Sređivanje stanja u ULUS-u
Novi Upravni odbor Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS) saopštio je da je započeo rešavanje nagomilanih problema, a s obzirom da zvanična primopredaja dužnosti nije obavljena, činjenično stanje utvrđeno je putem popisa i intervjua sa članovima radne zajednice.
Novi UO je, nakon preuzimanja upravljanja ULUS-om, na osnovu rešenja Agencije za privredne registre, konstatovao “ogromna dugovanja u pogledu plata zaposlenih, kao i druge neizmirene obaveze koje višestruko premašuju ostvarene prihode”.
Zaključeno je da ULUS mora hitno pristupiti racionalizaciji poslovanja i svoje obaveze u pogledu rashoda uskladiti sa realno ostvarivim prihodima, navedeno je u saopštenju, uz napomenu da je veliki problem u utvrđivanju činjenica predstavljala nesređena i nepotpuna dokumentacija o finansijskim obavezama (ugovori, odluke i slično).
Svi uočeni nedostaci i nepravilnosti, kako je navedeno, sankcionišu se u saradnji sa organizacijom Transparentnost Srbija, koja se bavi borbom protiv korupcije.
Radi rešavanja prioritetnih problema, UO ULUS-a formirao je radne timove za pojedine oblasti delovanja (finansijsko i pravno poslovanje, javnost rada i informisanje, ateljei, infrastruktura, statutarna problematika, samostalni umetnici i uplata doprinosa, programska aktivnost i programski savet, međunarodna saradnja…).
Ostvarena je i saradnja sa Sekretarijatom za kulturu Beograda i dogovorene aktivnosti u vezi sa razrešenjem zastoja u raspodeli umetničkih ateljea. Planirano je i razmatranje drugih bitnih tema koje povezuju ULUS sa Sekretarijatom za kulturu (finansiranje Udruženja, plaćanje doprinosa samostalnim umetnicima, problemi infrastrukture kojom raspolaže ULUS).
Sa Ministarstvom kulture razgovaraće se o problemu refundiranja sredstava utrošenih za realizaciju projekata za koje su odobrena sufinasirajuća sredstva.
U saradnji sa Agencijom za borbu protiv korupcije, kako je saopšteno, uspostavljaju se preventivne mere u borbi protiv korupcije i kriminala, čime se obezbeđuje integritet i zakonit rad kompletne strukture ULUS-a. Sva zapostavljena pitanja koja se tiču interesa članova tog udruženja prioritetna su za rešavanje i otvaraju se u komunikaciji sa nadležnim gradskim i republičkim institucijama, navela je nova uprava, koja je ovih dana uspostavila i kontrolu nad dva sajta ULUS-a, koji su arhivirani, a otvoren je novi na adresi www.ulus.rs
Takođe, UO i Programski savet ULUS-a doneli su odluku da produže (do 15. oktobra) i prošire objavljeni konkurs za 2014. godinu, sa izmenama u programskoj politici i povećanju broja izlagačkih prostora kojima ULUS raspolaže.
Konkurs je raspisan za tri galerije Umetničkog paviljona “Cvijeta Zuzorić” na Kalemegdanu - galeriju u prostoru bivseg Kluba, koja je namenjena projektima manjeg formata, zatim za galeriju “Cvijeta”, koja je namenjena projektima većeg formata savremene umetnosti i istorije moderne umetnosti, te za galeriju privremeno nazvanu Forum, namenjenu projektima izvedenim u tradicionalnim likovnim tehnikama.
Programski savet ULUS-a čine četiri člana tog udruženja (Slobodanka Stupar, Mihael Milunović, Nataša Ivanić, Edvina Romanović) i jedan istoričar umetnosti izabran na predlog AICA (Stevan Vuković).
ULUS je krajem jula dobilo novu upravu, nakon višemesečnog previranja i rasprava dve sukobljene strane.
Novo rukovodstvo ULUS-a, na čijem je čelu Mirjana Denkov-Mraović, čine i Vladimir Ristivojević, Sonja Kostić, Nikola Radić, Dragoljub Jovičić, Ilija Ilić i Milivoje Novković.
(SEEcult.org)