Trio za četvoro
Klarinetista Ognjen Popović, violinistkinja Marija Špengler, violončelista Dejan Božić i pijanista Uki Ovaskainen, održaće 30. aprila u Svečanoj sali Skupštine grada Beograda koncert nazvan “Trio za četvoro”, na koji je ulaz besplatan. Na programu su dela Ludviga van Betoven (1770-1827), Arama Hačaturjana (1903-1978) i Antonjina Dvoržaka (1841-1904).
Klarinetista Ognjen Popović, violinistkinja Marija Špengler, violončelista Dejan Božić i pijanista Uki Ovaskainen, održaće 30. aprila u Svečanoj sali Skupštine grada Beograda koncert nazvan “Trio za četvoro”, na koji je ulaz besplatan.
Na programu su dela Ludviga van Betoven (1770-1827), Arama Hačaturjana (1903-1978) i Antonjina Dvoržaka (1841-1904).
Ognjen Popović, solo klarinetista Beogradske filharmonije od 2002. godine, studirao je na Visokoj akademiji za muziku u Štutgartu u klasi Ulfa Rodenhauzera, a diplomirao je (1999) i magistrirao (2001) na Visokoj akademiji za muziku u Minhenu. Trenutno je na doktorskim studijama na FMU u Beogradu u klasi Ante Grgina.
Koncertirao je širom sveta kao solista i kao član kamernih sastava.
Dobitnik je niza najviših nagrada na nacionalnim takmičenjima, prve nagrade na takmičenju Feliks Mendelson u Berlinu (1998) i druge nagrade žirija kao i nagrade publike na Međunarodnom takmičenju Muzičke omladine u Beogradu (1997).
Predstavljao je Jugoslaviju na Evrovizijskom koncertu mladih talenata Evrope u Španiji (1992).
Popovich je osnivacc kamernog ansambla Balkanska kamerna akademija, koji je ostvario zapažene koncerte na BEMUS-u 2003. i 2005. godine. Sa bendom Ognjen i prijatelji snimio je četiri kompakt diska i ostvario veliki broj koncerata u zemlji i inostranstvu.
Držao je majstorske kurseve klarineta i saksofona na Međunarodnoj muzičkoj radionici za duvačke instrumente u Tivtu. Od 2007. deluje kao gostujući docent na čuvenoj akademiji za kamernu muziku Villa Musica u Nemačkoj i profesor klarineta i saksofona na Akademiji lepih umetnosti u Beogradu, a od 2010. pedagošku aktivnost nastavlja na FMU u Beogradu, u zvanju asistenta za klarinet.
Marija Špengler diplomirala je i magistrirala na FMU u Beogradu, u klasi Dejana Mihailovića, kao student generacije. Od 1998. usavršava se u Londonu, kao stipendista Gildhol škole za muziku i dramu, u klasi Dejvida Takena. Na toj školi je 2001. godine, pored magistarske, stekla i diplomu koncertnog soliste, sa najvišim ocenama, redovno nastupajući kao solista sa Gildhol Simfonijskim i Kamernim orkestrom.
Dobitnica je niza nagrada (Mikelanđelo Abado u Italiji 1995, Međunarodno takmičenje Muzičke omladine u Beogradu 1996).
Kao solista, nastupala je s Beogradskom filharmonijom, Simfonijskim orkestrom RTS, Simfonijskim orkestrom FMU, Simfonijskim orkestrom Akademije Franc List u Budimpešti, Gudačima Sv. Đorđa, BGO Dušan Skovran... Bila je angažovana kao ko-lider sa Australijskim kamernim orkestrom sa kojim je ostvarila brojna gostovanja širom sveta. Nastupala je i kao koncertmajstor, izmedju ostalog i sa Kameratom Serbikom i sa Gudačima Sv. Đorđa, čiji je član od 1994.
Ostvarila je niz snimaka za TV BiBiSi i Radio BiBiSi 3, kao i kompakt diskova sa kamernim orkestrima i ansamblima (za Channel Classics, WDR, BBC, PGP RTS). Kao posvećeni tumač savremene muzike premijerno je izvela brojna dela, između ostalog Koncert za violinu i orkestar Filipa Glasa, kao i Šest scena i komentara za tri violine i orkestar, Zorana Erića (sa Gudačima Sv.Đorđa, a potom i sa Beogradskom filharmonijom). Kao pedagog, Marija Špengler je radila na kursevima u Engleskoj (Škola Menjuhin), u Španiji na BandArt letnjoj akademiji, kao i sa Španskim omladinskim orkestrom. Od 2004. radi kao profesor violine na FMU u Beogradu.
