• Search form

30.08.2013 | 11:09

Tajna optografije

Tajna optografije

U završnici internacionalnog Trijenala umetnosti proširenih medija “Inventia inclusiva” u Beogradu, 30. avgusta u Zavodu za proučavanje kulturnog razvitka biće održana prezentacija i razgovor sa londonskim umetnikom Derekom Ogburnom, kreatorom svojevrsnog “Muzeja optografije”.

Reč je o dugogodišnjem istraživanju i jedinstvenom višemedijskom projektu zasnovanom na činjenici fiksiranja poslednje slike, utisnute na mrežnjaču u trenutku smrti. Istorijat takvih optograma objedinjuje naučne eksprimente i doprinose u izrazima videa, crteža, slika, objekata i dokumentovanih svedočenja, naveo je prof. dr Nikola Šuica sa Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, koji će, uz obilje slika i primera, i voditi razgovor s Ogbourneom od 18 sati.

Šuica je i član žirija Trijenala umetnosti proširenih medija, koje je organizovala Sekcija proširenih medija Udruženja likovnih umetnosti Srbije, a 2011. godine bio je inicijator i  kustos projekta “Iz arhiva Muzeja optografije” kojim se Ogbourne predstavio u Galeriji FLU u Beogradu, uz predavanje i prezentaciju o svom umetničko-istraživačkom poslu traganja za takozvanom poslednjom slikom, zasnovanom na utiskivanju završne svetlosne slike na mrežnjači oka.

Derek Ogbourne završio je slikarstvo na londonskoj akademiji Slade i izlagao samostalno i grupno u zemlji i inostranstvu, a njegovi crteži, izvedeni objekti, kao i video sa zvukom (koji je prevashodno i bio predstavljen u Geleriji FLU), čine sastavni deo postavke koja je utemeljena na naučnom fenomenu utiskivanja završne svetlosne slike na mrežnjači - evidenciji eksperimenata kod sisara i anatomski ispitanih životinja, ali i jednog slučaja kod ljudi.

Priča o optografiji zasnovana je na eksperimentima u Nemačkoj iz 1870. godine, kada je Franz Christian Boll, prilikom seciranja na zidovima mrežnjače krave, pronašao vidljivu ljubičastu mrlju, pigment kasnije naslovljen Rodopsin, koji je imao svetlosnu osetljivost blisku fotografskom filmu. Ubrzo po tom otkriću, njegov zemljak Wilhelm Kühne, profesor fiziiologije na Hajdelberg univerzitetu, preuzeo je Rodopsin da bi proizveo određen broj slika kod seciranih zečeva, a 1880. godine, putem hemijske reakcije, preuzeo je i zadržao - fiksirao prvi ljudski optogram.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r