Srušeno Narodno pozorište u Tirani, nastavak protesta
Narodno pozorište u Tirani srušeno je 17. maja u ranim jutarnjim satima po nalogu albanske vlade, uprkos dvogodišnjim protestima i apelima, kao i procesu pred Ustavnim sudom koji je pokrenuo predsednik Ilir Meta, koji je potez premijera Edija Rame ocenio kao “kriminal”. Uz jako prisustvo policije, bageri su sravnili zgradu Narodnog pozorišta, što su osudili i Delegacija Evropske komisije u Albaniji, opozicione stranke, kao i brojne ličnosti kulturnog i javnog života i aktivisti, koji su nastavili protest i najavili nove.
Na stotine građana i pristalica opozicije okupilo se bilo u centru Tirane, protestujući zbog rušenja zgrade nacionalnog teatra, koje je počelo oko 4.30 sati ujutro. Prema navodima albanskih medija, nekoliko desetina pristalica opozicije, među kojima su bili i pojedini umetnici i supruga predsednika Mete i liderka Pokreta socijalista za integracije Monika Krijemadi, privedeno je nakon sukoba sa policijom, koju su gađali flašama vode.
Narodno pozorište u Tirani, foto: Evropa Nostra
Scena rušenja Narodnog pozorišta, snimljena sa zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova, izazvala je snažan revolt i na društvenim mrežama.
Opozicija je najavila proteste širom zemlje, a demonstrantima koji su ostali na licu mesta, iako je zbog pandemije korona virusa zabranjeno javno okupljanje, pridružio se tokom popodneva i jedan od opozicionih lidera Lulzim Basha. On je pozvao građane da smene premijera Edija Ramu i istakao da je protest sedenjem ispred srušene zgrade Narodnog pozorišta predstavlja početak zajednickog plana svih opozicionih partija.
Nedaleko od srušenog teatra građani su tokom kasnog popodneva zapalili sveće.
Predsednik Ilir Meta nazvao je rušenje Narodnog pozorišta “ustavnim, pravnim i moralnim zločinom koji se ne može amnestirati”, a kritikovao je i nasilje policije prema umetnicima i novinarima. Meta je u objavi na Fejsbuku nazvao vladajuću većinu i samu Vladu “mafijaškim” režimom.
The demolition of the National Theatre came at a time when we called for dialogue between authorities and civil society before an irreversible decision is taken. We regret that this call has not been followed up by the relevant national and local institutions. 1/2
— EU in Albania (@EUinAlbania) May 17, 2020
Organizacija Evropa Nostra, koja je nedavno uvrstila zgradu Narodnog pozorišta u Tirani među sedam najugroženijih lokaliteta kulturnog nasleđa Evrope u 2020. godini, saopštila je da je ovo “tužan dan” kako za baštinu Albanije, tako i Evrope. Podvukavši da je reč o ilegalnom rušenju, Evropa Nostra konstatovala je i da je ovo “tužan dan za demokratiju i vladavinu prava u Albaniji i Evropi”. Posebno je osuđeno privođenje umetnika i aktivista koji su protestovali zbog rušenja Narodnog pozorišta, koje su podigli italijanski okupatori na početku Drugog svetskog rata, a bilo je jedan od najvažnijih centara izvođačkih umetnosti i kulture uopšte u Albaniji.
Sad day for #CulturalHeritage in Albania & Europe.
Sad day for #Democracy & #RuleofLaw in Albania & Europe.
Early this morning, Albanian authorities arrested #civilsociety activists & started demolition of protected #NationalTheater in #Tirana#7MostEndangered #NotOurEurope pic.twitter.com/MPaex9YUEW
— Europa Nostra (@europanostra) May 17, 2020
Borba za opstanak zgrade Narodnog pozorišta, odnosno njenu rekonstrukciju, najduža je kontinuirana protestna akcija u Albaniji u novijoj istoriji. Rušenju je prethodila i višemesečna pravna bitka premijera Rame i predsednika Mete, koji se usprotivio planu o javno-privatnom partnerstvu izgradnje luksuznog hotelsko-stambenog kompleksa u okviru kojeg bi bila i manja zgrada teatra.
Meta je u julu 2018. godine odbio da potpiše poseban zakon koji je trebalo da omogući realizaciju Raminog plana, ali je ipak usvojen u julu 2019. zahvaljujući većini koju imaju u parlamentu premijerovi socijalisti. Predsednik je potom pokrenuo postupak ocene ustavnosti tog zakona, ali se Ustavni sud još nije izjasnio zbog krnjeg sastava. Uprkos tome, Vlada Albanije je 8. maja iznenada odlučila da vlasništvo nad Narodnim pozorištem i okolnim zemljištem prenese sa Ministarstva kulture na gradske vlasti Tirane.
Foto: Evropa Nostra
Vlada je prvobitno navodila da će sredstva za "razvoj" lokacije Narodnog pozorišta obezbediti treća strana, jer ih država nema.
