Tasovac: Srbija uspešna u Lajpcigu
Ministar kulture i informisanja Srbije Ivan Tasovac izrazio je 20. marta zadovoljstvo predstavljanjem srpske književnosti na Međunarodnom sajmu knjiga u Lajpcigu, ali i učešćem stvaralaca iz Srbije na drugim velikim festivalima u svetu i u zemlji. Ocenio je da to pokazuje da je domaća kulturna scena “izuzetno živa i kreativna, a da je međunarodna saradnja u oblasti kulture na jako visokom nivou”.
Povodom zatvaranja Lajpciškog sajma knjiga, na kojem se Srbija predstavila pod pokrovitelјstvom Ministarstva kulture i informisanja, Tasovac je podvukao značaj koji za domaću književnost i celokupno kulturno stvaralaštvo imaju nastupi na prestižnim međunarodnim smotrama.
“Nastupi stvaralaca iz Srbije na sajmu u Lajpcigu, Filmskom festivalu u Berlinu, Bijenalu u Veneciji i nizu drugih međunarodnih događaja, kao i manifestacije koje se dešavaju u našoj zemlјi, poput Kustendorfa, Beogradskog festivala igre koji je sinoć spektakularno otvoren ili Festa, pokazuju da je kulturna scena Srbije izuzetno živa i kreativna, a da je međunarodna saradnja u oblasti kulture na jako visokom nivou”, izjavio je Tasovac, saopštilo je Ministarstvo kulture.
Tasovac je naveo da veliko interesovanje posetilaca Lajpciškog sajma za literaturu iz Srbije i pozitivna reakcija publike na film “Vlažnost” Nikole Ljuce na nedavnom Berlinalu predstavljaju “dobre signale jedne nove energije prisutne kod domaćih autora mlađe generacije”.
“Više nego dobar prijem publike na ovim manifestacijama, ukazuje da stvaraoci iz Srbije i te kako imaju šta da pokažu na međunarodnoj sceni i da su integralni deo evropske kulturne ponude”, dodao je Tasovac.
Na Sajmu knjiga u Lajpcigu, koji se završava 20. marta, izloženo je više od 200 publikacija autora iz Srbije, prvenstveno iz oblasti književnosti, istorije umetnosti i istorije.
Prema navodima Ministarstva kulture, štand Srbije bio je izuzetno posećen.
Međunarodni sajam knjiga u Lajpcigu jedna od dve najznačajnije književne manifestacije u Nemačkoj, a od 17. do 20. marta predstavio je 2.250 izdavača iz 42 zemlјe.
(SEEcult.org)