• Search form

17.05.2016 | 13:55

UBUS zabrinut za budućnost plesne scene

UBUS zabrinut za budućnost plesne scene

Udruženje baletskih umetnika Srbije (UBUS) izrazilo je žaljenje i zabrinutost zbog rezultata ovogodišnjeg Konkursa za finansiranje i sufinansiranje projekata u oblasti scenskog stvaralaštva i interpretacije – umetničke igre, ocenjujući da su krajnje nepovolјni za razvoj plesne scene, umetničke igre i domaće produkcije.

Navodeći da je cilј te vrste konkursa trebalo da bude podstrek za domaće stvaralaštvo - unapređenje, podrška, razvoj, nove produkcije, sa ozbilјnim ulaganjem u budućnost umetničke igre na ovim prostorima, UBUS je ocenilo 17. maja u saopštenju da se odlukom konkursne komisije budućnost domaće plesne scene “ozbilјno dovodi u pitanje”. 

“Na ovogodišnjem konkursu nisu prošli umetnici koji su samostalno ili preko institucija aplicirali za sredstva kod Ministarstva kulture i informisanja RS, a koji su osim na domaćem prostoru potvrđeni, priznati i višestruko nagrađivani i van granica naše zemlјe. Ovakvim postupcima bićemo dovedeni do potpunog gašenja domaćeg stvaralaštva”, ocenilo je UBUS.

Komisija je, kako je navedeno, raspolagala sredstvima koja su dovolјna da se ozbilјno implementiraju u domaće stvaralaštvo, u podizanje nivoa, edukaciju, unapređenje. Odlukom Komisije, međutim, gotovo svi domaći koreografi lišeni su mogućnosti i prava na rad, navelo je UBUS, dodajući da je neophodno da to uvidi i resorno ministarstvo i njegove komisije.

“Ovakav akt je posledica neimanja jasne kulturne politike i izostanak strategije razvoja kulturne i plesne scene, koji će nas ukoliko se ovako nastavi odvesti u kolonizaciju kulture, umesto očuvanja i dalјeg razvoja”, ocenilo je UBUS, izražavajući time podršku domaćim stvaraocima i opirući se “gašenju srpske plesne produkcije i domaće savremene i nezavisne scene”.

UBUS je navelo i da, shodno svojoj ulozi i obavezama, ukazuje na ozbilјnost takvih odluka, a “odgovornost za dalјi razvoj situacije na polјu strategije i odnosa sa umetničkom zajednicom je u rukama Ministarstva kulture i aktuelnog ministra”.

Predstavnici savremene plesne scene ranije su zatražili poništenje Konkursa Ministarstva kulture i informisanja za (su)finansiranje projekata u oblasti scenskog stvaralaštva i interpretacije – umetničke igre za 2016. godinu, uz obrazloženje da rezultati rada Komisije u toj oblasti pokazuju nerazumevanje i nepoznavanje aktera plesne scene i njihovih rezultata u domaćim i međunarodnim okvirima.

Prema nedavno objavljenim rezultatima Konkursa za savremeno stvaralaštvo, u oblasti umetničke igre podržano je sa ukupno 25,1 miliona dinara 14 od 79 prijavljenih projekata, a u Komisiji su bili Vladimir Dekić, Ivanka Lukateli i Ana Martinoli.

Najveći iznos dodeljen je za protekli 13. Beogradski festival igre (12 miliona). Bitef teatar je za svoju plesnu kompaniju dobio 2,8 miliona dinara, uz 500.000 za njeno gostovanje u Japanu. Udruženje baletskih umetnika Srbije dobilo je 2,5 miliona za 20. Festival koreografskih minijatura, a Stanica – Servis za savremeni ples – 1 milion za festival Kondenz i 1,2 miliona za projekat “Puzzle #2”.

Nezadovoljstvo rezultatima Konkursa izrazilo je 17. maja i Udruženje muzičkih umetnika Srbije, koje je prvi put ostalo bez finansijske podrške za dodelu godišnjih nagrada, a apelovalo je na Ministarstvo kulture i informisanja da omogući reviziju rezultata u oblasti muzičkog stvaralaštva.

Bez podrške za dodelu godisnjih nagrada ostalo je i Udruženje filmskih umetnika Srbije, koje je takođe izrazilo nezadovoljstvo rezultatima Konkursa.

Oštro je protestovala i savremena plesna scena, koja je zatražila poništenje Konkursa Ministarstva kulture i informisanja za (su)finansiranje projekata u oblasti scenskog stvaralaštva i interpretacije – umetničke igre za 2016. godinu, uz obrazloženje da rezultati rada Komisije u toj oblasti pokazuju nerazumevanje i nepoznavanje aktera plesne scene i njihovih rezultata u domaćim i međunarodnim okvirima.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r