• Search form

13.08.2016 | 23:25

Umetnost za promene

Umetnost za promene

Festival savremene umetnosti AKTO, pokrenut pre deceniju u Bitolju, ove godine je promenio koncept, pa će posle bitoljskog izdanja, koje se održava od 12. do 14. avgusta, biti nastavljen tokom jeseni u Skoplju, a potom u Štipu i Tetovu, a kao i do sada, nudi intenzivan i raznovrstan program regionalnog karaktera koji je ovoga puta fokusiran na političku snagu kolektiva i ulogu umetnosti u procesu promena u društvu.

Program 11. pop-up izdanja festivala AKTO održava se najvećim delom u hali bivše fabrike frižidera i kafe-baru “Jagoda”, a prema koncepciji Filipa Jovanovskog i Ivane Vaseve, obuhvata konferenciju, muzičke nastupe, izložbe, performanse, radionice i kolektivne akcije.

U fabričkoj hali otvorena je izložba “Kolektivna odluka” (grupe Sviračinja – Skoplje, KUC Tekstil – Štip, Kula – Skoplje, Elementi – Bitolj), kao i izložba fotografija “Revolucija je drugo lice jednine” (Vančo Džambaski, Keti Talevska, Robert Atanasovski, Tomislav Georgiev i Elena Fidanska).

Festivalska konferencija “Umetnost za promene”, koju su Jovanovski i Vaseva osmislili u saradnji s Biljanom Tanurovskom Kulakovski, počela je panelom “I umetnici su radnici”, a posvećena je temi odgovornosti umetnika u uslovima društvene i političke krize.

Među učesnicima su koordinatorka Asociacije iz Slovenije Anela Bešo, istoričar umetnosti i stručnjak za kulturnu politiku Zlatko Teodosievski iz Skoplja, dramaturg i arhivista savremenog plesa Rok Vevar iz Slovenije, aktivista i ekspert za sindikalna prava Milan Žiković iz Makedonije, istoričar umetnosti i kustos Marko Stamenković iz Srbije, beogradski rok muzičar Dušan Kojić Koja, frontmen grupe Disciplin A Kitschme, koja je i nastupila 13. avgusta, dramaturg i umetnički direktor Slovenskog mladinskog gledališča Goran Injac, osnivač, kustos i producent festivala Queer Zagreb i Queer Njujork Zvonimir Dobrović, umetnica Mirjana Boba Stojadinović i istoričar umetnosti i kustos Miroslav Karić iz Srbije.


  Koja

   Miroslav Karić i Mirjana Boba Stojadinović

   Goran Injac, Zvonimir Dobrović

Poseban konferencijski program posvećen je društvenom angažmanu, uz učešće predstavnika različitih pokreta koji su aktivni u zemljama regiona i šire, među kojima su Emiliano Kampanjola, glumac, režiser i član Teatro Valle Occupato iz Italije, Ksenija Radovanović iz inicijative Ne da(vi)mo Beograd, koja se bavi neregularnostima u vezi sa megalomanskim projektom “Beograd na vodi” i organizuje već tromesečne građanske proteste zbog fantomskog noćnog rušenja dela Savamale, zatim Jernej Kastelić, član Autonomnog kulturnog centra “Rog” iz Ljubljane, koji se nedavno suočio sa pretnjom rušenjem, kao i član pokreta Direct Democracy Now! iz Grčke Kristos Džiovanopulos, član debatnog bioskopa Kontrakadar Đorđi Pulevski i aktivistkinja i članica građanske inicijative “Ohrid SOSDragana Velkovska.

Među učesnicima festivala su i performans umetnici Sabrina Železnik iz Slovenije (Ja sam izvođač) i Bruno Isaković iz Zagreba (Kakva vlast takva arhitektura), te kolektiv Bacači sjenki iz Zagreba, koji je u Centru za kulturu izveo predstavu “Bitka na NeretviBorisa Bakala, koji će 14. avgusta održati i radionicu u kafe-baru “Jagoda”.

Vrhunac drugog festivalskog dana je koncert na kojem su nastupili grupe Ti i Disciplin A Kitschme iz Srbije, makedonski bendovi Foltin i Rikverc, te DJ-evi Jimpster iz Velike Britanije, Mike Steva iz Austrije i Machki iz Makedonije.


  Filip Jovanovski

   Biljana Tanurovska Kulakovski i Ivana Vaseva

Za završnicu 11. AKTO, između ostalog, najavljen je drugi deo performansa Bruna Isakovića, razgovor o mogućnostima građanskog udruživanja, te zatvaranje izložbe “Kolektivna odluka”, performans “Sutra je dan reče Maks” (Voin de Voin i Endrju Fremont Smit), te performans-koncert “Kam pa kamVlade Repnika iz Ljubljane.

AKTO organizuje udruženje FRU (Факултет за работи што не се учат), a podržan je od USAID-a.

*Foto: Fb AKTO

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r