• Search form

18.06.2015 | 10:38

Solidarnost

Solidarnost

Izložba “Solidarnost” biće otvorena 19. juna u Uličnoj galeriji u Beogradu, a deo je programa kojim Liceulice obeležava petogodišnjicu, podsećajući javnost na važnost neprestane i sveobuhvatne borbe za bolje društvo.

Izložba je nastavak programa “Iz dobrih razloga”, koji je Liceulice pokrenulo pre dve godine sa idejom stvaranja zajednice posvećene angažovanim vizuelnim komunikacijama i promociji glasnog razgovora o društvenim temama o kojima većina radije bira da ćuti.

Ističući da je solidarnost ravnopravnost, Liceulice ukazuje da se ta reč koristi da bi se označila socijalna kohezija i spremnost da se pruži podrška, pokaže empatija, te da se podele uspesi i neuspesi unutar grupe.

“Solidarnost stoji nasuprot moći, nejednakosti, samovolji i ličnim interesima, nasuprot opšteg dobra. Međutim, da li solidarnost postoji i u kojoj je meri prisutna u svakodnevici našeg društva? Živimo u svetu u kome nas logika vladajuće paradigme uvek svodi na puke atomizovane individue, terajući nas da zaboravimo solidarnost koja bi trebalo da bude osnova svakog društva – osnova koja bi nam pomogla u oblikovanju boljeg sveta. Ona je svakodnevica dobrih navika i poverenje u odnose. Da li je uopšte potrebno podsećati na značaj koji solidarnost - ta svakodnevica dobrih navika i to poverenje u međusobne odnose - ima za zdravlje jednog društva? Mi mislimo da treba. Pogotovo danas i ovde”, poručuje Liceulice, koje je sa tim pitanjem suočilo i 12 umetnika i umetnika programa “Iz dobrih razloga”.

      Aleksandar Saša Škorić

Ilustrujući poznate citate, pesme i izjave na temu solidarnosti, umetnici su dali priliku i drugima da se podsete na vrednost i značaj međusobnog razumevanja.

Učestvovali su: Ivana Radić, Bruka Notes, Daniel Kovač, Igor Milanović, Jana Vuković, Tanja Stevanović, Aleksandar Saša Škorić, Žolt Kovač, Pavao Kuharić, Nemanja Obradović, Vanja Vikalo Linnch i Andrea Boroš.

Na izložbi u Uličnoj galeriji biće predstavljeni i radovi koji su na istu temu nastali na radionici održanoj na Fakultetu za medije i komunikacije, namenjenoj studentima i njihovom učenju o važnosti primene društveno odgovornog dizajna.

Učestvovali su: Jana Vuković, Nikola Rajić, Ines Glavaš, Jefimija Kocić, Miljan Ristić, Miloš Nikolić, Tijana Novčić, Anja Plovanić, Jovan Pavlović, Nevena Bošković i Tijana Nikolić.


    Vanja Vikalo Linnch

Posle otvaranja izložbe, u Uličnoj galeriji će biti održana i projekcija kratkih filmova koji se bave beskućništvom ili su ih snimali beskućnici, a organizovana je u saradnji sa Takoe kinom.

Liceulice je organizacija koja od 2010. godine realizuje dugoročne programe direktne podrške marginalizovanim grupama kako bi im se omogućila veća ekonomska i socijalna uključenost.

Program organizacije Liceulice se realizuje kroz više aktivnosti, a najpoznatija je izdavanje istoimenog uličnog magazina i njegova distribucija kroz mrežu prodavaca/korisnika, pripadnika marginalizovanih grupa, koji zarađuju 50 procenata od svakog prodatog primerka.

Magazin “Liceulice” posvećen je unapređenju civilnog društva kao i temama iz oblasti: filantropije, ekologije, volonterizma, aktivizma.

Do sada je izdato 25 brojeva u tiražu od 6.000 primeraka.

Organizovana su i dva ulična festivala aktivizma “Vreva”, a uz četiri ciklusa radionica/izložbi “Iz dobrih razloga”, održane su i 24 akcije “Moj komšija bez krova” i niz uličnih  akcija.

Povodom petogodišnjice, Liceulice organizovalo je i akciju doniranja nepotrebne odeće i obuće “Ulični garderober”, a jubilej je proslavilo i “Delikatesnim ponedeljkom” i KC Gradu, kao i prodaju magazina uz učešće poznatih ličnosti koje žele da istaknu da je solidarnost jedna od najvažnijih vrednosti koje mogu da promovišu.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r