T-HTnagrada@msu.hr2010
Izložba odabranih radova sa konkursa za T-HTnagradu@msu.hr2010 biće otvorena 24. februara u Muzejus avremene umetnosti u Zagrebu, a predstavlja radove 40 umetnika različitih generacija i umetničkog izraza. Imena pobednika, odnosno prva tri nagrađena dela i dobitnika nagrade publike, biće objavljeni za vreme trajanja izložbe. Tri najbolja rada naći će mesto u Zbirci T-HT-a, uz radove nagrađene prethodnih godina. Specifičnost izložbe iz godine u godinu su prezentacije zaokruženih projekata i prikazi radova izlaganih na samostalnim izložbama.
Izložba odabranih radova sa konkursa za T-HTnagradu@msu.hr2010 biće otvorena 24. februara u Muzejus avremene umetnosti u Zagrebu, a predstavlja radove 40 umetnika različitih generacija i umetničkog izraza.
Imena pobednika, odnosno prva tri nagrađena dela i dobitnika nagrade publike, biće objavljeni za vreme trajanja izložbe.
Tri najbolja rada naći će mesto u Zbirci T-HT-a, uz radove nagrađene prethodnih godina.
Specifičnost izložbe iz godine u godinu su prezentacije zaokruženih projekata i prikazi radova izlaganih na samostalnim izložbama.
Ove godine tako mogu se pogledati samostalne izložbe Sanje Bachrach Krištofić i Maria Krištofića, Ive Ćurić, Livia Rajha, Ane Sladetić, Gorana Škofića, Silvija Vujičića...
Na izložbi učestvuju i Milijana Babić, Rene Bachrach Krištofić, Željko Badurina, Tanja Deman, Sebastian Dračić, Ivan Fijolić, Vladimir Frelih, Ivan Ladislav Galeta, Stefan Haus, Helena Janečić, Ana Kadoić, Jagoda Kaloper, Zlatko Kopljar, Alem Korkut, Daniel Kovač, Iva Kovač, Denis Krašković, Elvis Krstulović, Nina Kurtela, Andrea Kustić, majorian 458, Božica Dea Matasić, Kata Mijatović, Dan Oki, Viktor Popović, Ante Rašić, Igor Ruf , Davor Sanvincenti, Ana Sladetić, Zlatan Vehabović i Damir Žižić.
Po pozivu učestvuju Viktor Popović, Nika Radić, Marijan Molnar, Tomo Savić Gecan i Nemanja Cvijanović.
Iako je izložba prepoznata u prvom redu kao izložba medijske umetnosti, takođe je moguće videti skulpture, slike, fotografije, crteže i kolaže, kao i izdvojiti pojedine bliske tematske celine.
Dok se neki umetnici dotiču svakodnevice i aktuelnih problema bespravne gradnje, urbanizma, socijalne i društvene politike, posleratnog nasleđa i korupcije, predstavljeni su i radovi koji proizvode začudne vizuelne i zvučne efekte upotrebom savremenih tehnologija, saopštio je MSU Zagreb.
Radove je odabralo međunarodni stručni žiri, koji čine direktorka MSU Zagreb Snježana Pintarić (predsednica), viša kustoskinja MSU Zagreb Nada Beroš (zamenica predsednice), direktorka Moderne galerije u Ljubljani Zdenka Badovinac, multimedijalni umetnik i direktor Gradskih galerija Osijek Ivan Faktor, istoričar umetnosti Branko Franceschi, multimedijalna umetnica Lala Raščić, te dekan na Yale School of Art u New Havenu Robert Storr.
Na konkurs za otkup radova savremene umetnosti T-HTnagrada@msu.hr, kako je ranije saopšteno, pristiglo je čak 260 radova.
Kao i proteklih godina, za tri najbolja rada predviđene su otkupne novčane nagrade u iznosu od 75.000 kuna za prvu, 70.000 za drugu i 65.000 kuna za treću nagradu. Takođe, osigurano je i 15.000 kuna za nagradu publike.
Prošle godine prvu otkupnu nagradu dobio je Igor Grubić za dvokanalnu videoinstalaciju “East Side Story”, kojom reprodukuje autentične TV snimke demonstracija 2001. godine u Beogradu i 2002. u Zagrebu zbog Parade ponosa (Gay Pride) i predstavlja umetničku intervenciju u obliku plesne koreografije na mestu protesta u Zagrebu.
Druga nagrada pripala je Marijanu Crtaliću za multimedijalnu instalaciju “Nevidljivi Sisak - Fenomen Željezara”, a treća Marku Tadiću za multimedijalni rad “I speak true things”.
Sajt MSU Zagreb je www.msu.hr
(SEEcult.org)