Slučaj radnika u kulturi
Dijaloška platforma “Sređivanje dvorišta” Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS) biće nastavljena 29. juna u Magacinu u Kraljevića Marka u Beogradu performativnim razgovorom “Slučaj radnika u kulturi”, u okviru kojeg će troje učesnika, u formi distopijskog isleđivanja, javno odgovarati na pitanja preuzeta iz profesionalnog psihološkog upitnika koji instrumentalizuje oslobađanje od devijantnog ponašanja - u ovom slučaju ponašanja radnika u kulturi:
“Cilj vašeg obelodanjivanja jeste da vam pomogne da se oslobodite devijantnih tajni i devijantnih sećanja koji utiču na vaš razvoj zdravog samopouzdanja i zdravog životnog stila. Važno je da budete maksimalno precizni i iskreni koliko god možete tako da možete da budete odgovorni za sve što iskrsne tokom lečenja. Iskrenost i temeljnost će vam pomoći da budete adekvatnije nelagodni sa neprikladnim ponašanjem, i pripremiće vas da izgradite zdravije samopouzdanje (bez devijantnih i sramnih tajni). Čuvanje tajni o ponašanju će vas sprečiti da postanete iskreni, kao i od uspeha u tretmanu. Informacija o ovom razotkrivanju može da se potvrdi kroz niz metoda koji uključuju ispitivanje poligrafom i/ili pletismografom, ukoliko vaš terapeut i radnik na slučaju procene neophodnim”.
Kada ste počeli sa takvim (sramnim) ponašanjem? Ko je još učestvovao u tome? Gde se to dešavalo? Šta ste mislili tokom tih aktivnosti? Kako ste uspeli da ne budete uhvaćeni za ta dela?¹
Na ta pitanja odgovaraće Aleksandar Gubaš, Mirjana Boba Stojadinović i “gost iznenađenja”, a javno isleđivanje vodiće Marko Pejović.
Nakon isleđivačkog postupka, publika će imati priliku da i sama zauzme poziciju onog koji isleđuje ili koga isleđuju.
Pitanje je da li razumemo različite pozicije unutar Asocijacije NKSS i da li uopšte možemo da ih parafraziramo?
Isleđivanje se dešava u okviru dijaloške platforme “Sređivanje dvorišta” koju Asocijacija NKSS realizuje bez finansijske ili bilo kakve druge podrške.
Posvećena je postavljanju pitanja koja su važna za delovanje organizacija i inicijativa civilnog društva u kulturi, a usmerena su na preispitivanje i artikulaciju njihove zajedničke pozicije u odnosu na kulturnu politiku, kao i aktivnije delovanje šireg opsega.
Forma platforme se menja u zavisnosti od tematskih i funkcionalnih zahteva: može biti diskusionog, tribinskog, performativnog, izlagačkog ili oglednog tipa, prema izboru samog moderatora.
Više o dosadašnjim izdanjima moguće je naći na blogu Sređivanje dvorišta
¹Originalan naziv dijagnostičkog instrumenta je "Sexual History Disclosure, Sexual Behavior Forms" (preuzeto iz Fisher, T. D. (ed) Handbook of Sexuality-Related Measures, New York, Routledge, 2010).
(SEEcult.org)