Umetnost u Vojvodini
Autorska izložba Save Stepanova, likovnog kritičara i direktora Centra za vizuelnu kulturu Zlatno oko, posvećena umetnosti u Vojvodini u poslednjih deset godina, predstavlja od 30. avgusta u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu radove četrdesetak umetnika najrazličitijih umetničkih orijentacija, opredeljenja i stavova. Izložbom “Umetnost u Vojvodini 2000-2010: jedno subjektivističko sagledavanje” Stepanov je nastojao je da načini rekapitualciju relevantnih pojava u umetnosti u Vojvodini od 2000. godine do danas.
Autorska izložba Save Stepanova, likovnog kritičara i direktora Centra za vizuelnu kulturu Zlatno oko, posvećena umetnosti u Vojvodini u poslednjih deset godina, predstavlja od 30. avgusta u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu radove četrdesetak umetnika najrazličitijih umetničkih orijentacija, opredeljenja i stavova.
Izložbom “Umetnost u Vojvodini 2000-2010: jedno subjektivističko sagledavanje” Stepanov je nastojao je da načini rekapitualciju relevantnih pojava u umetnosti u Vojvodini od 2000. godine do danas.
Prema navodima Stepanova, na kraju prve decenije 21. veka moguće je konstatovati da tokom tog desetleća nije bilo dominirajućih trendova i pojava, odnosno - prevladavao je fenomen uporednog dejstvovanja najrazličitijih načina interpretiranja i tumačenja doba tranzicije...
Od demokratskih promena 2000. godine pojavila se, kako je naveo, problematika preispitivanja identiteta jedinke i društva u novim i drugačijim političkim i socijalnim zbivanjima.
“Umetnost iz perioda ‘besne’ krize srpskog društva iz poslednje decenije prošlog veka, svojevremeno je rezimirana izložbom ‘Fatalne devedesete - strategije otpora i konfrontacije’ koju su tokom 2001. godine pripremili MSUV i CZVK Zlatno oko. Nažalost, sa 2000. kriza nije prestala, nego se transformisala u permanentno tranzicijsko krizno stanje. U takvim uslovima umetnost se manje bavila samom sobom i modernizmom - nego se posvećivala određenim karakterističnim pojavama i ‘komentarisanjem’ krize etatističkog i individualnog identiteta”, naveo je Stepanov.
Istovremeno, prema njegovim rečima, tokom prve decenije novog veka dešava se i svojevrsna tranzicija unutar samog bića umetnosti, koja sve više postaje uslovljena procesom razvoja elektronskih medija, što je umetnosti dalo obličje svojevrsne interpersonalne komunikacije.
U takvim okolnostima, kako je naveo, njegov izbor može imati samo subjektivistički pristup, pa su na izložbi uglavnom zastupljeni oni autori sa kojima je sarađivao tokom svog kritičarskog i galerijskog angažmana u deceniji koja je na izmaku.
Organizator izložbe je Centar za vizuelnu kulturu Zlatno oko, a projekat su podržali Uprava za kulturu grada Novog Sada i Pokrajinski sekretarijat za kulturu Vojvodine.
Izložba će biti otvorena do 10. septembra.
*Foto: Stevan Kojić
(SEEcult.org)