Somborska Nora u Ateljeu
Somborsko Narodno pozorište gostuje 29. aprila u Ateljeu 212 predstavom “Nora” (Lutkina kuća) norveškog pisca Henrika Ibzena, u režiji Predraga Štrpca, što će biti beogradska premijera tog komada. Reč je o jednoj od najpoznatijih Ibzenovih drama, priči i mladom uspešnom bračnom paru koji naizgled živi savršenim životom. No, kada se “zagrebe” ispod površine, otkriva se da je njihov brak daleko od idealnog.
Somborsko Narodno pozorište gostuje 29. aprila u Ateljeu 212 predstavom “Nora” (Lutkina kuća) norveškog pisca Henrika Ibzena, u režiji Predraga Štrpca, što će biti beogradska premijera tog komada.
Reč je o jednoj od najpoznatijih Ibzenovih drama, priči i mladom uspešnom bračnom paru koji naizgled živi savršenim životom. No, kada se “zagrebe” ispod površine, otkriva se da je njihov brak daleko od idealnog.
Iako napisana u 19. veku, “Nora” je priča o emancipaciji žene i slobodi svakog pojedinca, postavljajući pitanja da li smo u stanju slediti svoje želje i intimne impulse i suprotstaviti se okolini, tradiciji i društvenim konvencijama.
“Rođenjem nam biva data slobodna volja - najveća sloboda i najveće breme za ceo život. Pred svakim ljudskim bićem ponaosob leži izbor, opet po principu slobodne volje: hoće li izabrati da uvek neko drugi odlučuje za njega ili će to sam uraditi. Ako izabere ovo drugo, otvara put svoje lične slobode. A biti slobodan je najveći okov života", naveo je reditelj Štrbac o tom delu.
U predstavi igraju Ivana V. Jovanović, Saša Torlaković, Bogomir Djordjević, Tatjana Šanta Torlaković, Srdjan Aleksić i Ksenija Marić Djordjević.
Ibzen (1828-1906) je pisac čije drame predstavljaju veliki doprinos, kako norveškoj, tako i svetskoj književnosti. Smatra se osnivačem norveške drame. Tvrdoglav i nedruštven po prirodi, živeo je u stalnoj pobuni protiv uskogrudosti svoje sredine, kao i svog vremena.
Njegov rad imao je velik uticaj na modernu dramu. Kao pisac priznat je u celom svetu, a njegove drame i dalje se izvode u pozorištima širom sveta.
Drama “Nora lutkina kuća” plod je njegove realistične faze u kojoj je bio inspirisan svakodnevnicom norveškog građanskog društva kasnog 19.veka. Tim delom je postigao prvi veliki pozorišni uspeh, ali i snažno uzdrmao tadašnje društvene strukture.
Sajt Ateljea 212 je www.atelje212.rs, a Narodnog pozorišta Sombor www.npozoristeso.co.rs
(SEEcult.org)