Dejan Božić diplomirao je violončelo na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu kao student generacije, a magistrirao na Državnoj visokoj školi za muziku u Trosingenu u klasi Gerharda Hamana. Na istoj školi završio je i dvogodišnju specijalizaciju u klasi Marija de Sekondija, stekavši diplomu koncertnog soliste. Usavršavao se kod poznatih umetnika kao što su Ksenija Janković, Stanislav Apolin, Majkl Fleksman, Roko Filipini, Aleksej Fedorčenko i drugi.
Dobitnik je brojnih prvih nagrada na festivalima muzičkih škola, i nacionalnim takmičenjima.
Bio je predstavnik Jugoslavije na Takmičenju Evrovizije za mlade umetnike u Beču (1990).
Nastupao je kao solista sa Beogradskom, Vojvođanskom, Niškom, Sarajevskom i Makedonskom filharmonijom, simfonijskim orkestrima RTS i austrijske RTV (ORF), orkestrima Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu i Akademije umetnosti u Novom Sadu, Vojske Jugoslavije, te sa kamernim orkestrima Beogradski solisti i Zrenjaninski kamerni orkestar. Priredio je resitale širom bivše Jugoslavije kao i u Nemačkoj, Češkoj, Slovačkoj, Poljskoj, Grčkoj, Italiji i Japanu.
Bio je solo čelista Mediteranskog orkestra mladih, Kamernog orkestra Beogradski solisti i član Beogradskog gudačkog orkestra Dušan Skovran. Od 2005. deluje kao solo čelista Beogradske filharmonije.
Bavi se pedagoškikm radom kao profesor violončela na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu i na Akademiji umetnosti u Novom Sadu.
Kao član internacionalnog trija Dumky, snimio je kompakt disk za japansku izdavačku kuću Šopen, sa delima Dvoržaka, Bramsa i Šuberta.
Uki Ovaskainen, rođen u Espou (Finska), klavir svira od pete godine, a prvi nastup sa orkestrom imao je u 11. godini. Studirao je na Muzičkoj akademiji Sibelijus u Helsinkiju u klasi Hui-Jing Tavašerna, a potom na Kraljevskoj danskoj muzičkoj akademiji kod Hozea Ribere, gde je diplomirao i magistrirao sa najvišom ocenom. Od 2006. godine usavršavao se u klasi Matija Raekalija na Konzervatorijuma za muziku i teatar u Hanoveru.
Učestvovao je na majstorskim kursevima Pnine Salcman, Čarlsa Rouzena, Andrasa Šifa, Jalija Vagmana i Emanuela Krasovskog. Aktivan je kao solista i kamerni muzičar u celoj skandinavskim zemljama, Finskoj, Nemačkoj, Austriji, Izraelu, Rusiji, Srbiji, Hrvatskoj i Španiji. Svirao je solističke koncerte i učestvovao na festivalima kao što su Espo međunarodni pijanistički festival, Zlatni dani Kopenhagena, Majski muzički memorijal Josip Slavenski, Beogradski međunarodni čelo fest i Festival flaute u Beogradu, Festivo - Chiemgau, Weilburger Schlosskonzerte, Mattsee Diabellisommer.
Od 1987. do 1996. godine sarađivao je sa horom Tapiola, učestvujući na brojnim turnejama i svirajući preko 200 koncerata na četiri kontinenta.
Godine 2004. kao član klavirskog kvinteta osvojio je drugu nagradu i specijalnu nagradu na Međunarodnom takmičenju Isidor Bajić u Novom Sadu. Posebno je zapažena serija koncerata sa osam različitih programa koju je izveo na Muzičkoj akademiji u Kopenhagenu (2004).
Godine 2007. postao je laureat Međunarodnog takmičenja Haen u Španiji, a dobio je i nagradu publike, kao i specijalnu nagradu contemporanea za najbolje izvođenje obavezne kompozicije.
Bio je umetnički organizator turneje kamerne muzike u Danskoj “Uki Ovaskainen Chamber Tour 2007”, a 2009. godine učestvovao je na festivalu kamerne muzike Hagen Open u Fajštricu (Austrija).
Godine 2010. nastupao je u Koncerthausu u Beču u seriji kamerne muzike Bečkog kamernog orkestra, i delovao kao korepetitor Opere Faber (umetnički direktor Ajvan Ladlou) u Portugaliji.
Deluje kao umetnički saradnik na gudačkoj katedri na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu.
(SEEcult.org)