Sofija Ječina u Laufer galeriji
Laufer galerija, otvorena nedavno izložbom Vesne Pavlović, predstavlja od 28. juna rusku umetnicu Sofiju Ječinu (Sofia Yechina), koja već godinama živi i radi u Beogradu, a izlagala je u Nemačkoj, Austriji i Srbiji.
Prva samostalna izložba Sofije Ječine u Beogradu “U potrazi za mestom” odražzava njeno umetničko traganje i artikulisanje slike koja nije kreirana po zakonima mimezisa. Iako umetnica za sebe tvrdi da je plein-air slikarka, njene slike, prema navodima Laufer galerije, ne predstavljaju reprodukciju prirode, već prostor sam za sebe koji funkcioniše prema sopstvenim zakonima, ali i improvizovano rešenje za postavljeni likovni problem koji se ogleda u kompoziciji i boji.
Slike Sofije Ječine nisu narativne, ali to ipak ne znači da formalni elementi ne konstruišu određenu priču. Naslov izložbe sugeriše potragu Sofije Ječine koja je u vezi sa njenim likovnim jezikom, te njenim pozicioniranjem sebe kao savremene vizuelne umetnice u tradicionalnom mediju. Njena umetnička praksa može se posmatrati i kao putopisna, te njene slike ne postaju samo prikaz prostora, već i dnevnička zabeleška.
Sofia Yechina, Cold Sea
Sofia Yechina, Night Corner
Radovi Sofije Ječine deo su kolekcija državnih muzeja u Belgorodu i Kursku, kao i privatnih kolekcija u Rusiji, Nemačkoj, Finskoj, Kini i Srbiji. Njeni radovi su, takođe, deo kolekcije Rhein-Pfalz-Kreis u Nemačkoj.
Sofia Yechina, Red Cross
Laufer galerija u Savamali otvorena je nedavno izložbom “Sites of Memory” Vesne Pavlović, umetnice iz Srbije koja živi i radi u SAD.
Osim Vesne Pavlović i Sofije Ječine, pod okriljem Laufer galerije su i Nina Simonović, Dragan Bibin, Adriana Klajo, Dejan Krstić i Boogie.
Osnivač Laufer galerije, David Laufer, diplomirao je na Sorbonu, a uoči preseljenja s porodicom u Beograd, živeo je i radio i u Parizu, Njujorku, Istanbulu i Lozani. Zalaganje na lokalnoj umetničkoj sceni započeo je kao savetnik ministra kulture Srbije 2002. godine pri rekonstrukciji Narodnog muzeja. Od tada permanentno, kako navodi, radi na promociji i unapređenju savremene umetničke scene u Srbiji, a logičnom sledu za otvaranje galerije, tj. platforme za umetničke izložbe, događaje i promociju umetnika, prethodilo je njegovo dugogodišnje iskustvo kolekcionara umetnosti.
Za galeriju je odabrao živopisan prostor u beogradskom kvartu Savamala, smatrajući da pažljivo sastavljen asoprtiman umetnika pruža publici i kritici uvid u savremenu umetničku scenu Srbije i šire
Laufer smatra da srpska umetnička scena ima jedinstveno mesto na evropskoj sceni, ali iako je dala brojne svetski poznate umetnike, uglavnom ostaje neotkrivcena od međunarodne umetničke zajednice. Smatra i da su zajedničkle teme u vezi sa nedavnom prošlošću u regionu sve više relevantne za aktuelne događaje širom sveta. Trenutak je, kako navodi Laufer, da šira publika shvati jak osećaj regionalnog identiteta koji je nastao iz sukoba, a to je, prema njegovim rečima, i bio podstrek za osnivanje galerije i biće njena misija.
Izložba Sofije Ječine biće otvorena do 15. avgusta u Laufer galeriji (Svetozara Radića 4).
(SEEcult.org)