Suđenje participaciji
Fenomen participacije u muzejima, uprkos mnogim ideološkim i praktičnim izazovima, najčešće se predstavlja kao pozitivna muzejska praksa, a u želji da ga ispitaju iz različitih perspektiva, Muzej istorije Jugoslavije (MIJ), Evropa Nostra Srbija i Share Fondacija organizuju 8. septembra simulaciju sudskog procesa tom fenomenu.
Da li je participacija jedini spas muzejskih institucija u saradnji i uključivanju pojedinaca i zajednica? Da li je rešenje za stvaranje slobodoumnih i kritičkih građana? Da li je preduslov, maska demokratije ili je samo šarena laža za efektivniju manipulaciju publikom? To su pitanja na koja će pokušati da odgovore učesnici “Suđenja participaciji u muzejima” koje će biti održano u 18 sati u MIJ, uz učešće dve grupe mladih stručnjaka različitih disciplina u ulozi “tužilaštva” i “odbrane”.
Organizatori ukazuju da je ideja participacije građana u političkim i javnim procesima poslednjih godina ne samo trend, već i imperativ kulturnih politika i muzeja. Profesionalne grupe, predstavnici vlasti, finansijeri i pojedinci koriste taj koncept kao isključivo pozitivnu muzejsku praksu, što ukazuje na nedostatak kritičkog promišljanja i aktivnog eksperimentisanja mogućnostima, prednostima ali i zamkama i rizicima participacije.
Učesnici tribine u MIJ izneće stoga stavove za i protiv participacije i na taj način argumentovati različita tumačenja i prakse: od participacije kao preduslova za emancipaciju građana, do participacije kao nove tiranije.
Izlaganja učesnika trebalo bi da podstaknu preispitivanje participacije iz pozicije muzeologije i muzejskih praksi, kulturnih politika, postkolonijalnih studija i studija razvoja, otvarajući različite perspektive i argumentujući suprotstavljene stavove.
Pored “sudija” iz struke, organizatori očekuju i od publike da učestvuje kao aktivna “porota”.
“Suđenje participaciji u muzejima” je poslednja aktivnost eksperimentalnog obrazovnog programa “Zauzmi stranu” koji sprovode MIJ, Evropa Nostra Srbija i Share Fondacija, a zamišljena je kao nova obrazovna platforma za istraživanja, promišljanja i debate na “vruće teme” muzejske etike i aktuelizaciju društvene odgovornosti domaćih institucija. Pokrenuta je sa željom da podstakne angažovanje mladih stručnjaka i osigura proaktivni pristup upravljanju muzejskim nasleđem.
Program objedinjuje interdisciplinarna predavanja, mentorski i grupni rad i istraživanja, a tema ovogodišnje škole “Granice participacije u muzejima” usmerena je ka preispitivanju ključnih ideja neophodnih za razvoj otvorenog, inkluzivnog i kritičkog muzeja.
(SEEcult.org)