• Search form

08.07.2009 | 16:45

Srpski Who is who

Sabrane biografije više od 5.000 ličnosti koje značajno doprinose oblikovanju života u Srbiji i njenoj medjunarodnoj afirmaciji naći će se u leksikonu “Srpski Who is who 2009”, koji do kraja godine planira da objavi Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, u saradnji sa Medijskom dokumentacijom Ebart i stručnjacima različitih profila okupljenih u Stručnom odboru tog izdanja.

Srpski Who is who

Sabrane biografije više od 5.000 ličnosti koje značajno doprinose oblikovanju života u Srbiji i njenoj medjunarodnoj afirmaciji naći će se u leksikonu “Srpski Who is who 2009”, koji do kraja godine planira da objavi Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, u saradnji sa Medijskom dokumentacijom Ebart i stručnjacima različitih profila okupljenih u Stručnom odboru tog izdanja.

Ličnosti su izabrane na osnovu pozicione moći, učestalosti pojavljivanja u medijima tokom 2008. i 2009. godine, kao i na osnovu procene Stručnog odbora, koji čine profesori Univerziteta u Beogradu Žarko Trebješanin, Vladimir Vuletić, Ivan Vuković i Slobodan Marković, doktor Zoran Ćosić iz KBC “Dragiša Mišović”, direktor Medijske dokumentacije Ebart Velimir Ćurgus Kazimir, novinar i književnik Nenad Novak Stefanović, kao i članovi Srpske akademije nauka i umetnosti Nikola Hajdin, Nikola Tasić i Dimitrije Stefanović.

Lični doprinos odredjenoj oblasti društvenog života ili javna funkcija koju ličnost obavlja glavni su kriterijumi za ulazak u leksikon, rečeno je 8. jula na konferenciji za novinare.

U izboru neće biti ograničenja u pogledu starosti, pola, nacionalnosti, religijske pripadnosti ili državljanstva, a zajedničko svim ličnostima će morati da bude da u trenutku prikupljanja podataka, tokom leta 2009, žive na teritoriji Srbije.

Osnovna funkcija Leksikona je kulturološka i naslanja se na stvarnu potrebu za takvim podacima u savremenom društvu, istakao je odgovorni urednik Zavoda za Udžbenike Slobodan Marković.

Član Stručnog odbora Vladimir Vuletić rekao je da je ideja da se tim izdanjem afirmišu i poželjne društvene vrednosti i “ličnosti koje svojim intelektom i pregalaštvom doprinose da živimo bolje”, te da zbog toga u Leksikonu neće biti osoba koje su pravosnažno osudjene za krivična dela, koje se nalaze na poternicama i pod istragom su ili se nalaze u “Beloj knjizi” Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije.

Pod istaknutim ličnostima koje će imati svoje mesto u Leksikonu na osnovu pozicione moći, kako je objasnio, podrazumevaju se osobe koje zauzimaju najvažnije pozicije u društvenom, ekonomskom i kulturnom životu Srbije - na istaknutim državnim i političkim funkcijama na svim nivoima vlasti od republike do opština, u privrednom životu, kao i iz oblasti kulture, odnosno umetnosti, medija, verskih organizacija, sa estrade i drugih.

Na osnovu Ebartove analize učestalosti pojavljivanja u štampi, biće odabran deo ličnosti za Leksikon iz oblasti privrede, estrade, nevladinog sektora, književnosti i sporta, u skladu sa takozvanom frekvencijskom analizom zasnovanom na učestalnosti pojavljivanja u medijima, koja se prvi put koristi u Srbiji u izradi leksikona te vrste.

Velimir Ćurgus Kazimir istakao je da će Ebartova analiza novinskih članaka iz srpske štampe iz 2008. i 2009. godine pokazati koje osobe se najčešće pojavljuju u medijima, pa će se u Leksikou naći najpoznatije ličnosti sa estrade i iz sporta o kojima mediji najviše izveštavaju.

U dodatku Leksikonu biće predstavljen i statistički presek savremenih elita Srbije, na osnovu ukrštanja podataka o ličnostima i njihovim porodicama. Ta analiza trebalo bi da pokaže kakva je pokretljivost elita, odnosno da li je Srbija otvoreno društvo u kojem se elite smenjuju ili zatvoreno, gde se samoreprodukuju.

Za autentičnost podataka biće odgovorne osobe koje će se naći u Leksikonu, budući da same popunjavaju upitnike koje je Zavod već poslao na hiljadu adresa, a do kraja leta namerava da pošalje svih pet do šest hiljada. Očekuje se da će podaci biti objedinjeni do kraja septembra, a da će Leksikon izaći do kraja godine u tvrdom i broširanom izdanju.

U slučaju da se veći broj ličnosti izjasni o nacionalnoj pripadnosti, a da to nije srpska, Zavod planira da izda dodatak Leksikonu, u kojem će biografije tih ličnosti biti štampane na njihovim maternjim jezicima.

Iako na ovim prostorima postoji 80-godišnja tradicija izdavanja takvih leksikona, ovo će biti prvi te vrste posle izdanja Stjepana Mimice iz 1996. godine “Ko je ko u Srbiji”, a Zavod je najavio da će na dve godine štampati dopunjena i izmenjena izdanja.

Članovi redakcije, pored Slobodana Markovića, su Vladimir Gajić, Dejana Ocić, Nebojša Berec i Andrea Tošović, a uz Vladimira Vuletića s Filozoskog fakulteta, stručni konsultant je i profesor Fakulteta političkih nauka Vukašin Pavlović.

Foto: Medija centar

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.