izložbi pomoću različitih medija i materijala, naveo je MMSU.

Kretanjem od pretpostavke da je svaki otpor prema sistemu u krajnjem slučaju koristan kapitalističkim mehanizmima u stvaranju novih životnih stilova, proizvoda i praksi, odnosno novih oblika tržišta i potrošača, izložba je zamišljena kao pokušaj traganja za novim strategijama koje nisu toliko podložne sistemskom prisvajanju.

Javljajući se unutar političkih, umetničkih, ekonomskih i tehnoloških sistema, izloženi radovi poigravaju se njihovom logikom moći i uzrokuju viralnost, anonimnost, semantičku pometnju i višestrukost istine.

Predstavljeni radovi daće prikaz istorijskog razvoja društvenih mreža i haktivizma koji nastaje unutar njih. U fokusu su posebno umetnički i aktivistički projekti nastali u konstelaciji društvenih mreža, koji dovode u pitanje postojeće odnose moći i hegemoniju velikih kompanija.

Deo izložbe posvećen je neobičnom umetničkom delovanju grupa Suicide Club, Društvo kakofonista i Bilbord Liberation Front iz San Franciska, kao i ranom razdoblju festivala Burning Man koji se od 1990-ih održava u pustinji Blek Rok u Severnoj Nevadi.

Osvajanje vlastitih pozicija u medijskom prostoru tematizovaće se na primeru međunarodnog kruga poštanske umetnosti (Mail Art), koji se kao umetnički pokret od 1960-ih godina temelji na principu stvaranja umetničkih dela unutar poštanske mreže, kao i na primeru kolektiva Les Liens Invisibles koji je ideju japanskog rituala samoubistva (sepukku) preslikao na svet virtuelnih društvenih mreža, omogućivši korisnicima Fejsbuka dotad nemoguću deaktivaciju svojih profila.

Leek aktivizmom i prokazivanjem sistema nadzora, korupcije i nepravde, za šta trenutno najpoznatiji primer slučaj američkog zviždača Edwarda Snowdena, bave se video radovi Laure Poitras i Trevora Paglena, te instalacija Juliana Olivera.

Izložba je prethodno postavljena u ljubljanskoj galeriji ŠKUC, u produkciji Aksiome – instituta za savremenu umetnost (11. mart - 4. april), a nastavak je teorijskog delovanja kustoskinje Tatiane Bazzichelli, italijanske autorke i istraživačice, koja se navedenim fenomenima i radovima bavila u istoimenoj knjizi iz 2013. godine originalnog naziva “Networked Disruption”.

Razgovor s kustoskinjom izložbe najavljen je uoči otvaranja u prostoru Filodrammatice.

Dizajn izložbe osmislili su Janez Janša i Slaven Tolj,  a biće otvorena do 14. maja.

Program je realizovan u okviru Masters & Servers, saradničkog projekta Aksiome (Slovenija), Drugog mora (Hrvatska), AND-a (Velika Britanija), Link Art Centra (Italija) i d-i-n-a/The Influencers-a (Španija).

Program su podržali: Kreativna Europa, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Zaklada Kultura nova, Ministarstvo kulture Hrvatske i Grad Rijeka – Odeljenje za kulturu.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r