U slavu autorskog duha
Festival autorskog filma (FAF) u Beogradu počeo je 25. novembra socijalno angažovanim filmom Ken Louča “Ja, Danijel Blejk”, a otvorio ga je indijski reditelj Gurvinder Sing, prošlogodišnji dobitnik Gran prija, koji je istakao da se FAF izdvaja po tome što odaje priznanje ne samo sadržaju filma, već i načinu na koji je ispričan.
“Filmovi sa svojim jedinstvenim glasovima nisu samo priče, već i filozofski eseji o misteriji života, refleksije o tome ko smo, odakle dolazimo, kuda idemo. Reditelji nisu samo oni koji pričaju zabavne priče, nego treba da teže tome da budu slikari, filozofi, umetnici. Film nije samo narativni zapis života i događaja, nego i dokument istorije i vremena. Veliki filmovi nisu to samo po onome šta je u njima ispričano, već i kako je to ispričano, kako je sadržaj uobličen. Upravo odavanje priznanja tome je ono što izdvaja ovaj festival”, rekao je Sing u krcatom Domu omladine uoči Loučevog filma, prikazanog van konkurencije.
Ističući da mu je čast da otvori 22. FAF, na koji dolazi neposredno nakon završetka dvonedeljnog snimanja, Sing je rekao da se tokom dugog putovanja do Beograda pitao šta je to što tera filmske autore da snimaju filmove i zatim putuju po kontinentima da bi ih podelili sa drugima.
“U svetu gde su konflikti neprekidni, u svetu ratova protiv čovečanstva i životne sredine, naši filmovi su oni mali glasovi u moru vremena i ljudskog duha koji pokušavaju da doprinesu da svet postane bolje mesto”, rekao je Sing.
Ističući i da nijedno ljudsko biće nije isto kao drugo, da svi imamo jedinstvenu prirodu i svoje načine pričanja priča, Sing je rekao da u tome nema dualiteta dobrog i lošeg, ispravnog i pogrešnog, jer nema dve individue koje će videti svet na isti način. “Svako dete razvija pogled na svet na svoj način, ali potom zbog konvencija i pritiska društva mnogi gube tu posebnost, priklanjaju se konvencijama i formulama”, naveo je on i dodao da je “odati priznanje posebnosti možda ono najvažnije što čine festivali” poput FAF-a.
“Videti i zabeležiti ono što vidite onako kako vi to vidite, to je verovatno onaj autorski duh radi kojeg smo se okupili da ga prepoznamo i da ga slavimo”, istakao je Sing, koji je dobio na 21. FAF-u Gran pri “Alekandar Saša Petrović” za film “Četvrti pravac”, a ove godine predsedava žirijem, koji će ocenjivati 12 takmičarskih filmova u Glavnom programu.
Dobrodošlicu mnogobrojnoj publici prethodno je poželeo i član Saveta FAF-a, reditelj Vladimir Perišić, koji je takođe istakao važnost autentičnog stvaralačkog dela, a samim tim i otpora.
Navodeći da je Srbija 1990. godine imala 370 bioskopa, 2006. godine 143, a danas nešto manje od 50 koji funkcionišu, Perišić je rekao da su i u drugim oblastima kulture podaci jednako poražavajući i da filmski i drugi kulturni radnici danas možda više nego ranije dele sudbinu radničke klase.
“Zato smo želeli da FAF otvori film Kena Louča koji je nastao u kontekstu plana štednje koji predviđa privatizaciju većine društvenih i socijalnih ustanova i podvrgavanje preostalih zakonima tržišta”, rekao je Perišić povodom Loučevog filma - portreta radnika koji se, boreći se za svoje dostojanstvo i pravdu, suprotstavlja takvim institucijama.
Ističući da je Louč jedan od retkih autora koji je tokom cele karijere ostao veran prvobitnoj umetničkoj i političkoj ambiciji da da glas onima čiji glas retko ili nikada ne čujemo, Perišić je naglasio da film “Ja, Danijel Blejk” podseća da je svaki autentični stvaralački čin - čin otpora, kao što je i svaki čin otpora na izvestan način čin stvaranja”.
“To su vrednosti koje deli Autorski festival i on je uprkos svemu tvrdoglavo rešen da ostane uz vas, za vas još dugi niz godina”, rekao je Perišić publici na otvaranju 22. FAF-a, čiji su program predstavili voditelji svečanog otvaranja, glumci Tamara Krcunović i Vladimir Aleksić.
Obiman program 22. FAF-a obuhvata do 3. decembra ukupno 81 film, od kojih su 22 u Glavnom programu, zaključno sa “Tonijem Erdmanom” nemačke rediteljke Maren Ade, koji će biti prikazan na zatvaranju.
U konkurenciji za Gran pri su egipatski film “Sudar” Mohameda Diaba, turski “Album” Mehmeta Cana Mertoglua, kao i “Sijeranevada” Kristija Puija, “Akvarijus” Klebera Mendonce Filhoa, “Svi severni gradovi” Daneta Komljena, “Sirovo” Julije Dikorno, “Ornitolog” Žoaua Pedra Rodrigeza, “Srca sa ožiljkom” Radua Žudea, “Između” Majsaluna Hamuda, “Ostani uspravan” Alena Žirodija, “Boris bez Beatris” Denisa Kotea i “Zovem se Nero” Rafija Pitsa.
O velikom interesovanju za autorske filmove govori podatak da je, prema navodima organizatora, uoči otvaranja već bilo prodato oko 10.000 ulaznica.
Glavna festivalska sala i ove godine je Dom omladine, a projekcije su i u Dvorani Kulturnog centra Beograda, Jugoslovenskoj kinoteci i njenom muzeju u Kosovskoj, te u bioskopu “Fontana”, UK Parobrod, Domu kulture Studentski grad, Art bioskopu u Kolarčevoj zadužbini i UK Palilula.
Festivalski sajt je faf.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org
(SEEcult.org)