Ugričić odbacio optužbe
Upravnik Narodne biblioteke Srbije Sreten Ugričić odbacio je s gnušanjem optužbe da podržava terorizam, iznete u listu “Pres” povodom njegove principijelne podrške apelu Foruma pisaca da se obustavi medijska hajka na Andreja Nikolaidisa koji je izazvao burne reakcije tekstom o proslavi dvadesetogodišnjice Republike Srpske.
“Povodom uznemiravanja javnosti objavljivanjem lažnih navoda o mojoj podršci terorističkim izjavama, duboko zgrožen bezobzirnošću medija koji su mi na šokantan način pripisali stavove sa kojima se nikada ne bih mogao složiti, prinuđen sam da reagujem i sa gnušanjem odbacim takve insinuacije”, naveo je Ugričić 19. januara u pisanoj izjavi, povodom teksta lista “Pres” objavljenog pod naslovom “Upravnik NBS podržao atentat na Tadića”.
Prema rečima Ugričića, svako razuman može već na osnovu neverovatnosti i skandaloznosti samog naslova u listu “Pres” zaključiti da je reč o vulgarnoj, zlonamernoj zloupotrebi u cilju podizanja tiraža.
Ugričić je naveo da je, kao upravnik nacionalne biblioteke, kao pisac i javna ličnost, svoje konstruktivne i kritičke stavove uvek iznosio u cilju napretka i razvoja i srpske kulture i celog našeg društva.
“Smatram da moj rad i doprinos uspesima Narodne biblioteke Srbije na zaštiti i promociji naše kulture u zemlji i svetu dovoljno svedoče o mom patriotizmu i privrženosti demokratskim vrednostima”, naveo je Ugričić, navodeći da je o celom slučaju obavestio i nadležnog ministra Predraga Markovića.
Navodeći i da smo svedoce čestog izvrtanja istine i manipulacija u tabloidnom novinarstvu, Ugričić je izrazio uverenje da veliki deo javnosti neće podleći manipulaciji i da smatra da su napisi u dnevnoj novini “Pres” koji ga optužuju notorna neistina i fabrikacija.
“Insistirao sam da moji odgovori na pitanja novinarke ‘Presa’ budu objavljeni bez ikakvih skraćivanja i intervencija, uključujući i izjavu da naravno ne podržavam nikakve antisrpske stavove, što nažalost nije objavljeno”, dodao je Ugričić u saopštenju, a medijima je izjavio i da je se ne slaže s Nikolaidisovim stavovima i da ih je jedini i kritikovao među kolegama iz Foruma pisaca, čiji je proglas potpisao kao podršku slobodi izražavanja i ljudskim pravima.
“Pres” je objavio optužbe na račun Ugričića povodom njegove podrške apelu Foruma pisaca da se obustavi medijska hajka na pisca, novinara i savetnika predsednika Skupštine Crne Gore Andreja Nikolaidisa, nakon teksta koji je objavio na portalu Analitika povodom nedavne proslave dvadesetogodišnjice postojanja RS.
Forum pisaca je zatražio u tom saopštenju da se javnosti pruži na uvid Nikolaidisov tekst u celosti kako bi se dozvolilo svim zainteresovanim da forimiraju jasan stav o onome što je izneo u tom članku.
Nikolaidis je u tom tekstu naveo da bi bio civilizacijski iskorak da je u banjalučkoj dvorani “Borik” aktiviran eksploziv u vreme proslave jubileja RS, kojoj su prisustvovali i najviši zvaničnici Srbije. Dan pre proslave RS u toj dvorani pronađeno je tri kilograma eksploziva i drugo skriveno oružje.
Sporni deo teksta je, prema rečima Nikolaidisa, metafora za klasnu borbu, jer je, kako je izjavio crnogorskim medijima, razvio tezu šta bi bilo kada bi se reklo da su sve verske i nacionalne podele lažne i da ih servira elita da bi prikrila istinsku podelu u svakom društvu - podelu na bogate i siromašne.
Povodom Nikolaidisovog teksta, Beograd je uputio demarš Podgorici, a burne reakcije u javnosti nastavljene su kako u Srbiji, tako i u Crnoj Gori, ali i u regionu.
Nakon teksta lista “Pres” o Ugričiću, ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da će tražiti njegovo razrešenje.
O celom slučaju, kako je najavljeno, izjasniće se i Vlada Srbije, nakon što dobije izveštaj Ministarstva kulture.
Povodom optužbi na račun Ugričića, oglasio se 19. januara novim saopštenjem i Forum pisaca, ocenjujući da je ponovo na delu spinovanje i selektivno citiranje.
Prema navodima Foruma pisaca, dominantna reakcija medija na njegov apel da se u celini objavi Nikolaidisov tekst bila je to da se pojedini potpisnici i članovi Foruma pisaca, pre svega Sreten Ugričić, prikažu kao oni koji podržavaju terorizam, a ne kao zagovornici elementarnih ljudskih i autorskih prava.
Ne želeći da “ulazi u stručnost-ispred-politike javnih delatnika koji su brže-bolje krenuli u ispisivanje novih poternica”, Forum pisaca pozvao je ponovo na pažljivo i razložno čitanje kako izvornog Nikolaidisovog teksta, tako i njegovih saopštenja.
Takođe, Forum pisaca pozvao je na javnu debatu o nasleđu traumatične prošlosti, ocenjujući da je to, zapravo, žarišno mesto svih reakcija koje su usledile poslednjih nedelja.
“Nesuočavanje s tim nasleđem je opasnost koja pokreće odjeke i reagovanja, kojima su ovih dana ispunjeni mediji u Srbiji. Primer takvog novinarstva je i tehnika montaže i podmetanja u beogradskom listu ‘Pres’”, naveo je Forum pisaca, poručujući i da društvu u Srbiji nisu potrebne nove devedesete.
U odbranu Nikolaidisa stali su i crnogorski PEN centar, Društvo nezavisnih književnika, helsinški komiteti Crne Gore i Srbije...
Odvojeno od toga slučaja, odlukom Ustavnog suda Crne Gore od 19. januara ukinuta je presuda po kojoj su Nikolaidis i nedeljnik "Monitor" imali obavezu da plate filmskom reditelju Emiru Kusturici 12.000 evra na osnovu njegove tužbe za duševnu bol i povredu ugleda, časti, slobode i prava ličnosti.
Ustavni sud Crne Gore ukinuo je presudu Višeg suda iz 2009. godine na osnovu koje su Nikolaidis i "Monitor" kažnjeni novčano zbog teksta "Đavolji šegrt" iz 2004. godine. Ustavni sud naložio je Višem sudu da taj predmet vrati na ponovni postupak, uz obrazloženje da su presudom bila povređena prava na pravičnost suđenja i na slobodu govora.
(SEEcult.org)