Šta to slika skriva?
Spomen-zbirka Pavla Beljanskog u Novom Sadu predstavlja 23. decembra radove polaznika ovogodišnje Dečje likovne radionice, održane pod sloganom “Šta to slika skriva?” Interaktivni edukativni program pružio je deci predškolskog uzrasta informacije o “stvarnim likovima” sa umetničkih dela iz Kolekcije Beljanskog.
Spomen-zbirka Pavla Beljanskog u Novom Sadu predstavlja 23. decembra radove polaznika ovogodišnje Dečje likovne radionice, održane pod sloganom “Šta to slika skriva?”
Interaktivni edukativni program pružio je deci predškolskog uzrasta informacije o “stvarnim likovima” sa umetničkih dela iz Kolekcije Beljanskog.
Učesnicima je predstavljeno pet dela poznatih autora koja skrivaju neku poznatu ličnost: “Ksenija Atanasijević” (1912) Nadežde Petrović, “Figura” (1927) Petra Dobrovića, “Devojka sa knjigom” (1929) Jovana Bijelića, “Ćira Falcione” (1944) Milana Konjovića i “Mali Milan” (1951) Nedeljka Gvozdenovića.
Dosadašnji metod rada ustupio je mesto novom programu “Kustos u vrtiću”, a akcenat je stavljen na aktivno učenje unutar matičnih ustanova.
Kroz razne didaktičke igre, poput slaganja pazli po motivima umetničkih dela, pitalica i video prezentacija, obogaćenih dokumentarnom muzejskom građom, deci je predstavljena jedna epoha, moda, kao i socijalno okruženje u kojem su “ličnosti” živele i stvarale. Time im je pružen nov prostor za istraživanje, promišljanje i povezivanje ponuđenih informacija.
Prema navodima Spomen-zbirke Beljanskog, iskustva u svetu su pokazala da novi pristup muzejskom radu, na granici učenja i zabave, ima svoje prednosti u razvoju ličnosti sposobnih za logičko i samostalno zaključivanje, za sticanje širokog i slobodnog obrazovanja. Ideja Likovne radionice i sličnih programa je stoga da se istakne značaj muzeja i ukaže na ulogu koju on ima u očuvanju nacionalne baštine.
Praktičan deo radionice realizovan je u galerijskom prostoru Spomen-zbike, gde su mališani pred izloženim delima iz Kolekcije Beljanskog, kroz nastale skice (voštane boje, pasteli, flomasteri), dali svoje viđenje o antologijskim delima savremene srpske umetnosti prve polovine XX veka.
U programu je učestvovalo je deset vrtića PU “Radosno detnjstvo” i više od 250 mališana iz raznih delova Novog Sada.
Projekat je uspešno realizovan zahvaljujući dobroj koordinaciji vaspitača, stručnog tima Likovne radionice PU “Radosno detinjstvo” (Dragan Jajić, Jelena Tišma, Viktorija Čikoš, Dušan Bašara) i autorke projekta Milice Orlović-Čobanov, kustosa-pedagoga Spomen-zbirke Pavla Beljanskog.
Izložbu dečijih radova otvoriće naslednik Pavla Beljanskog gospodin Milan Isaković, jedan od “stvarnih likova” sa umetničkih dela iz Kolekcije. Tom prilikom će “Mali Milan” posetiocima preneti utiske o detinjstvu provedenom u porodičnom domu Pavla Beljanskog u Beogradu, kao i o susretima sa slikarem Gvozdenovićem.
Sponzor otvaranja izložbe je Zanatska radionica za proizvodnju bombona iz Čuruga “Bombonica”.
Izložba će biti otvorena do kraja februara 2011.
Sajt Spomen-zbirke Beljanskog je www.pavle-beljanski.museum
*Foto: Rad iz vrtića "Plavi zec"
(SEEcult.org)