Premijer Rama, bivši gradonačelnik Tirane i vizuelni umetnik, i sadašnji gradonačelnik Erion Veliaj, pokušavali su da razviju projekat na bazi javno-privatnog partnerstva, pri čemu bi privatni preduzetnik, koji bi dobio vredno zemljište, bio u obavezi da izgradi i novi, manji teatar. Iz tog razloga je i usvojen lex specialis, koji omogućava transfer zemljišta u javnom vlasništvu privatnoj firmi Fusha shpk, a naišao je na oštre kritike i građana i Evropske komisije. Gradske vlasti Tirane su, međutim, bezuspešno vodile pregovore sa trećom stranom do februara ove godine, nakon čega je gradonačelnik Tirane saopštio da je tender propao i da će izgradnja pozorišta ipak biti finansirana iz javnih fondova. To je najavljeno nakon pomoći od milijardu evra, koliko je Albanija dobila za saniranje posledica serije prošlogodišnjih zemljotresa.
Prema navodima opozicije, prebacivanje vlasništva nad zgradom Narodnog pozorišta i njenim okruženjem na gradske vlasti omogućava zloiupotrebu javnog dobra u interesu privatnih komercijalnih projekata.
Gradska vlada Tirane donela je 14. maja odluku o rušenju Narodnog pozorišta, nakon čega su aktivisti i pristalice opozicije najavili da će je sprečiti.
Građani već dve godine svakodnevno brane Narodno pozorište od rušenja. Okupljaju se svake večeri, drže govore, izvode se performansi… Aktivisti koji se zauzimaju za očuvanje pozorišne zgrade zaslužni su i za prikupljanje i distribucije tona humanitarne pomoći, nakon zemljotresa.
Među učesnicima protesta bili su prošle jeseni i beogradski umetnici Vladan Jeremić i Rena Raedle, koji su deo svog rada sa drugog izdanja “Performativne izložbe” u Tirani, u organizaciji Tirana Art Laba, ponudili demonstrantima kako bi ih iskoristili kao barikade. Kocke sa crtežima dvoje umetnika završile su kasnije kao kutije za humanitarnu pomoć u vreme zemljotresa.
Foto: Adela Demetja
Foto: Rädle & Jeremić
Policija je tokom dvogodišnjih protesta više puta pokušavala da odstrani demonstrante, što je povremeno dovodilo do oštrih sukoba.
Iako je i Delegacija EU u Tirani apelovala na smirivanje strasti, premijer je na kritike odgovorio tvrdnjom da su protivnici njegovog plana ljudi koji “ne vole razvoj”, a gradonačelnik Veliaj je isticao da je to unutrašnje pitanje i da Brisel ne bi trebalo da sluša “histeriju bučne manjine”.
Gradonačelnik je nakon rušenja izjavio da je Građevinski institut okarakterisao staru zgradu Narodnog pozorišta kao "opasnu", a negirao je da to zdanje ima status spomenika kulture i da je na listi zaštićene baštine. Veliaj je rekao albanskim medijima i da mu je odluka o rušenju Narodno pozorišta bila "jedna od najtežih u životu", ali da veruje da je to "ispravna stvar".
Albanska alijansa za teatar optužila je gradonačelnika za kriminal i poručila da će sa saradnicima završiti u zatvoru, umesto pto drži lekcije o pravdi, demokratiji i "pametnim gradovima".
If there is any doubt, @erionveliaj is a crook & a criminal.
His local and foreign enablers are crooks & criminals.
They -yes, all of them- will spend the rest of their days in prison, and not lecturing us about justice, democracy & "smart cities".
Take notes Gigi and Ms. Kim pic.twitter.com/sQ8baKyhYZ
— AlbanianAllianceForTheatre (@ALLforTheatre) May 17, 2020
Ambasade Velike Britanije i Švedske izrazile su zabrinutost zbog nedostatka dijaloga vlasti i opozicije uoči rušenja Narodnog pozorišta, a nemački ambasador u Tirani Peter Zingraf naveo je da ne razume odluku vlasti da to učine na takav način, i to u vreme vanrednog stanja povodom pandemije korona virusa, kada je dijalog vlasti i civilnog društva, kao i transparentnost akcija Vlade, posebno važan. Zingraf je u saopštenju na Fejsbuk strani nemačke ambasade izrazio posebnu zabrinutost zbog mogućnosti širenja korona virusa, a sve strane u sukobu pozvao je na dijalog i uzdržanost.
I kosovski premijer Albin Kurti reagovao je povodom rušenja Narodnog pozorišta, pohvalivši učesnike protesta i osudivši potez vlasti. Prema njegovoj oceni na Fejsbuku, pravi razlog za tu akciju su "privremeni interesi povezani sa benefitima nekolicine".
Pozorišni umetnici u Prištini izrazili su tokom popodneva solidarnost sa kolegama u Tirani, održavši simboličan protest ispred prištinskog Narodnog pozorišta pod sloganom “Ja sam pozorište” (#MeTeatrin).
*Naslovna fotografija: Fb Alijansa za Narodno pozorište
(SEEcult.org)