Teret kao prošlost, nesigurno sećanje, strah od neizvesnosti...
Izložba beogradskih umetnica Jelene i Marije Aranđelović biće otvorena 18. septembra u Galeriji Centra za kulturu Kovin, a obuhvata slike i crteže, odnosno video radove nastale tokom prethodne četiri godine, objedinjene temom “Teret”.
Teret je za Jelenu i Mariju Aranđelović kao “prošlost koju čovek celog života pokušava da potisne; kao nesigurno sećanje zavarano materijalnim dokazima u vidu malobrojnih starih fotografija; kao nemogućnost ignorisanja uzaludne pobune obespravljenih, nebitnih i zaboravljenih; kao strah od neizvesnog sveta budućnosti koji stvaramo; kao spoznaja sopstvenih destruktivnih snaga; kao nametnuti optimizam menjanja starog za novo, uništavanja i stvaranja; kao potreba za saosećanjem i odatle etikom u društvu, koje smatra filozofiju suvišnom u čovekovom razvoju (osim za pripadnike elita, naravno)”, teret je i kao “svest o uzaludnosti nade”.
Galerija Kulturnog centra Kovin sama je odredila temu, u skladu sa problematikom upotrebe javnog prostora, koja je bila tema prethodne zajedničke izložbe dve umetnice u Beogradu. Tema se nametnula tokom odabira njihovih radova nastalih tokom prethodne četiri godine, kao i tokom njihovog usklađivanja sa novim, do sada neizlaganim radovima. Retrospektivni pristup, prema navodima umetnica, u određenoj meri uslovljen je dimenzijama izložbenog prostora.
Jelena Aranđelović će se predstaviti slikama i crtežima iz dva ciklusa, od kojih je prvi retrospektiva radova iz serijala “Tragovi zločina i dokazi sreće” iz perioda 2015-2017, koji se bavi fenomenom sećanja, kako iz lične arhive, tako i iz odbačenih dokumenata nepoznatih ljudi. Drugi ciklus radova “Ulične rekonstrukcije” započet je 2017. godine i još je u procesu rad na njemu, a proučava aktuelna građenja i urušavanja urbanog pejzaža.
Jelena Aranđelović, Mermerni pločnik, 120x180, 2015-2017.
Marija Aranđelović prikazaće dva video rada.
“Kropotkinova nauka o moralu, iliti zona 4 parkiranja” (6’ 20’’, 2016-2018) bavi se fenomenom parkiranja na nezoniranom parkingu, odnosno besplatnom i svima dostupnom parkingu u gradu čiji je centar uređen tako da se po zonama parkiranje različito naplaćuje, pa je samim tim i period ostavljanja automobila ograničen na sat, dva ili tri - zavisno od zone. Rad je nastao iz frustracije.
Video rad “Ecce bestia” (10’ 27’’) sačinjen je od materijala nađenog još 2008. godine i ostatka snimljenog od 2016. do 2018 godine. Tema je odnos čoveka i psa - šta je ljudski, a šta zverski. Rad je, prema rečima umetnice, zapravo ilustracija kompleksnosti ljudsko prirode i nivoa odgovornosti do kojih ljudi sežu u odnosu prema nemoćnima i odbačenima.
Marija Aranđelović, Kropotkinova nauka o moralu iliti Zona 4 parkiranja, video rad, 6' 20''', 2016-2018.
Marija Aranđelović, Ecce bestia, video rad, 10' 27'', 2018.
Jelena Aranđelović diplomirala je 2003. i magistrirala 2008. godine slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, u klasi profesora Jovana Sivačkog. Studirala je 2004/05. godine na Ecole Nationale Superieure de Beaux-art u klasi profesora Jean Michaela Alberole i boravila 2006/07. godine u Cité International des Arts u Parizu. Dobitnica je stipendija Kraljevine Norveške (2002), Francuskog kulturnog centra (2004), kao i državne stipendije za mlade talente tokom perioda studija. Izlaže na samostalnim i kolektivnim izložbama i festivalima u zemlji i inostranstvu. Članica je ULUS-a od 2003.
Marija Aranđelović diplomirala je 2007. godine na odseku za FTV montažu na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, na kojem trenutno završava doktorske umetničke studije. Bavi se snimanjem i montažom. Izlagala je video radove na nekoliko samostalnih izložbi i učestvovala na više kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu.
Jelena i Marija Aranđelović predstavile su se nedavno zajedničkom izložbom “Ulične rekonstrukcije” u Umetničkom centru Univerzitetske biblioteke “Svetozar Marković” u Beogradu (sa Milicom Stojšin). Izložba “Ulične rekonstrukcije” objedinila je radove čiji je zajednički tematski imenitelj bio javni prostor i određenje prema njemu.
*Naslovna fotografija: Jelena Aranđelović, Ulične rekonstrukcije, 180x120, 2018.
(SEEcult.org)