Šobajić u Kombank dvorani - u znaku progona
Izložba slikara Miloša Šobajića svečano je otvorena 5. marta u novoosnovanoj Galeriji Kombank dvorane u Beogradu, a umetnik je predstavljena dela objedinio temom progona.
“Ja bih poslednjih 20 godina svog rada, koje izložba opisuje, svrstao pod jednu zajedničku temu Progoni i voleo bih da ih vidite i osetite”, rekao je Šobajić, čiju je izložbu otvorila ministarka kulture i informisanja i potpredsednica Vlade Srbije Maja Gojković.
Ministarka je rekla da je za kulturnu scenu Srbije važno što će Šobajićeva dela biti deo trajne umetničke postavke Kombank dvorane, čiji će posetioci imati tako priliku da vide dela umetnika koji je zastupljen u 40 muzeja širom sveta. “Pred nama su dela slikara o kojem je u Parizu, Beogradu i Londonu objavljeno pet monografija, u kojima su uvodne reči dali veliki stvaraoci među kojima i nobelovac Peter Handke, što svedoči o umetničkoj vrednosti i međunarodnom priznanju njegovog rada”, istakla je Maja Gojković i naglasila da se veličina jednog dela ne ogleda samo u bojama i izrazima, već i u porukama i mislima koje izazivaju.
Zahvaljujući Šobajićevim slikama, skulpturama i instalacijama, koje prikazuju običnog čoveka u suočavanju sa svakodnevnim životom, mogu da se naslute i prepoznaju svi strahovi savremenog čoveka, koji se neretko oseća izgubljenim u eri globalizacije, dodala je ona. “Njegova umetnost čini se kao odbrana integriteta i identiteta ne samo pojedinca, nego i čitavih naroda. Ključna poruka jeste vapaj za slobodom, u istinskom značenju te reči, gde čovek nije rob ni tehnologije, ni vremena, ni ideologija”, rekla je ministarka kulture.
Zahvaljujući samostalnim izložbama koje su organizovali muzeji, galerije i centri za kulturu, publika širom Srbije imala priliku tokom prethodnih godina da vidi Šobajićeva dela. Beogradska izložba, kako je navela Maja Gojković, predstavlja još jednu mogućnost da se ljubiteljima umetnosti približi nesporan kvalitet likovnog izraza autora čiji su radovi skoro 50 godina prisutni u evropskim i svetskim galerijama.
Izložba obuhvata sedam slika velikog formata nastalih u poslednjih desetak godina, kao i sliku koja je obeležila početak pariskog stvaralaštva Šobajića, te tri skulpture koje su izlagane širom Evrope.
Direktor Kombank dvorane Igor Stanković rekao je da je ovo novo poglavlje u kulturnom životu Kombank dvorane koja na taj način pruža podršku likovnoj umetnosti.
"Dvorana Doma sindikata je bila mesto okupljanja vrhunskih umetnika, a na velikoj sceni su nastupali Luj Armstrong, Ela Ficdžerald, kao i Artur Rubenštajn, koji je nastupao na klaviru na kojem se i dan danas svira. Pored njih značajni ljudi današnjice posetili su naš prostor, od Romana Polanskog do Džona Malkoviča koji je posetio Kombank dvoranu prošle godine, kao i mnogi drugi. Slikarstvo je kao posebna umetnost bila skrajnuta samim tim, a ovo je prilika da Kombank dvorana dobije svoj izložbeni i galerijski prostor sa željom da sada počne da živi sa postavkom koja je trenutno aktuelna”, rekao je Stanković.
Šobajić je posebno zahvalio Kombank dvorani i podršci Ministarstva kulture, kao i kritičaru Draganu Danilovu koji mu je uputio samo reči hvale.
Uoči otvaranja, predstavljena je i Šobajićeva knjiga “Mojih devet života”, u izdanju Vukotić medija, o kojoj su govorili direktor te izdavačke kuće Manojlo Vukotić, prof. dr Darko Tanasković i sam Šobajić, koji je naveo da je ceo njegov život velika potraga za istinom i ljubavlju kroz slikarstvo, a sada i kroz pisanje.
Tanasković je izjavio da je Šobajićeva knjiga ohrabrujuća i lekovita, svedočenje izvornog i vrhunski kultivisanog stvaraoca - kako je nazvao Šobajića. “To je svedočanstvo i putokaz koji nam daje umetnost i mudrost, jer umetnost i njeni putokazi i zaključci su neopozivi, oni su mnogo naučniji od nauke. Imamo slikarsko i književno svedočenje, te možemo biti srećni i zahvalni Milošu i onome ko ga je podržao da izda ovu knjigu Manji Vukotiću”, dodao je Tanasković.
Vukotić je rekao da naslov knjige nije tačan, već varka, odnosno Šobajićeva avantura uz njegovu saglasnost. “Jer, kada pročitate knjigu videćete da Šobajić nema devet života, ima makar 99", dodao je Vukotić.
Izložba će biti otvorena do 25. marta.
*Foto: MKI/Kombank dvorana
(SEEcult.org)