• Search form

05.08.2009 | 00:21

Trinaest kandidata za Bukera

Žiri ovogodišnje Bukerove nagrade za književnost obelodanio je širi izbor sa 13 kandidata među kojima su tri debitanta, četiri dosadašnja finalista, dva bivša dobitnika, od kojih i jedan nobelovac, kao i jedina ikada napisana ”autobigrafija” jedne životinje - majmuna Čite, koju je pod naslovom ”Ja Čita” ”pribeležio” Džems Lever (James Lever).

Trinaest kandidata za Bukera

Žiri ovogodišnje Bukerove nagrade za književnost obelodanio je širi izbor sa 13 kandidata među kojima su tri debitanta, četiri dosadašnja finalista, dva bivša dobitnika, od kojih i jedan nobelovac, kao i jedina ikada napisana ”autobigrafija” jedne životinje - majmuna Čite, koju je pod naslovom ”Ja Čita” ”pribeležio” Džems Lever (James Lever).

Predsednik žirija škotski pisac Džejms Noti (James Naughtie) je ubeđen da su kandidati za ovogodišnjeg Bukera najjači sastav poznatih pisaca od kada je ta, posle Nobela najuglednija svetska nagrada za literaturu, počela da se dodeljuje.

”Dok smo čitali 132 rukopisa prispela na konkurs osećali smo se kao da putujemo nekim uzvišenim pejzažima duše. Stalno smo otkrivali nove talente, ponovo se upoznavali sa poznatim piscima i kao rezultat tog bogatog otrkića je naše osećanje da ćemo imati zadivljujuću godinu za nagrade”, rekao je Noti.

Bukerova nagrada, ustanovljena 1968. godine, dodeljuje se svake godine za najbolje književno delo napisano na engleskom jeziku piscima iz Velike Britanije, Irske i zemslja Komonvelta.

Sam proces izbora najbolje knjige po konkursu je promišljen i ne bi mu se moglo prigovoriti da je brzoplet. Najpre se formira spisak od oko stotinak nominacija, zatim se sastavlja žiri u koji ulaze vodeći pisci, kritičari ili popularne ličnosti.

Žiri najpre objavljuje listu sa širim izborom pretendenata na nagradu, da bi je otprilike kroz mesec dana skratio na šest kandidata, dok će nagrada biti dodeljena 8. septembra, a uručena sa čekom od 50.000 funti 6. oktobra.

Jedan od favorita za ovogidišnji Buker je i Džon Maskvel Kutze (Coetzee) dobitnik Nobelove nagrade koji je bio dva puta udostojen Bukerom: 1983. za roman ”Život i vreme Mihaela K.” i 1999. za roman ”Beščašće”, a sad figuriše na spisku trinaestorice sa romanom ”Letnje vreme” (Summertime), pa ukoliko dobije nagradu, biće jedini dobitnik tri Bukera.

Salam Ruždi može u izvesnom smislu stići i prestići nobelovca Kutzea po broju ”noćenja u Bukerovom književnom sklomištu”: četiri puta je bio na ”recepciji” ali samo jednom je dospeo do Bukera i to 1981. godine za roman ”Dete polunoći”, ali zato kad su se dva puta dosada uručivale jubilarne nagrade - 25. put (1993) i 40. put (prošle godine), Buker Bukera nazvali su ”deca polunoći“, mada u godinama jubileja sam Ruždi nije bio kandidat za nagardu.

Antonija Bajet (Byatt), kojoj je već dodeljen jedan Buker (1990. za roman ”Posedovati”) ovog puta je ponovo na spisku trinesetorice favorita sa svojom “Knjigom za decu” (The Children s Book). U toj knjizi kojom se spisateljica vraća svom književnom radu nakon sedmogodišnjeg prekida, prate se sudbine nekoliko porodica koje žive na prelazu iz 19. u 20. vek. Obuhvaćen je viktorijanski period, ideje socijalizma i feminizma, tako da se u njemu ne opisuje samo boemski život herojine romana, dečje spisateljice, nego se u prvi plan ističe portret epohe.

Jednoj od najprestižnijih književnih nagrada ne manjka osećanje humora, pa se tako među kandidatima prvi put pojavljuje i autobiografija bića koje nije ljudsko, a kamo li spisateljsko, bar dosad nije bilo - majmuna - ”Ja Čita” autora Džejmsa Levera.

Ranije se to delo preporučivalo kao delo šimpanze Čite koji je ne samo još uvek među živima nego i među piscima, a učesnik je na snimanju filma koji uz to gaji i nežna osećanja prema holivudskom Tarzanu, to jest Džoniju Vajsmileru.

Prvi je knjigu zapazio londonski Gardian (The Guardian) pa je u jesen prošle godine uvrstio u spisak najboljih debitanata godine.

Tada su nastali žustri sporovi ko se skriva iza oštrog pera šimpanze Čite, pa su kao moguće odgonetke navođena i neka poznata književna imena.

Autorstvo je pripisivano čak i Vilu Selfu, izdavač je ćutao, a na sve pokušaje da se dobije intervju od pisca, novinarima je odgovarao kako je autor majmun ”veoma preplašen i šćućurio se depresivan u ćošku kaveza odakle se ne miče danima”.

Kandidati za nagradu Buker i izdavači:
A.S. Byatt: The Children's Book, Random House - Chatto and Windus
J.M. Coetzee: Summertime, Random House - Harvill Secker
Adam Foulds: The Quickening Maze, Random House - Jonathan Cape
Sarah Hall: How to paint a dead man, Faber and Faber
Samantha Harvey: The Wilderness, Random House - Jonathan Cape
James Lever: Me Cheeta, HarperCollins - Fourth Estate
Hilary Mantel: Wolf Hall, HarperCollins - Fourth Estate
Simon Mawer: The Glass Room, Little, Brown
Ed O'Loughlin: Not Untrue & Not Unkind, Penguin - Ireland
James Scudamore: Heliopolis, Random House - Harvill Secker
Colm Toibin: Brooklyn, Penguin - Viking
William Trevor: Love and Summer, Penguin - Viking
Sarah Waters: The Little Stranger, Little, Brown - Virago

Sajt Buker nagrade je www.themanbookerprize.com

B. Rakočević

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.