Status Prirodnjačkog muzeja ostaje nepromenjen
Prirodnjački muzej u Beogradu ostaje republička ustanova kulture, a informacije da gubi taj status posle 125 godina postojanja ispostavile su se kao neistinite, nakon sastanka ministarke kulture i informisanja Srbije Maje Gojković i direktora Prirodnjačkog muzeja Milana Paunovića.
Ministarka Gojković, koja je i potpredsednica Vlade Srbije, razgovarala je 24. februara s direktorom Prirodnjačkog muzeja povodom, kako je navedeno u saopštenju, lažnih vesti koje su prethodnog dana plasirane, a vezane su za dalji status ove republičke ustanove kulture.
Na sastanku je istaknuto da je Nacrt zakona o muzejskoj delatnosti, koji će se uskoro naći pred Narodnom skupštinom Srbije, definisao između ostalog i status Prirodnjačkog muzeja, te da je iz teksta Nacrta zakona “potpuno jasno da je to republička ustanova kulture i da će i nakon usvajanja ovog zakona nastaviti da radi u ovakvom status”, navedeno je u saopštenju.
“Tako su na sastanku razjašnjene sve izmišljotine koje su juče provejavale u delu javnosti”, saopštilo je Ministarsto kulture i informisanja.
Galerija Prirodnjačkog muzeja na Malom Kalemegdanu
Ministarka i Paunović razgovarali su i o daljim planovima rada, posebno o planovima u vezi sa izgradnjom zgrade Prirodnjačkog muzeja. Ministarstvo kulture i informisanja opredelilo je za ovu godinu sredstva za raspisivanje konkursa za idejno rešenje za novu muzejsku zgradu, koja je previđena da bude na Novom Beogradu odlukom Skupštine grada Beograda.
Prirodnjački muzej saopštio je da je na sastanku sa ministarkom razmatrana konfuzija o statusu i kontinuitetu te ustanove, koja je, kako je navedeno, posledica “nedostatka komunikacije i nesporazuma na osnovu nezvaničnih informacija i glasina”.
“Ministarstvo kulture i informisanja nema, niti je imalo nameru menjanja statusa Prirodnjačkog muzeja u Beogradu, republičke ustanove culture”, navedeno je u saopštenju Prirodnjačkog muzeja, koji je konstatovao i da ostaje je akter svih relevantnih zakonskih propisa iz oblasti kulture, uključujući i budući Zakon o muzejskoj delatnosti, čiji je nacrt nedavno razmatran.
Direktor Prirodnjačkog muzeja dr Milan Paunović zahvalio je u saopštenju na podršci i istovremeno se izvinio zbog “nastalih turbulentnih zbivanja građanima Srbije, akademskoj javnosti, institucijama i pojedincima, naročito Ministarstvu kulture i informisanja i potpredsedniku Vlade i ministru kulture gospođi Maji Gojković”.
Nakon razrešenja nesporazuma, kako je navedeno, vođen je konstruktivan razgovor o aktuelnim i hroničnim problemima smeštaja Prirodnjačkog muzeja u Beogradu, kao i o daljim planovima za rad i razvoj te stare srpske institucije kulture.
Rukovodstvo Prirodnjačkog muzeja pozvalo je ninistarku kulture da ostvari ranije najavljenu posetu i detaljno se upozna sa procesom rada, vrednom i bogatom kulturnom baštinom iz prirode koja se tu čuva i proučava, kao i budućim planovima i novoj zgradi.
Povodom prvobitnog, dramatično intoniranog saopštenja Prirodnjačkog muzeja, koje je izazvalo burne reakcije u javnosti, pokrenuta je i onlajn peticija na inicijativu Skupštine slobodne Srbije, koju je potpisalo za nešto više od jednog dana čak 16.656 građana.
Predstavnici Skupštine slobodne Srbije održali su 24. februara i skup podrške ispred zgrade Prirodnjačkog muzeja.
Uoči saopštenja o razrešenju nesporazuma, oglasila se i Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti – MASA, koja je izrazila podršku Prirodnjačkom muzeju kao instituciji od nacionalnog značaja i njenim zaposlenima u borbi za očuvanje samostalnosti. MASA je pozvala bila i sve akademske institucije i građane da podrže Prirodnjački muzej zbog pretnje da će, kako je prvobitno navedeno iz tog muzeja, postati filijala Zavoda za zaštitu prirode Srbije, ustanove koju je sam i osnovao 1948. godine.
“Beograd postaje grad spomenika i fontana, a parkovi i muzeji se povlače pred neobuzdanom gradnjom koja se najčešće vodi isključivo materijalnim interesima moćnika. Srbija se guši u nekontrolisanom zagađenju, ugrožavaju se izvori pijaće vode, rečice i potoci presušuju pred kapitalom uz blagoslov države, ali u ovoj zemlji je izgleda najveći problem Prirodnjački muzej s ogromnom izložbenom kolekcijom koji će novom nepromišljenošću Ministarstva kulture izgubiti status samostalnog muzeja”, navela je MASA u saopštenju.
*Foto: Prirodnjački muzej, naslovna fotografija zgrade u Njegoševoj: B. Ivančević
(SEEcult.org)