Šta nas (ne)povezuje?
Međunarodna konferencija “(Grafički) dizajner: Autor ili univerzalni vojnik” posvećena je u petom izdanju temi “Veza”, koju će od 22. do 25. marta u Beogradu ispitati kroz predavanja, radionice i izložbe, u pokušaju da odgovori na pitanje da li smo danas, kada smo hiperlinkovani, digitalno konektovani, ofejsbučeni i lajkovani, zaista i povezani ili smo – kao autori i kao globalno dezorijentisani pojedinci, zatvoreni u svoje male, izolovane svetove.
U zbunjujućem post-poretku koji veliča individualnost, dok istovremeno apsorbuje sve kritičke akcije i rasplinjuje bunt, jesmo li u stanju da gledamo šire od svog studija, svoje učionice, ateljea – svoje male kutije? Saterani u singularne tačke, umemo li da gradimo nove mreže i bolje zajednice? Imamo li pameti i hrabrosti da se istinski povezujemo – oči u oči? To su neka od pitanja na koja će pokušati da odgovori peta konfernecija “Vojnik” koja će biti otvorena 22. marta u Marsh Open Space-u projekcijom filma “Design is One: The Vignellis” autorskog para Keti Bru (Kathy Brew) i Roberta Gvere (Guerra) o životnoj vezi legendarnog dizajnerskog para Lele i Masima Vinjelija (Lella i Massimo Vignelli).
Prvi dan konferencije biće i u znaku “ping-pong” razgovora s publikom koji će predvoditi grafički dizajner Borut Vild iz Beograda, grafički dizajner, publicista i prevodilac Dejan Kršić iz Zagreba i kustos, pisac i kritičar Marko Golub, takođe iz Zagreba.
Program konferencije obuhvata 23. i 24. marta u Dvorani Kulturnog centra Beograda predavanja teoretičara, kustosa, umetnika i dizajnera, među kojima su najavljeni Jovan Čekić, Marko Golub, Miloš Tomić, Teyosh, Dušan Petričić, Fluid dizajn forum, Plan D, te Marija Juza i Bernarda Cesar, studio Metaklinika, Bratislav Milenković i Sandra Kasenar.
Konferenciju će najaviti izložba “Jugoslovenski neoavangardni časopisi 1960-1990” autorke Ane Radovanović, koja će 21. marta biti otvorena u galeriji Pro3or.
Za 23. mart u Ostavinskoj galeriji kulturnog centra Magacin u Kraljevića Marka najavljeno je otvaranje izložbe “Participacija, igonografika uživo”, koja je posvećena fenomenu big data, ogromnim bazama podataka kompanija kao što su Google, YouTube, Facebook… koje stavljaju korisnike u mrežu, a zapravo ih ne umrežavaju i ne povezuju.
Završna izložba “Menjaža” najavljena je za zatvaranje konferencije “Vojnik” 25. marta u Kulturnom centru Grad, kao prilika za aktivno učešće, upoznavanje, komunikaciju, prezentaciju i razmenu radova, ali i platforma za dodatno povezivanje i kreativnu razmenu svih učesnika u projektu.
Sve tri izložbe, iako različitog koncepta, preispituju pojam veze – bilo da su to istorijske veze autora, kao na izložbi jugoslovenskih avangardnih časopisa, ili pak nove veze koje se stvaraju na samoj konferenciji, putem interakcije učesnika (izložbe Infografika uživo i Menjaža).
Međunarodna konferencija “Vojnik” prevashodno je namenjena studentima umetničkih i fakulteta za dizajn iz regiona, ali i mladim profesionalcima i široj publici.
Program obuhvata i sedam radionica koje će na Fakultetu za medije i komunikacije (FKM) voditi Slavimir Stojanović, koji je i autor vizuelnog identiteta konferencije, Miloš Tomić, Mane Radmanović, Slobodan Jovanović Coba, Dario Dević, Damir Bralić i Lana Grahek, te Uroš Krčadinac.
Autor projekta međunarodne konferencije “Vojnik” je nevladina organizacija Blokovi, a realizuje se u saradnji sa Erste bankom Srbija, Kulturnim centrom Beograda, FKM-om, Hrvatskim dizajnerskim društvom, galerijom Pro3or, Ostavinskom galerijom, KC Grad, Marsh Open space-om, Novom Iskrom, štamparijama Publikum i Printshop i portalom Designed.rs.
Sajt konferencije je vojnik.net, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u prilogu (pdf)
(SEEcult.org)