Suočavanje
Studenti druge godine doktorskih studija scenskog dizajna na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu predstaviće se 27. maja u Šok zadruzi izložbom “Suočavanje”, u okviru programa 62. Sterijinog pozorja.
“Suočavanje” čini šest autorskih iskaza: “Strašno je živeti u svetu koji nestaje” Marije Lipkovski Barna, “Subjekcija/Konture (o)sećanja” Darinke Mihajlović, “Sloboda slobodne volje?!” Sofije Mitrović, “Obesity - Obesi ti” Dragane Pilipović, “Ko te jebe, trpi!” Vladimira Savića i “Vidljivo ništa” Dejana Todorovića.
Pojedinačni autorski radovi iz oblasti scenskog dizajna objedinjeni su na izložbi u višemedijsku site specific prostornu instalaciju.
Kao polazište za umetničko istraživanje i uspostavljanje zajedničkog narativa ustanovljen je niz individualih tema inspirisanih bajkom “Olovni vojnik” Hansa Kristijana Andersena.
Pojedinačni umetnički izrazi, kako je navedeno u najavi, mogu biti okarakterisani i kao svedočenje o ličnom sukobljavanju sa temom koja je autentičan teret samog autora, sa krajnjim ciljem da se kroz buđenje osećaja o svakom od prikazanih suočavanja probudi novo osećanje kojim će se razviti svest o težini kolektivne borbe. Suočavanje se, ovde, pre svega odnosi na proces uspostavljanja novog stava prema ključnim odrednicama sopstvenog života, a utemeljenje pronalazi u intimnom pretresanju baš onih odluka, dilema, strahova i sećanja čiji je direktan uticaj inicirao potrebu za ovakvim suočavanjem.
Zajednički narativ nastao je kao rezultat procesa umetničkog istraživanja u kome su autori, paraleleno sa nastankom individualnih poetika, razvijali svest o kolektivnom poetskom iskazu. Sredstva upotrebljena u realizaciji rada razlikuju se u odnosu na poetičke ideje i namere svakog od autora, a forme radova uslovljene su prostornim karakterom galerije i izloga Šok zadruge.
Izložba je relizovana kao sintezni projekat studenata druge godine doktorskih umetničkih studija scenskog dizajna na FTN-u i ishod je rada na četiri nastavna predmeta: Nove prakse u dizajnu prostora, Nove prakse u dizajnu vremena, Nove prakse u dizajnu vizuelne slike i Nove prakse u dizajnu zvučne slike.
Kustoskinje su Tatjana Dadić Dinulović i Jelena Atanacković Jeličić, koja je i jedan od predmetnih nastavnika, uz Ivana Pravdića, Marka Lađušića i Zorana Maksimovića.
Izložba će biti otvorena do 2. juna.
(SEEcult.org)